Pěstování hlávkové kapusty není složité. Na rozdíl od jiných druhů košťálovin se vyznačuje velkou odolností vůči chladu, ozimé odrůdy a zejména kapustu růžičkovou můžete sklízet i v zimě za mrazu.
Kapustě nejlépe vyhovují středně těžké hlinité humózní půdy (optimální hodnota pH se pohybuje v rozmezí 6–7). Raným odrůdám se daří v lehčích půdách s dostatečnou zásobou živin a půdní vláhy.

Čas výsevu závisí na odrůdě

  • Záhony udržujte bez plevelů a v létě zeleninu vydatně zalévejte.

    Nejranější odrůdy vysévejte v únoru do skleníku, na záhony je vysaďte v dubnu do sponu 40x50 cm a na první sklizeň se můžete těšit už v květnu nebo v červnu. Vegetační doba rané kapusty od výsadby do sklizně se pohybuje v rozmezí 50–70 dní, u letních a poloraných odrůd je to pak 100–120 dní a u odrůd podzimních 102–160 dní.
  • Podzimní odrůdy vysaďte na záhon do začátku července, na sklizeň je čas v srpnu nebo v září.
  • Ozimé odrůdy pak mají vegetační dobu dlouhou 240–250 dní, na záhon se vysazují do konce září a sklízet je lze až do ledna.

Kapusta ocení vydatné hnojení


Kapusta se řadí mezi plodiny první trati. Na podzim zapravte do půdy 4–5 kg/m2 chlévského hnoje a půdu povápněte. Dalších 20–25 g/m2 dusíkatého hnojiva pak do půdy přidejte před výsadbou. Během vegetace je potřeba dodat ještě dalších 8 g/m2. Dávku rozdělte – první dodejte, když jsou rostliny ve fázi 8–9 listů, druhou pak před tvorbou hlávek. V průběhu vegetace ještě přidejte do půdy některé vícesložkové NPK hnojivo. A rada nakonec: Přihnojte kapustu popelem, růžičky kapusty budou pevnější.

Dřepčík, bělásek, plodomorka

Mezi nejčastější škůdce patří dřepčík zelný, bělásek zelný a plodomorka zelná. Z chorob způsobuje největší škody nádorovitost košťálovin.

Pokud chcete úrodu ochránit před bělásky, zkuste kapustu vysázet mezi keříky rajčat. Aroma rostlin rajčat motýla zaručeně odradí.

Oblíbené odrůdy

  • Ze starších odrůd najdeme v sortimentu kapusty Předzvěst, Ranou žlutou, Raketu, Langendijskou.
  • Novinkou pak jsou hybridní odrůdy, mezi které patří Blistra F1. Tato polopozdní odrůda rozhodně stojí za vyzkoušení, je vhodná pro letní i podzimní sklizně. Hlávky jsou středně velké, okrouhlé, dobře uzavřené, tmavě zelené. Manžetové listy jsou silně bublinaté. Hlávka je na řezu žlutavá, s nízkým vnitřním košťálem, odolná proti praskání.
  • K dobře přezimujícím hybridním odrůdám patří ‚Wiroza‘, ‚Tarvoy‘ či ‚Alaska‘.
  • Kdo by chtěl sklízet kapustu brzy z jara, může v srpnu zasít odrůdu Arkta. Tato ozimá kapusta je určena pro jarní sklizeň v květnu a v červnu, kdy doplňuje nebo nahrazuje ranou kapustu z předpěstované sadby. Na stanoviště ji vysejte na přelomu srpna a září, do zimy narostou malé rostliny, které dobře přezimují.