Papriky si však s klíčením dávají na čas. Zvláště některé odrůdy. A trvá dlouho, než dorostou do pěkné sazeničky. Proto je nejlepší semínka zasít již v únoru. Musíte jim však poskytnout dostatek tepla, a rostoucím sazeničkám později i světla.

Jakou odrůdu paprik vybrat?

Paprik je ohromné množství. Některé jsou určeny do skleníků a foliovníků pro rychlení – ty si nevybírejte, pokud budete papriky pěstovat venku. K tomu jsou vhodnější odrůdy polní. Všímejte si budoucí velikosti rostliny. Některé odrůdy rostou do výše a zaberou hodně místa. Jiné, například třešňové chilli papričky, můžete pěstovat i v truhlíku. V každé skupině najdete množství tvarů, barev i chutí od sladkých do nejpálivějších, jen je vyzkoušet. Mezi méně náročné a plodné odrůdy, po léta oblíbené a vhodné i k nakládání, patří například beraní rohy. Náročnější jsou kapie a rajčinové čili zeleninové papriky, výtečné do salátů.

Pokud si přejete semínka ze zralých paprik příští rok zasít a vytvořit tak dokonalý domácí koloběh, vybírejte odrůdy, které nejsou označeny F1. Tato zkratka znamená „první filiální generace hybridu“, křížence, který má sice po obou rodičích zajímavé vlastnosti (výnos, barvu apod.), ale v další generaci už tyto kvality zachované být nemusí.

Teplomilná semínka

  • Semena vysejte do lehkého substrátu. Můžete využít sadbovače a semínka do nich vkládat po jednom, nebo je s dostatečnými rozestupy vysít do misek či truhlíků.
  • Klíčícím rostlinkám je třeba poskytnout dostatek tepla (nad 22 °C) a světla.
  • Ideální je okenní parapet orientovaný na jih či východ, světlo by neměla ubírat ani záclona.
  • Dokonalé podmínky jim poskytne zářivka s denním spektrem.
  • Klíčení urychlíte máčením semen.
  • Teprve až poté, co se vytvoří dva pravé (neděložní) lístky, rostlinky přesaďte do samostatných květináčků či kelímků. Snažte se je co nejméně poškodit, nejlépe se vyzvedávají obyčejnou vidličkou.

Kdy mohou papriky ven?

Na záhony se sazeničky paprik vysazují až v druhé polovině května, kdy nehrozí přízemní mrazíky. Vyberte jim co nejvýhřevnější polohu chráněnou před větrem, ideálně u jižně orientované zdi. Alespoň tři týdny před výsadbou je připravený záhon vhodné přikrýt černou mulčovací fólii, která napomůže prohřátí půdy. Na záhoně ji můžete nechat i dále, a sazenice vsadit do otvorů v ní vystřižených. Bude udržovat teplo a bránit v růstu plevelům. Pak nastane doba zálivky a hnojení. Ale o tom zase až na jaře…