Zahradničení bez rytí má i kromě úspory času a námahy i jiné výhody. Rytí může narušit půdní rovnováhu, především vyváženost půdních organismů, a i když má půdu provzdušnit, zároveň dochází k jejímu udusání stává se příliš kompaktní. Aby záhony neovládnul plevel, vyžaduje však zásobu kompostu a mulčovacího materiálu. (K pletí je pak nejvhodnější plecí očko nebo břitvová motyčka, kterými plevelu podseknete kořeny, ale půdu nneobracíte. Plevel můžete vytáhnout, nebo ho za suchého dne i ponechat na místě). Záhony bez rytí také nebudou dobře prosperovat ve velmi těžké, jílovité půdě - tu je nejdříve nutné vylehčit.

Příprava netradičních záhonů

  • Na podzim je záhony určené k zahradničení bez rytí zbavit plevelů – například rycími vidlemi. Snazší práce bude na plochách, které od jara do podzimu ležely pod černou perforovanou fólií nebo tmavou netkanou textilií.
  • Záhony je vhodné ohradit prknem nebo řadou cihel či kamenů, aby z nich nevypadávala vrstva mulče, kterou budou posléze pokrývány.
  • Záhony a cestičky mezi nimi si rozvrhněte tak, aby nedocházelo k ušlapávání půdy mimo cesty.
  • Cestičky musí být dost široké na průjezd kolečkem, na kterém budete přivážet mulčovací materiál.

Mulčování místo rytí

Kdo zahradničí bez rytí, záhony na podzim nezryje, ale poklade přibližně 5 cm silnou vrstvou vyzrálého kompostu nebo hnoje. Žížaly se na svou oblíbenou krmi vrhnou a postupně ji zatahají do spodních vrstev půdy – zeminu tak provzdušní i obohatí o množství živin. Lehké půdy, pro které je pěstování bez rytí obzvlášť vhodné, pokryjte vrstvou kompostu znovu na jaře (a pokud ho nemáte dostatek, tak pouze na jaře - z těchto půd se živiny rychle odplavují pryč).

Mulčovací vrstva půdu také chrání před vysycháním a výkyvy teplot, daří se pod ní prospěšným půdním mikroorganismům. Prudké deště nenaruší její strukturu a nebudou vyplavovat živiny. Na jaře lze na podzim nemulčovaný povrch rovnou osít. Semínka můžete překrýt opět vrstvičkou vyzrálého, jemného kompostu.

Vrstvený záhon

Variantou klasického zahradničení bez rytí je záhon po podzimním vypletí poklást lepenkou nebo nepotištěným papírem, který se pokropí a důkladně namočí. Na papír pak můžete vrstvit kompost, posečenou trávu a podrcené listí v několika opakujících se vrstvách, až bude peřinka na půdě vysoká přibližně 15 cm. Přes zimu zetlí a na jaře bude připravená k osetí či osázení. Na podzim je pak vhodné prohrábnout záhon vidlemi a vše lze zopakovat.