Když jsme poprvé vytvořili obelisky, sloužily jako opory pro rajčata. Konstrukci jsme rovněž využili pro individuální fóliovníky, aby rajčata získala růstový náskok. Pro pěstování většího množství rajčat to asi není efektivní, ale na menší zahradě a v kombinaci s okrasnými rostlinami to může být docela příjemné. Obelisk vydržel dvě sezony, rajčata v druhém roce vystřídaly fazole, ale klidně by na něm mohly růst třeba i okrasné popínavky, jako jsou povijnice nebo hrachory.

Jak na to?

  • Pro jeden obelisk potřebujeme čtyři nebo raději pět silných prutů. Mám pro tento účel rád třeba mladé břízky, ale poslouží i jiné druhy stromů, respektive jejich větve. Měly by být dlouhé 220–250 cm. Zásadně nepoužíváme vrbu, která v půdě snadno zakoření.
  • Pruty zapíchneme do půdy alespoň 30 cm hluboko, a to tak, aby jich pět vytvořilo půdorys ve tvaru kružnice. Když je přišlápneme, budou v půdě držet pevně.
  • Všech pět prutů ve špičce svážeme provázkem.
  • Poté začneme vyrábět prstence, které dají obelisku definitivní tvar. Pro tento účel se velmi hodí vrbové nebo březové proutky. Pletení může působit trochu komplikovaně, ale nemělo by nás odradit, navíc můžeme zapojit pomocníka: Zatímco bude první pár rukou držet proutky, druhý pár je přiváže k jednotlivým prutům. Při druhém nebo třetím obelisku budeme mít už dost zkušeností a všechno půjde snadněji. Na jednom obelisku by měly být 3 nebo 4 prstence.

Uprostřed kruhu

Těsně před výsadbou rostlin doporučuji do středu obelisku zapíchnout ještě jeden centrální prut, který poslouží k uchycení pěstované rostliny (či rostlin). Pro rajčata je centrální prut důležitý, protože na čas poslouží jako hlavní opora.

Hotový obelisk vypadá velmi přirozeně a navíc může být každý trochu jiný, protože větvě či kmínky stromů mají různé tvary. Určitě je to příjemnější než nudné rovné tyčky, které někdo vyrobil v dílně na druhém konci světa.

Foto: autor