Pokud ve skleníku necháme špinavé použité nádoby, mohou se posléze stát zdrojem chorob. Pořádné vydrhnutí prospěje také všem postřikovačům, aby nepřenášely spory plísní způsobující padání semenáčků ani další nemoci. Neměli bychom zapomenout umýt skleník také zvenku – to je obzvlášť důležité v době, kdy ubývá světlo a budeme navíc připevňovat zimní izolaci.

Co všechno je třeba udělat?

  • Nejprve vyčistíme vybavení skleníku.
  • Prohlédneme nádoby. Někdy můžeme praskliny a rozbité velké hliněné květináče opravit pevným vodovzdorným lepidlem a zvenčí je zpevnit pevným drátem. Polámané, popraskané a křehké plastové květináče však raději vyhodíme. Dřevěné truhlíky a bedničky můžeme snadno opravit latěmi (například ze starého plotu nebo palety).
  • Květináče a truhlíky důkladně vydrhneme v teplé mýdlové vodě s přídavkem vhodné dezinfekce. Použijeme k tomu tuhý kartáč, abychom se dobře dostali do rohů a štěrbin, kde se často schovávají škůdci. Z hliněných květináčů není nutné seškrabovat vápnité usazeniny, odstraníme ale všechny stopy zelených řas.
  • Dříve než květináče zabalíme a uložíme (podle velikosti), důkladně je osušíme. Hliněné a plastové nádoby ukládáme odděleně.
  • Dřevěné truhlíky natřeme zředěnou dezinfekcí nebo impregnací.
  • Plastové jmenovky můžeme používat opakovaně. Pokud je namočíme do nádoby se zředěným bělidlem, snadno je pak očistíme drátěnkou. Nakonec je opláchneme a necháme oschnout.
  • Vypuštěné vodní nádrže zevnitř vydrhneme teplou mýdlovou vodou a dezinfekcí, například octem. Před opětovným plněním je pak velmi důkladně vypláchneme.
  • Pařeniště a kryty vyčistíme a umyjeme už nyní, ještě před jejich hlavní sezonou.

Prevence chorob

Pokud byly pěstované rostliny napadeny houbovými chorobami, můžeme skleník vysířit sirným knotem podobně, jako se dezinfikují před sezónou sklepy. Jen se předem ujistíme, zda v jeho koutě nepřespává například užitečná zlatoočka. V takovém případě je lepší s vysířením počkat, až se probudí, nebo ji velmi opatrně přemístit na podobné místo.

Čistá skla, zdravá zelenina

Pokud se chystáme již v předjaří ve skleníku pěstovat časnou zeleninu, za příznivého počasí můžeme důkladně očistit jeho skla. Zvláště listová zelenina má totiž při nedostatku světla tendenci zbytečně hromadit dusičnany, a proto dokonale čistá skla napomůžou nejen jejímu růstu, ale i kvalitě. Aby se po vyčištění nestala smrtící pastí pro ptáky, opatřete skla UV samolepkami, které ptáci vidí jako zářivě modré, zatímco my je ani nevnímáme.