Rakytník řešetlákový (Hippophaë rhamnoides) je velmi dekorativní a dlouhověký keř. Pěstuje se však především pro plody tvaru podlouhlých bobulek, přesněji malviček, které jsou pro naše zdraví mimořádně cenné.

Elixír ze zahrady

Oranžové plody rakytníku jsou koncentrátem důležitých vitamínů: C, A, D, F, K a skupiny B, rutinu, flavonoidů. Dále obsahují pektin, silici, třísloviny, organické kyseliny, oleje a minerály. Zásadní je také obsah alkaloidu hippopheinu, který se v těle přeměňuje na serotonin, hormon dobré nálady a vitality. Proto může pravidelné pojídání plodů sloužit i jako prevence proti řadě onemocnění těla i duše včetně civilizačních chorob. Povzbuzuje odolnost proti infekcím i stresu. Příznivě působí i na krevní oběh, působí hojivě na sliznice dýchacího i trávicího ústrojí i na klouby. Účinné látky jsou obsaženy rovněž v listech, avšak v menším množství.

Jak rakytník pěstovat?

Právě podzim je vhodnou dobou k výsadbě sazenic. V dobrých zahradnictvích najdete hned několik odrůd, které se liší vzrůstem a barvou plodů od žluté do temně oranžové. Na malé zahrádky se hodí kompaktní, zakrslé rakytníky. Vyšší kultivary můžete naopak tvarovat do podoby stromku, takže budou poskytovat stín.

Aby hojně plodil, vysaďte rakytník na slunné místo. Prospívá na písčitých i kamenitých půdách, je nenáročný na živiny i na vláhu. Tu si dovede vytáhnout z velkých hloubek - uplatní se proto i na svazích, které svými hluboko sahajícími a rozvětvenými kořeny zpevní. Mladým sazenicím však za sucha zálivku dopřejte. Také za přihnojení dřevěným popelem se odvděčí, má rád půdu neutrální nebo zásaditou. Neměla by být také těžká a trvale mokrá.

Rakytníky je třeba pěstovat ve skupince. Jsou dvoudomé, existují tedy samčí a samičí rostliny. Nejlepší je vysadit více samičích rakytníků a k nim 2 keře samčí. Pyl přenáší vítr, proto je vysaďte blízko a pokud možno samce z návětrné strany. Pohlaví je zřejmé až na tříletých jedincích. Pupeny samčích rostlin jsou větší a raší hustěji. V zahradnictví je však pohlaví známé již u mladých sazenic, šlechtěny jsou i odrůdy sloužící speciálně k opylování.

Sklizeň rakytníku

Plody dozrávají na konci srpna až v říjnu, podle odrůdy. Je třeba je sklízet včas – v přezrálých se snižuje obsah hodnotných látek. Sklízení není úplně snadné, ale vzhledem k blahodárným účinkům na zdraví stojí za trochu trpělivosti. Snazší je sklízení přemrzlých plodů, ale jejich hodnota se v přezrálém stavu trochu sníží. Chuť je však lahodnější.

Zralé plody šlechtěných odrůd jsou chutné i čerstvé. V tomto stavu jsou i nejúčinnější, zrovna tak jako šťáva z nich vylisovaná. Pro tento účel je můžete i zamrazit. Oblíbené jsou rovněž sirupy, marmelády a likéry – ovšem tepelná úprava některé látky znehodnotí. Plody lze též usušit, rozemlít a poté užívat čajovou lžičku ráno a kolem poledne. Připravíte z nich i výtečný čaj, nebo ještě lépe macerát, který podobně jako šípků zachová veškeré vitamíny.

Osvěžující a zdravý nálev připravíte i z listů: lžičku nasekaných listů v šálku zalijte vřelou vodou, přikryjte a ponechejte 10 minut luhovat. Popíjejte dvakrát denně.