Kdy rýč půdě prospívá?

Důkladné rytí, které většina zahrádkářů na podzim svým záhonům dopřeje, půdu provzdušní. Především těžkým, jílovitým půdám rytí prospívá, zvláště pokud při něm půdu zároveň vylehčíme vyzrálým hnojem, listovkou, štěrkem nebo kompostem – nejlépe surovým, s hrubší strukturou, který ještě není dokonale rozložený a je velmi bohatý na půdní mikroorganismy. Zmíněné materiály můžeme i kombinovat.

Vyplatí se kvalitní, ostrý rýč s dostatečně velkou nášlapnou plochou. Snáze se pracuje se sušší půdou nežli po dešti. Rýč bychom také neměli do půdy zarážet zcela kolmo, ale mírně šikmo – pak odrytý díl půdy snadno obrátíme. Zimní mráz poté rozdrobí hroudy. Rýč poslouží také k obrývání okrajů záhonů, k odstraňování drnů při zakládání nových záhonů, k hloubení jam pro výsadbu dřevin a trvalek.

Rytí je prospěšné také na plochách, na kterých budeme pěstovat kořenovou zeleninu. Pokud si přejeme dlouhé, rovné kořeny, vyplatí se poněkud pracnější rytí na hloubku dvou rýčů, kdy si první vrstvu odkládáme stranou a zryjeme i vrstvu pod ní.

Kdy jsou lepší volbou rycí vidle?

Zatímco těžkým prospívá, v lehkých půdách, a nakonec ani ve středně těžkých hlinitých, rytí optimální být nemusí. Úrodnost půdy závisí na množství humusu, který v ní zadržuje vláhu i živiny. Humus nemůže vzniknout bez armády půdních mikroorganismů, které pilně pracují i v zimě, pokud nejsou vystaveny mrazu. A obracení půdy jim neprospívá, ani když nemrzne. A ještě jednu nevýhodu hluboké rytí má – vynese napovrch spodní vrstvy zeminy, které mohou obsahovat dosud spící semena plevelů. Konečně dostanou šanci probudit se, vyklíčit a růst.

Záhony je však třeba vyplít a nakypření a provzdušnění jim také prospěje. K tomu jsou ideální rycí vidle,lehčí příbuzné rýče, se kterými lze pracovat podobně jako s rýčem. Z nadzvednuté zeminy snadno vyprostíme dlouhé kořeny plevelů, ale nemusíme ji převracet. Rovněž pro zapravování kompostu nebo hnoje do půdy jsou vhodné. Pokud půdu potřebujeme pouze provzdušnit, stačí do ní vidle zapichovat a zakývat násadou. Takto s citem ošetřenou půdu poté překryjeme mulčem, který ji chrání před erozí a chrání a podporuje též půdní mikroorganismy v práci. Jako mulč poslouží listí i sláma, pod něj ještě můžeme navršit vrstvu kompostu. Pouze u velmi lehkých půd je vhodné kompost přidat až na jaře, protože se z nich živiny velmi rychle vyplavují.