Čistě okrasné zahrady již pomalu vycházejí z módy. Vlastní plody totiž chutnají výtečně, neztrácejí hodnotu skladováním a přepravou, dozrávají na sluníčku, nejsou znehodnocené přehnojením a chemickými postřiky. Ovoce je pro začínající pěstitele nejvděčnější. Až na počáteční investici vyžaduje méně práce než pěstování zeleniny a ovocné dřeviny navíc mohou i velmi pěkně vypadat. Ovoce je v létě a na podzim nejzdravější pochoutkou a to, které nesníme syrové, poslouží pro výrobu výtečných domácích marmelád, kompotů, šťáv, likérů, destilátů, lze je sušit i zamrazit.

Zasaď strom…

Péče o již zasazený strom či keř bývá poměrně nenáročná. Dobrý start je však důležitý, proto:

  • připravíme dostatečně velkou jámu
  • zeminu obohatíme kompostem
  • sazenici sázíme tak, aby se její kořeny pohodlně rozprostřely a neohýbaly zpět

Mladým stromkům prospěje opora v podobě kůlu a také zálivka. Pro dobrou úrodu je v dalších letech na podzim přihnojíme kompostem či trochou uleželého hnoje, za sucha je zalijeme a jednou za rok dle druhu prořežeme.

Ovocná rozmanitost

Ovocné dřeviny pro zahradu můžeme vybírat podle chuti i vzhledu. Vysokokmenná hrušeň, jabloň nebo moruše vytvoří dominantu zahrady a poskytne stín, zakrslé ovocné stromky se naopak hodí i na malý dvorek a lze je tvarovat například do ovocných stěn. Kompromisem jsou čtvrtkmeny s metr vysokým kmenem nebo polokmeny s kmenem vysokým do 1,5 metru.

Vyplatí se vybírat odrůdy odolné proti častým nemocem daného druhu.