Možná netušíte, že pěstování vlastních brambor umí připravit neopakovatelný zážitek. Vytáhnete nať, opatrně rozhrnete brázdu a do dlaní se vysypou nádherné žlutavé a čerstvé hlízy. Nedají žádnou práci se škrábáním, jejich jemnou slupku snadno oddělíte prsty. Kdo říká, že brambory nepěstuje, protože je to pracné, a že těch pár kilo si raději koupí, by si měl někdy alespoň několik hlíz zasadit. Určitě změní názor. Ostatně vypěstovat brambory a především rané odrůdy na vlastní zahrádce bych si troufla označit jako nejsnadnější způsob pěstování mezi všemi zeleninami. A význam má i dietetická hodnota brambor a široké možnosti jejich využití. Ale to všechno přece už dávno věděli naši předkové.

Nastýlání trávou má samé výhody

Pro lepší udržení potřebné vlhkosti a teploty rostoucích brambor je dobré nastýlání posekané trávy do brázd. Tuto možnost využívají především drobní pěstitelé, kterým navíc odpadá starost s posekanou trávou.

  • Tráva zabrání vypařování vody z půdy.
  • Pod nastýlkou zůstane půda kyprá a vzdušná, a to i půda těžší, na které se jinak při zalévání a dešti může vytvořit škraloup.
  • Tráva je současně výborným zdrojem tepla, pěstební hmoty a humusu.
  • Výhodou je také její poměrně rychlé sesychání a rozklad, a proto je možné hmotu během každé seče doplňovat.
  • Díky dosypávané trávě se zvětšuje šířka hrůbku a rostliny se tak mohou „roztáhnout“ do šířky.
  • Tráva nebrání ani případnému přiorávání brambor, naopak je velmi příznivé, když se promíchá se zeminou.

Další možností, jak urychlit růst brambor, je nakrývání hrůbků bílou netkanou textilií. Teplota v hrůbku se zvýší asi o 3 °C, což omezí nebezpečí pomrznutí natě při jarních mrazících. Tato metoda se využívá především při velkovýrobním pěstování.

Využít lze i slámu, tráva je však pro většinu zahrádkářů dostupnější a zdarma.


Nároky brambor na půdu

Během vegetace brambory nepřihnojujte dusíkatými hnojivy, protože právě nadbytek dusíku podporuje napadení rostlin plísní bramborovou.

Brambory jsou náročné na živiny, vyžadují proto nejen organické, ale i minerální hnojení, např. kompost či rozleželý hnůj, z minerálních hnojiv se osvědčuje síran draselný nebo cererit rozhozený v dávkách asi 200–500 g na m2. Záhon by měl být zrytý a vyhnojený organickým hnojivem již na podzim. Takto připravená zem je pak po jarním zpracování kyprá, vzdušná a dostatečně zásobená živinami.

Jak brambory sázet?

Hlízy vysazujte do mělkých brázd asi 30 cm od sebe, vzdálenost řádků by měla být 65–70 cm, aby měly rostliny dostatek místa, vzduchu a světla.
Podle teploty začínají brambory ukazovat první listy asi dva týdny po výsadbě. Rostou velmi rychle a během růstu je vhodné rostliny dvakrát přihrnout nejen kvůli provzdušnění půdy, ale i kvůli částečné redukci plevelů. Při nedostatku vláhy je dobré brambory zalévat, aby narostly velké a kvalitní hlízy. Vyvarujte se však zálivky na listy.