Ačokča (Cyclanthera pedata) je tykvovitá liána, která může dorůst až sedmimetrové výše. Tenké rozvětvené lodyhy nesou laločnaté lístky, rostlina je pohlednou popínavkou. Ceněná je však především pro svou plodnost.

Pěstování

Ačokča pochází z Jižní Ameriky a pěstuje se podobně, jako papriky či rajčata. Musíte ji buď v březnu předpěstovat ze semínek, nebo v květnu či červnu zakoupit sazeničky. Vysazují se až poté, co pomine nebezpečí mrazíků a plodí ochotně až do doby, než mrazy opět přijdou. Svědčí jim kompostem vyživená půda a teplé, chráněné stanoviště. Po opoře mohou šlahouny vyšplhat až do výše sedmi metrů a bujně se rozrůstají i do stran. Ačokču proto naveďte na dostatečně velkou oporu, vhodná je síť pro okurky nebo podobná konstrukce domácí výroby. Ostudu neudělá ani na pergole.

Sklizeň

Plody ačokči dorůstají do délky 20 cm a uvnitř jsou duté. Můžete je zpracovávat i v této velikosti, před konzumací či nakládáním je však třeba odstranit velká černá semena. Plody můžete také trhat dříve, když měří pouhých 4 cm – podle gurmánů jsou v té době lahodnější. Rostlina ochotně nasadí nové, takže o úrodu se neošidíte, je to podobně jako u cuket, u nichž je rovněž lepší sklízet malé, ještě nedorostlé plody. Z jedné rostliny můžete postupně sklidit až 300 plodů.

Ačokča v kuchyni

Syrové plody jsou chutné v salátu i na obloženém chlebu. Můžete je také nakládat jako okurky, uchovat mléčným kvašením jako kvašáky. Větší, duté plody lze plnit podobně jako papriky a dusit nebo zapékat.

Papriková okurka pomáhá zdraví

Syrové plody mají příznivé účinky při diabetu, vysoké hladině cholesterolu v krvi, vysokém krevním tlaku i při nachlazení. Listy ačokči mají protizánětlivé účinky a můžete je přiložit na drobná poranění.