S výsadbou česneku nespěchejte. Při podzimním sázení by měla teplota půdy trvalek klesnout pod 9°C, aby stroužky ihned po výsadbě nenapadla fuzáriová hniloba. Chlad ji potlačí, proto ideální čas pro výsadbu ozimého česneku nastává až v průběhu listopadu, v závislosti na počasí. Záhon si však můžete připravit již dříve, a zrovna tak se poohlédnout po sadbě.

Jak připravit záhon?

Ideální je teplá a slunná poloha a výživná, humózní, hlinitopísčitá půda. Příliš těžká půda škodí česneku především v zimě, nesvědčí mu pobyt v mokru. Jílovité půdy proto vylehčete pískem, na velmi těžkých může být jednodušší připravit vyvýšený záhon. Česnek nekoření příliš hluboko, proto stačí výška 10-20 cm. Všem typům půd pak prospěje příměs vyzrálého kompostu – vrstvu silnou 5 cm rozhoďte na povrch a lehce zapravte.

Nejlepší prevence proti škůdcům a chorobám je dopřát česneku každý rok nový záhonek, na kterém nejméně poslední 3 roky pěstován nebyl. Nejvhodnějšími předplodinami jsou košťáloviny i brambory, po nichž je půda dobře prohnojená a kyprá. Mezi nevhodné předplodiny patří cibulová zelenina – cibule, pažitka, pór, také hrách může přivodit napadení plísní. Proti háďátku zhoubnému pomáhá i výsadba aksamitníku, především pak speciální odrůdy Ground Control. Česnek můžete sázet také do jahodových záhonů – s jahodami si vzájemně prospívá, svědčí jim podobná půda i slunce, tato kombinace také dokonale využívá prostor. Jahody však nesmí být napadeny háďátkem zhoubným.

Záhony pro česnek skvěle připraví i zelené hnojení, například svazenka (hrách a peluška vzhledem k výskytu plísní vhodné nejsou).

Výsadba česneku

  • Paličky rozdrobte na stroužky až těsně před výsadbou. Využít můžete všechny stroužky včetně malých.
  • Sadbu je vhodné před výsadbou mořit proti napadení houbovými chorobami, proti háďátku zhoubnému a dalším škůdcům – například přípravkem na bázi síry, jako je Sulka. Odolnost zvyšují i posilňující prostředky na bázi huminových kyselin (lignohumát).
  • Mezi jednotlivými stroužky udržujte rozestupy nejméně 10 cm a mezi řádky 20 cm.
  • Hloubka výsadby by se měla řídit klimatem vaší zahrady. Pokud leží v teplé oblasti, postačí stroužky zapustit tak, aby jejich špička byla 5 cm pod povrchem půdy. V chladnějších oblastech stroužky schovejte hlouběji, špička by měla být 10 cm pod povrchem půdy. Vrstva půdy je ochrání před mrazem, na jaře si cestu prorazí.
  • Jamky či řádky pro sadbu vyhrábněte rukou nebo lopatkou, do nakypřené půdy můžete stroužky přímo vsunout. Nepoužívejte sázecí kolík, protože přímo pod podpučím stroužku zůstane dlouhá, úzká mezera vyhloubená špičkou kolíku, a česnek bude obtížněji zakořeňovat.
  • Jako přídavná zimní ochrana je prospěšné mulčování. České odrůdy česneku jsou sice vůči mrazu odolné, ale mulčování prospívá i kvalitě půdy, přispívá k tvorbě humusu, chrání užitečné mikroorganismy a brání erozi a růstu plevelů. Ideálním mulčem je vzdušné suché listí, kterého je touto dobou na zahradě dostatek, případně sláma. Na jaře můžete silnou vrstvu opatrně odhrnout, slabší si ale česnek prorazí cestu sám a zčásti rozložené listí je velmi užitečnou pokrývkou půdy i na jaře.

Paličatý česnek?

Odrůd česneku je vyšlechtěno mnoho a dělí se do dvou základních skupin. Paličák se od nepaličáku liší výraznější chutí a menším počtem větších stroužků, které se velmi snadno loupou. Zahrnuje také více odrůd odolných vůči chladu. Oproti nepaličáku však může mít však menší trvanlivost a odolnost při skladování (záleží ovšem opět na konkrétní odrůdě). Při pěstování se také vyplatí vylamovat palice, po nichž dostala skupina jméno – jsou to silné stvoly nesoucí květenství a pacibulky. Kvůli silnému a tvrdému stvolu lze paličáky obtížněji vázat do copů a věnců.

Kde koupit sadbu a jakou odrůdu vybrat?

Česnek vyroste téměř z jakéhokoliv zdravého stroužku, který vsadíte do země (tedy pokud se jedná o česnek pocházející z našich polí a zahrad) . Proč tedy kupovat sadbu, která vyjde dráže? Hlavní výhodou je to, že s certifikovanou, kontrolovanou sadbou si na zahradu nezavlečete škůdce a choroby, které česnek napadají. Proti háďátku bohužel neúčinkuje ani žádný z dostupných mořících přípravků. A máte také jistou čistotu odrůdy. Sadba však musí mít příslušný certifikát, pokud ji prodejce pouze označuje jako česnek vhodný k sadbě, nic to neznamená.

S postupujícím podzimem se sadba postupně objevuje v zahradnictvích, semenářstvích a prodejnách se zahrádkářskými potřebami. Objednat si ji můžete i přes internet, přičemž je na výběr více možností – kromě velkých semenářských firem existují i specializovaní šlechtitelé česneku. Mnoho zahrádkářů dává přednost českým odrůdám - jsou uzpůsobené zdejším podmínkám, i jejich chuť je specifiká a většině strávníků vyhovuje nejlépe. Ve státní odrůdové knize je zapsáno mnoho odrůd česneku. Můžete vybírat nejen ze skupiny paličáků a nepaličáků, ale také rané až pozdní odrůdy podle doby sklizně.