Domovinou meruněk je střední a východní Asie, především Čína, kde rostou dodnes planě na velkých plochách v různých formách. K nám se meruňka dostala z oblastí kolem Středozemního moře. Její pěstování je rozšířeno především na jižní Moravě, v Čechách podstatně méně, což souvisí s odlišnými klimatickými podmínkami.

Meruňka miluje teplo

Meruňky vyžadují půdy záhřevné, středně těžké, propustné, hlinitopísčité až písčitohlinité. Nesnášejí půdy těžké, studené a zamokřené, kde stromy nedostatečně ukončují vegetaci, potom bývají poškozovány zimními mrazy a předčasně odumírají.

Meruňka má poměrně vysoké požadavky na teplo a dostatek světla. Nejlépe se jí daří v polohách v nadmořské výšce do 350 m n. m., s průměrnou roční teplotou 8,5 °C a ročními srážkami 550–600 mm. Intenzivně ji tedy lze pěstovat pouze v nejteplejších oblastech našeho státu.

V zahrádkách samozřejmé můžeme meruňky pěstovat i v oblastech s průměrnou teplotou alespoň kolem 7 °C a do nadmořské výšky 400–450 m se srážkami okolo 700 mm, pokud jim ovšem najdeme vhodné stanoviště na jihozápadním nebo západním svahu, kde teploty méně kolísají. Naopak nevhodná jsou větrná stanoviště a mrazové kotliny.

Výběr odrůdy

Ze všeho nejdůležitější je vybrat vhodnou odrůdu. V posledním období bylo do sortimentu zařazeno větší množství nových odrůd, které vykazují vyšší odolnost proti mrazu, zdravěji rostou, lépe snášejí řez a je u nich i menší výskyt odumírání stromů na mrtvici meruněk. Je možno mezi nimi vybrat odrůdy vhodné i pro okrajové oblasti, kde budou dobře plodit.

Z velkého množství odrůd uvádíme jen ty nejzajímavější, které mají kvalitní plody a dobrou plodnost. Odrůdy jsou seřazeny podle doby zralosti od těch nejranějších až po pozdně zrající:

  • Radka dozrává 20 dnů před odrůdou ’Velkopavlovická’. Odolnost odrůdy proti napadením hnědnutím listů a moniliózou i proti mrazu je střední. Patří mezi nejranější odrůdy, plody jsou vhodné především jako stolní ovoce. Radku můžeme vysazovat do všech oblastí vhodných pro pěstování meruněk.
  • Ledana dozrává 15 dnů před odrůdou ’Velkopavlovická’. Odolnost proti napadením hnědnutím listů a moniliózou je střední, proti mrazu vysoká. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i konzervování. Můžeme ji vysadit i do výše položených oblastí.
  • Velitu lze sklízet 9 dnů před odrůdou ’Velkopavlovická’. Odolnost proti napadení houbovými chorobami je střední, proti mrazu v době květu vysoká. Plody jsou všestranně použitelné. V okrajových oblastech ji vysazujeme na chráněná stanoviště.
  • Pálava poskytuje sklizeň je asi 5 dnů před odrůdou ’Velkopavlovická’. Odolnost proti napadením hnědnutím listů a moniliózou je střední, proti mrazu rovněž střední. Odrůda má plody dobré konzervárenské kvality, ale výborně chutnají i čerstvé. Je náročná na stanoviště.
  • Lerosa dozrává 5 dnů před odrůdou ’Velkopavlovická’. Odolnost proti napadení hnědnutím listů a moniliózou i proti mrazu v květu je vysoká. Dobře snáší přepravu, plody se málo otlačují. Odrůda je vhodná i do vyšších poloh.
  • Marlen sklízíme asi 3 dny před odrůdou ’Velkopavlovická’. Je středně odolná proti napadení hnědnutím listů, moniliózou a středně až vysoce odolná proti mrazu. Nejlepší kvality a plodnosti dosahuje na půdách dobře zásobených živinami a vláhou v typických oblastech vhodných pro meruňky.
  • Kompakta dává sklizeň je 2 dny před odrůdou ’Velkopavlovická’. Odolnost proti napadení moniliózou je střední, proti mrazu vysoká. Je vhodná především pro okrajové oblasti, i tam zaručuje dobrou úrodu.
  • Lebelu sklízíme obvykle 2 dny před odrůdou ’Velkopavlovická’. Odolnost proti napadení hnědnutím listů a monilióze je střední, proti nízkým teplotám vysoká. Je vyhledávána pro atraktivní plody s všestrannou použitelností. Můžeme ji vysazovat i ve vyšších oblastech.
  • Goldrisch dává úrodu jen o něco dříve nebo stejně jako odrůda ’Velkopavlovická’. Odolnost proti houbovým chorobám je střední, proti nízkým teplotám ve dřevě i v květu vysoká. Má velké atraktivní plody vhodné pro přímý konzum i zpracování. Je vhodná i pro výsadby v okrajových oblastech.
  • Velkopavlovická se sklízí kolem 22. července (průměr jižní Moravy). Odolnost proti napadení houbovými chorobami je střední, proti mrazu v květu však nízká. Odrůda má nejkvalitnější plody, jsou vhodné pro přímý konzum i konzervování. Je však náročná na stanoviště.
  • Minaret dozrává 7 dnů po odrůdě ’Velkopavlovická’. Odrůda je středně odolná proti napadení hnědnutím listů, moniliózou a středně až vysoce odolná proti mrazu. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i konzervování, při přepravě se méně otlačují. Je nutné ji vysazovat na dobré stanoviště.
  • Harogem zraje 8 dnů po odrůdě ’Velkopavlovická’. Odolnost proti houbovým chorobám je střední, proti mrazu ve dřevě, v pupenech i v květech vysoká. Plody jsou všestranně využitelné. Můžeme ji vysazovat i ve vyšších oblastech.