Tipy pro lednové zahradničení: zelenina pod sněhem i za oknem
5. 1. 2017

Tipy pro lednové zahradničení: zelenina pod sněhem i za oknem

Nevadí, že zahradu pokryl sníh. Čerstvou zeleninu můžete sklízet i v zimě, na záhonech i za oknem. Dále si můžete připravit nářadí na jaro, chránit pupeny keřů, krmit ptáčky...

Otužilé zelenině, jako je kadeřávek, růžičková kapusta a pór, nevadí zima, ale nesvědčí jí prudké změny teplot. Proto ji chraňte nejen proti silným mrazům, ale i před sluncem – svrchu bílou netkanou textilií, zespoda slámou či listím. Netkaná textilie ji ochrání i před zvěří, která si na ní ráda pochutnává a vám pak do polévky nezbude nic.  

Ptačinec žabinec, zelenina, která roste sama

Pokud ve skleníku, na záhoně pod sněhem nebo při oblevě najdete výhonky otužilého plevele ptačince žabince, zkuste si je natrhat do salátu. Překvapí vás jemnou chutí - nežli žabinec vykvete, je křehký. Obohatí váš jídelníček tolika prospěšnými látkami, jak to umí jen plané rostliny.

Zeleninu můžete pěstovat také za oknem. V truhlíku či květináči rychle obrůstá pažitka, roketa, naťová cibule, petrželka. Podmínkou je dostatek světla těsně u jihovýchodně orientovaného okna, nebo pod zářivkou s denním spektrem.

Petrželku můžete pěstovat i za oknem

Pupeny ovocných keřů někdy oždibují ptáci. Keře ochraňte netkanou textilií a ptačím hostům nabídněte jinou potravu – slunečnicová semínka, oříšky, jablka, lůj. Krmítka a hnízdní budky jsou nejlepší investicí pro budoucí zdraví zahrady, neboť i plodožraví a semenožraví ptáci krmí své mladé hmyzem. Na zahradě proto nedovolí přemnožení škůdců. Zatímco odvážné sýkorky se naučí zobat i z ruky, vrabcům, červenkám, brhlíkům, strakapoudům, stehlíkům a dalším plašším hostům je nezbytné připravit krmítko.

Sýkorky jsou nebojácné

Už se těšíte na jaro? Využijte zimu k přípravě zahradnického náčiní. Rýče, motyky i zahradnické nůžky se vyplatí nabrousit, práce s nimi bude snazší. Čepele z méně kvalitních materiálů je dobré po důkladném vyčištění natřít olejem, například minerálním.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2017 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS