Co je toxoplasma?

Toxoplasma gondii je malý parazitický prvok, který má poměrně složitý vývojový cyklus. Jeho konečným hostitelem je kočkovitá šelma, mezihostitelem je libovolný teplokrevný živočich včetně člověka. V našich podmínkách se nemoc šíří přes nakažené hlodavce, které sežere kočka. Člověk, prase nebo koza jsou vlastně slepou odbočkou pro parazita, který se potřebuje dostat do zažívacího traktu šelmy. Těžko se totiž stane, že by si na nás během procházky pochutnal tygr nebo puma a cyklus cizopasníka se uzavřel. Toxoplasma se tedy zapouzdří v mozku, svalech nebo varlatech a vytvoří klidové (latentní) stadium.

Jak se můžu nakazit?

Prvok se pohlavně množí ve střevech kočkovité šelmy a s trusem odchází do vnějšího prostředí. Pokud pozorujete kočku, jak si ulevuje do vašeho záhonu, vězte, že tam s velkou pravděpodobností zanechala dáreček v podobě cyst nezvaného parazita. Cysty zůstanou v půdě infekční několik měsíců nebo i let a práce s kontaminovanou půdou bez rukavic je poměrně spolehlivý způsob jak se stát dalším hostitelem toxoplasmy.

Riziková je také konzumace neomyté kořenové zeleniny nebo nedostatečně tepelně upraveného masa, hlavně zvěřiny nebo masa z domácích chovů. Oproti tomu není potřeba obávat se našich domácích mazlíčků a houfně odvážet kočky do útulků, kočka se nakazí obvykle v mladém věku a infekční cysty produkuje po dobu deseti dnů. Pokud kočce pravidelně čistíme záchod a doma vytíráme, je riziko nákazy velmi malé.

Co mi může způsobit?

Nákazu toxoplasmou nemusíte vůbec zpozorovat, v nejhorším případě proběhne onemocnění podobné lehké viróze. Latentní stádium nemoci však není tak neškodné, jak by se mohlo zdát. Řada parazitů ovlivňuje chování svého hostitele tak, aby co nejvíce usnadnili své šíření. Nejinak je tomu i v tomto případě, nakažená myš se například nevyhýbá místům kde je cítit kočičí moč a zvyšuje se tak pravděpodobnost jejího ulovení a pozření. Lidé samozřejmě pod vlivem toxoplasmy nelezou do lvích klecí, ale projevují se u nich jiné příznaky. Jedná se třeba o snížení reakční doby. Nakažení se stávají až 2,7 krát častěji obětí dopravní nehody. Nákaza také zvyšuje riziko některých srdečních, imunitních nebo psychických onemocnění. „Pravděpodobnost, že člověk během života onemocní třeba schizofrenií, je u nás bezmála 1 %, u osob nakažených tímto parazitem je to asi 2,6x více,“ říká profesor Jaroslav Flegr, který toxoplasmu studuje již 25 let.

Ohrožení pro těhotné ženy

Zvlášť na pozoru se musí mít těhotné ženy. Dojde-li k nákaze během gravidity, hrozí nebezpečí, že se parazit přenese na vyvíjející se plod. To může v prvním trimestru těhotenství způsobit velké potíže, vážné vývojové vady plodu nebo dokonce potrat. Riziko přenosu infekce z matky na plod je v tomto stadiu asi 15%, těhotná žena je pravidelně sledována na infekčním oddělení a má velkou šanci porodit zdravé dítě. Při akutní toxoplazmóze v pozdější fázi těhotenství dítěti hrozí menší vývojové poruchy sluchu nebo zraku, pravděpodobnost přenosu infekce na plod je však vyšší. Alarmujícím omylem je zvažování interupce před potvrzením nákazy či diagnostiky poškození plodu!

Co ještě vědět o toxoplasmě?

  • Parazit má v mnoha směrech odlišný vliv na chování mužů a žen. Nakažení muži jsou například uzavřenější a podezřívavější, ženy veselejší, společenštější, nápadněji se oblékají.
  • Výzkumy naznačují, že ženy s latentní formou toxoplazmózy častěji rodí syny.
  • I klidová forma onemocnění ovlivňuje těhotenství ženy, plod se vyvíjí pomaleji a gravidita průměrně trvá déle.
  • Proti toxoplasmě se nedá očkovat.
  • Toxoplasma se pravděpodobně přenáší i nechráněným pohlavním stykem.
  • V Německu a Francii je zamořenost populace ještě vyšší (asi o 10%) díky konzumaci syrového masa, stejně tak i v některých asijských zemích (častější práce s půdou).

Otestovat na toxoplasmu se můžete v rámci výzkumu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vedeného profesorem Flegrem. Více na www.pokusnikralici.cz

Informace po těhotné ženy nabízí webová stránka toxoplasmoza.cz