Planá růže šípková (Rosa canina) je skromný a půvabný keř, rostoucí často na okrajích pastvin i lesů. Její šípky jsou výtečné. Ovšem na zahradě se uplatňují spíše okrasnější keřové růže s kompaktním tvarem. I takzvané ovocné růže jsou nejen krásné, ale dávají i šípky, které mají stejný obsah cenných, léčivých látek, jako šípky růže plané.

Šípky obsahují 200 až 500 mg vitaminu C ve 100 g dužniny! Pro srovnání: citrony mají 50 mg a jablka 20 mg.

Hodnotné šípky poskytují jak plané růžové keře, tak růže dužnoplodá (Rosa villosa pomifera) a růže svraskalá (Rosa rugosa). Obě působí velmi dekorativně i jako okrasné rostliny, ale jejich hodnota je skryta hlavně ve velkých, dužnatých plodech.

Ve šlechtitelském ústavu v Bojnicích vznikla růže dužnoplodá Karpatia s mnohem většími, hruškovitě protáhlými plody se silnější stěnou dužniny, které se snáze suší i zpracovávají jako čerstvé. Při šetrné úpravě si zachovají obsah cenných látek.

Růže svraskalá tvoří nižší, hustě větvené trnité keře. Je nenáročná, dobře roste i na zasolených půdách, proto se hodí k výsadbě okolo silnic. Kvete jednoduchými růžovými, červenými i bílými květy, působivé jsou velké, zploštělé, zářivě červené šípky. I z této růže se šlechtí nadějné odrůdy.

Šípky je třeba sbírat dobře vyzrálé, ale ne přezrálé, kdy obsah vitamínu C klesá. Pouze pro zavařování jsou vhodné i plody lehce přešlé mrazem. Šípky je třeba je důkladně usušit – nejlépe nad topením, v sušičce, nebo troubě při teplotě do 60 °C.

Nejčastěji se čaj vaří z rozdrcených plodů. Nápoj je však nutné velmi důkladně přecedit, protože může obsahovat droboučké chloupky, které se těžko odstraňují. Proto pokud chceme vařit čaj z rozdrcených šípků, nakrájíme raději plody nadrobno ještě před sušením, je to snadné a i sušení se tím urychlí.

Šípky je také možné uložit do mikrotenového sáčku a zamrazit je.

Čaj lze připravit i z celých šípků, ale aby se vyluhovaly, potřebují čas. Do studené vody vložíme suché plody (ideálně třeba večer před ranním vařením čaje), ráno vodu uvedeme do varu, chvíli povaříme, odstavíme a během dne sléváme čaj do hrnků a popíjíme. Šípky necháváme celou dobu vylouhovat. Čaj samozřejmě vaříme ve větším hrnci. Ani po vypití veškerého čaje šípky nevyhazujeme, čaj z nich uvaříme ještě nejméně 2x – je stále chutnější a barevně výraznější.

Jinou možností je připravit z drcených šípků macerát. Vložit je do studené vody, nechat nejlépe den luhovat zamíchat, přecedit a poté pouze ohřát na teplotu příjemnou k popíjení. Tato medoda by měla zachovat nejvíce účinných látek včetně vitamínu C (i když ani klasický nálev o něj není zcela ochuzený).