Rostliny, které jsou pohledné a zároveň je můžeme využít k jídlu a podpoře zdraví, jsou pro ekologicky i ekonomicky smýšlejícího zahradníka ideální. Zvláště pak nenáročné trvalky, které můžeme postupně sklízet, aniž by utrpěl jejich vzhled.

Voňavá jedlá "kapradina"

Čechřice vonná je méně známá, avšak půvabná rostlina velmi příjemně voní, je jedlá a prospěšná pro zdraví. Vějíře zelených listů podobné kapradinám raší časně zjara a zahradu zdobí až do podzimu. Využít můžete jejich jemně anýzovou, nasládlou chuť a vůni se stopami myrhy.

  • Čerstvé listy čechřice jsou výtečné do salátů, jogurtových zálivek i smetanových omáček. Dodají zajímavou chuť dušené zelenině i kompotům.
  • Podobně lze využít i čerstvé plody, tedy podlouhlé, přes 2 cm dlouhé nažky rostoucí v okolíku. Těsně před dozráním jsou měkké, mají intenzivní vůni a sladkou oříškovou chuť.
  • Čechřice vytváří bílá květenství. Pokud ji však pěstujeme kvůli listům, okolíky s poupaty zaštípneme.

Snadné pěstování

Čechřice je doma v horských oblastech celé Evropy, je otužilá a mrazuvzdorná. Na zahradě jí svědčí stinné či polostinné místo. Půda by měla být humózní. Pokud v létě i ve stínu vysychá, svědčí čechřici zálivka. Rostlinu lze množit řízky i semeny, která potřebují stratifikaci (prijití chladem či mrazem). Jednodušší je výsev na dané místo již na podzim.