Fenykl obecný pravý (Foeniculum vulgare, var. vulgare) je dvouletá okoličnatá bylinka s nitkovitými listy podobnými kopru. Pochází z eurasijského kontinentu, u nás se odedávna pěstuje a dokonce někdy i zplaňuje jako vytrvalá. Široká, plochá semena, podobná mrkvovým, se využívají jako jemné, ale výrazně aromatické nasládlé koření, hlavně do pečiva, do pudinků a k nakládání zeleniny. Nálev z nich je výborným prostředkem podporujícím zdravé trávení a je vhodný i pro děti a těhotné ženy. Šlechtěním planého fenyklu vznikla i další, velmi zajímavá kulturní odrůda, která se pěstuje nikoli pro semena, ale pro nadzemní „hlízu“ delikátní chuti. Jde o takzvaný sladký, nebo hlíznatý fenykl.

Sladké listy fenyklové

Listová „hlíza“ fenyklu poněkud připomíná bílou cibuli kuchyňskou, liší se však vertikálně zploštělým tvarem a podélným rýhováním.

Fenykl zvaný boloňský, sladký nebo hlíznatý (F. vulgare var. azoricum, syn. Dulce), je dvouletý podobně jako fenykl obecný pravý. Sklízí se však již v prvním roce, kdy dorůstá výšky 50-60 cm a ještě nekvete. Užitek neposkytují semena, ale unikátní útvar: nadzemní "hlíza", složená z několika do sebe zapadajících, silně zdužnatělých listových pochev. Ojedinělé je také výrazná, ale příjemná vůně a anýzová chuť, kterou dodávají sladká silice anetol a nahořklý fenchol.

Již název variety, azoricum, stejně tak jako další pěstované odrůdové skupiny (boloňská, sicilská, palermská, florentská) naznačují, že vlastí zeleninového fenyklu jsou jižní evropské oblasti, zejména Itálie. vybraným odrůdám se ale dobře daří i na našich zahrádkách.

Pěstování fenyklu jako zeleniny

Jihoevropské variety fenyklu snášejí pro nás dobře snášejí i chladnější podmínky, přežívají dokonce i slabé podzimní mrazy. Jsou také odolné k chorobám a škůdcům. Můžete je proto pěstovat bez problémů, ale je nutné dodržet termín výsevu – polovinu července. Rostlina totiž v dlouhých letních dnech vybíhá už v prvním roce do květu. Projevuje se to protahováním hlíz, narůstáním stonků až do výšky 50-100 cm a tvorbou žlutých květních okolíků. Zároveň se prudce zhoršuje konzumní kvalita hlíz.

Splníte-li hlavní pěstitelský požadavek hlíznatého fenyklu, správně načasovaný výsev, aby rostliny mohly své hlízy vyvíjet v krátkém dni, je dlouhodennost dokonce značnou předností. Fenykl je velmi výhodnou druhou plodinou v osevním postupu, ke sklizni na podzim.

  • Tvorbu vytáhlých, méně kvalitních hlíz podporuje kromě předčasného výsevu také nedostatek světla v porostu a nedostatek vláhy nebo živin. Vybírejte také novější odrůdy, odolnější k vybíhání do květu.

    Vysévá se přímo na záhon nebo do pařeniště uprázdněného po předchozí kultuře.
  • Lze také vysazovat předpěstované sazenice na vzdálenost 30 x 15-20 cm. Jsou však choulostivé na přesazování, je třeba je vypěstovat v květináčích nebo v sadbovači, a vysazovat i s kořenovým balem včas, dokud mají jen 3-4 listy.

Sklizeň babího léta

  • Opravdu labužnickou zeleninu získáte, když hlízy přibližně 14 dní před sklizní na záhonu opakovaně přihrnete zeminou. Bez přístupu světla se hlízy vybělí, zjemní a zesládnou.

    Fenykl se sklízí od konce srpna do září. Poslední sklizeň by měla proběhnout před prvním větším mrazem.
  • Celé rostliny uřízněte těsně nad povrchem půdy, i s patkou, aby se hlíza nerozpadla.
  • Vyryté rostliny můžete do zásoby uložit do půdy v pařeništi nebo do sklepa, kde vydrží delší dobu.
  • Na zmar nepřijdou ani listy, podobné kopru. Oddělují se v místech řapíkových pochev a využívají se samostatně v salátech, polévkách nebo ke zdobení.

Historie a použití sladkého fenyklu

Zeleninový fenykl přináší do kuchyně zcela nové chuti i možnosti neobvyklých, silně aromatických kombinací. V šedesátých letech minulého století jej znali pouze odborníci a v knížkách se vyskytoval mezi málo známými, lahůdkovými druhy zeleniny. Zahrádkáři, zajímající se o rarity, byli však vždycky činorodí. Od r. 1974 mohli pěstovat semena fenyklu odrůdy "Moravský", kterou vyšlechtil tehdejší výzkumný ústav zelinářský.

Nyní se k nám dováží osivo odrůd, které byly vybrány jako nejvhodnější pro naše podmínky. Například italská ´Di Firenze´, odrůda florentského typu s delšími řapíky, je výborná i v teplé kuchyni. Její hlízy se využívají k dušení, vaření nebo do masových nádivek, podobně jako řapíkatý celer. Na trhu se však objevují i odrůdy s okrouhlými hlízami, které se konzumují především nakrájené v syrových salátech.

Fenykl jako okrasná rostlina

Sladký fenykl je bez nadsázky i okrasnou rostlinou. Jeho neobvykle tvarované, čistě bílé hlízy v kombinaci se svěže zelenými jemně stříhanými listy jsou půvabné. Výborně se uplatní i v osluněném květinovém záhonu. Vzpřímenému růstu fenyklu navíc stačí i malý kousek místa.