Salát pro časnou sklizeň můžete zasít již v únoru, Časně se vysévají buď odrůdy určené k řezu listů, které poskytnou brzkou úrodu mladých lístků, nebo velmi rané hlávkové saláty a odrůdy určené pro rychlení ve studeném skleníku. Stejně jako ředkvičky, i saláty dobře klíčí v chladu.

Rané odrůdy ředkviček můžete do skleníku nebo hnojem či kompostem vyhřívaného pařeniště vysít rovněž již v únoru - sklízet je pak budete v druhé polovině března. Pokud přijdou mrazy, ochrání je dodatečné zateplení netkanou bílou textilií, kterou položíte přímo na výsev, či bublinkovou fólií, která přikryje pařeniště. Aby byly bulvičky šťavnaté a jen mírně štiplavé, potřebují pravidelnou zálivku.

  • Salát můžete kombinovat s rychlými ředkvičkami, pomalejší karotkou a voňavým koprem.
  • Semena ředkviček sejte přibližně 0,5-1 cm pod povrch půdy, nejméně 3 cm od sebe.
  • Semínka salátu jen přitlačte k substrátu a nenechejte zaschnout. Příliš husté výsevy protrhávejte.
  • Udržujte dokonale čistá skla, protože nedostatek světla podporuje hromadění dusičnanů v salátu. Aby se o ně nezranili ptáci, opatřete je např. UV nálepkami, které se nám jeví průsvitné a ptákům jasně modré.
  • Ve skleníku či pařeništi můžete předpěstovávat také kedluben, pór, květák, brokolici, salát pro pozdější výsadbu ven.

První výsevy na venkovní záhony

Koncem února můžeme, pokud počasí dovolí, vysévat rané otužilé ředkvičky, raný salát k řezu listů, kozlíček polníček, roketu a špenát přímo na venkovní záhony. Teplotu půdy, která je pro úspěšné klíčení zásadní, mírně zvýšíme pomocí černé folie. Přesnou teplotu změříme půdním teploměrem - když ukazuje více než 5°C, začneme vysévat. Venkovní záhony se vyplatí chránit - starodávné skleněné poklopy dnes nahrazuje netkaná bílá textilie.