Dýně je třeba sklidit před prvními mrazíky. Avšak čím jsou vyzrálejší, tím trvanlivější budou, proto nespěchejte. Dozrávající plody, ležící na zemi, je vhodné podložit neglazovanou dlaždicí či plochým kamenem. Chrání dýně proti vlhkosti a hnití a navíc akumuluje teplo, čímž dozrávání urychluje. Ideální termín sklizně nelze poznat podle kalendáře – lépe vám napoví dýně samotné. Slupka zralých plodů je velmi tvrdá a neleskne se. Stonek postupně zasychá a praská.

Sklizeň a sušení

Při sklizni dýni odřízněte ostrým nožem nebo ustřihněte zahradnickými nůžkami. Stopku je nutné ponechat u plodu, a to kousek nejméně 5 cm dlouhý. Ani při další manipulaci by se neměla odlomit. Ranka po ní je vstupní branou pro různé mikroorganismy, které by mohly přispět ke hnití dýně při dalším skladování.

I dobře zralé dýně by však mohly začít plesnivět, kdyby byly ihned po utržení uskladněny. Nechejte je doschnout na sluníčku, na místě chráněném před deštěm. Sušte je přibližně týden a občas je obracejte. Za deštivého počasí jim prospěje teplo na topení nebo u kamen, nemělo by však přesáhnout 35 °C.

Skladování

Zatímco zimní jablka, hrušky, brambory a kořenovou zeleninu je třeba skladovat v chladu a svědčí jim vlhký vzduch, u dýní je to úplně naopak. Vydrží třeba až do jara při pokojové teplotě a vzduch potřebují co nejsušší, jinak se mohou kazit. Vyzrálou, tvrdou dužinu chrání slupka a plody nevysychají. Místo k uskladnění nemusí být bezpodmínečně teplé, vhodná je však teplota nad 10°C. Důležitá je především vzdušnost místa a nízká vlhkost vzduchu. Dýně by se neměly navzájem dotýkat, aby mezi nimi mohl vzduch volně proudit. Ideální je vyskládat je na vzdušné lísky, nebo je zavěsit do sítěk. Nebo jim můžete připravit lůžko ze suché, načechrané slámy.