Původní domovinou lahodné plodové zeleniny je Střední Amerika, kde byla po dlouhá staletí pěstována tamními indiány jako léčivá rostlina. Tyto původní formy se vyznačovaly vysokým obsahem kapsaicinu, který způsobuje pálivost u dnešních odrůd pálivých paprik. Do Evropy se paprika dostala až při kolumbovských výpravách a ze Španělska se její pěstování rozšiřovalo dále na východ. Dnešní odrůdy tzv. sladkých paprik se však začaly objevovat mnohem později, až v 19. století.

Bohatý výběr zdravých a lahodných paprik

V současném sortimentu výrazně převažují odrůdy druhu paprika roční (Capsicum Annuum), v menší míře pak Capsicum baccatum (většinou okrasné formy), Capsicum chinense (např. nejpálivější Habanero) a Capsicum frutescens (chilli papričky, kterým se též říká kayenský pepř).

  • Plody papriky mají vysoký obsah draslíku, významné je i množství hořčíku, fosforu a vápníku.
  • Z vitaminů je to hlavně vitamin C, ale i E, B6, P a beta–karoten.

Pěstování na záhoně a ve skleníku

Polní pěstování je úspěšné jen v teplých oblastech na slunných a chráněných polohách.

  • První plody je vhodné odstranit, aby se rostliny neoslabovaly. Paprika vyžaduje lehké záhřevné půdy s vysokým obsahem humusu, bohatě zásobené živinami.
  • Vysoké nároky má na pravidelnou závlahu.
  • Záruku výnosu a kvality plodů dává pěstování pod fólií nebo ve skleníku.
  • S výsevem je možné začít již od poloviny ledna a pro klíčení je optimální teplota mezi 25–28 ºC.
  • Výsadba na pole se provádí až v polovině května, do chráněných prostor od dubna.

Proč pěstovat hybridní druhy?

Nabídka hybridních paprik je poměrně široká a v poslední době jejich popularita roste. Tyto papriky mají vyšší výnos a jsou odolnější vůči chorobám, škůdcům a nepříznivým klimatickým podmínkám. Také jejich adaptabilita je lepší než u klasických odrůd. Stále ale platí, že jejich dobré vlastnosti se nejlépe projeví při optimálních podmínkách – tedy dobrá výživa, teplo a bohatá zálivka.
Společným znakem těchto odrůd je pěstování ve fóliovnících a sklenících a v teplejších oblastech je možné pěstování i na polích.

  • Hybridní odrůda Cynthia F1 má plody převislé, trojúhelníkovité, se třemi komorami a špičatým zakončením. Plody jsou určeny pro přímý konzum. Barva plodů je v technologické zralosti zelenavě bílá, v botanické zralosti červená.
  • Raná hybridní odrůda Beja F1 se vyznačuje plody, které jsou vzpřímené, trojúhelníkovité, se třemi komorami a vtlačeným zakončením. Plody jsou určeny pro přímý konzum. Barva plodů je v technologické zralosti zelenavě bílá, v botanické zralosti červená.
  • Pro papriku Beatrix F1 jsou typické trojúhelníkovité plody, které mají tři komory s vtlačeným zakončením. Jedná se o ranou hybridní odrůdu, jejíž plody jsou určeny pro přímý konzum. Barva plodů je v technologické zralosti zelenavě bílá, v botanické zralosti červená.
  • Hledáte velmi výnosnou hybridní odrůdu? Již nemusíte – je jím Demetra F1, která má dlouhé trojúhelníkovité plody. V technologické zralosti jsou plody sytě zelené, v botanické červené až tmavě červené, převislé, silnostěnné, tvarově a velikostně vyrovnané. Plody mají převážně 2 až 3 komory, na řezu jsou sytě vybarvené ve stejném odstínu jako povrch plodu. Odrůda je určena zejména pro pěstování ve fóliovnících, v teplejších oblastech je možné pěstování i na poli.
  • Garnet F1 patří mezi polorané hybridní odrůdy pro skleníky a fóliovníky
  • má plody v technické zralosti středně zelené, v botanické zralosti žluté a lesklé. Plody jsou kvadratické, středně velké, čtyřkomorové s šířkou stěny 5–7 mm.
  • Plody další polorané odrůdy Paradise F1 jsou kvadratické, v technické zralosti tmavě zelené, v botanické zralosti jasně červené s výrazným leskem.

Ve spolupráci se společností Moravoseed