Ve středověku se zahrady zakládaly hlavně okolo klášterů, hradů a měšťanských domů především proto, aby majitelé měli dostatek čerstvé zeleniny a bylinek. Důležitá ovšem byla i okrasná funkce, proto užitkové rostliny často doplňovaly okrasné květiny. V průběhu staletí zahrady užitkového charakteru z měst téměř vymizely, abychom se k nim dnes opět vraceli.

Velká radost na malém prostoru

Malé komunitní zahrady, užitkové rostliny na střechách a balkonech, permakultury, to vše jsou v současnosti velmi moderní a žádané způsoby pěstování. Smíšené zahrady a záhony skýtají mnoho výhod. Výsadba nepodléhá přísným pravidlům, záleží jen na našich potřebách a citu, jak plochu uspořádáme. Důležitou funkcí je užitkovost po celou dobu sezony, kdy plochu po sklizené zelenině hned osazujeme květinami nebo další zeleninou. Výsadba se tak proměňuje, vyvíjí a nevznikají holá místa. Vhodným kombinováním druhů a zásadním omezením chemických postřiků získáme navíc ekologické plodiny.

Vhodné druhy

Zaměříme se na jednoduše pěstovatelné druhy s kratší vegetační dobou a samozřejmě volíme takové, které máme rádi. Nejvíce oceníme čerstvé bylinky a zeleninu do salátů. Obecně by neměly chybět listové saláty, rukola, listová petržel, bazalka, majoránka, koriandr, okurky a rajčata. Krásné jsou i mangoldy s barevnými řapíky, které lze sklízet postupně. Nezapomínáme ani na cibuli a česnek a jahody zahradní i měsíční. Do smíšených výsadeb se hodí i popínavé rostliny, pro které můžeme vyrobit jednoduché konstrukce z pletiva nebo prutů. Výborné jsou fazolky, hrášek a vonný hrachor. Z květin volíme krásné i jedlé druhy. Perfektní je například lichořeřišnice, která krásně kvete a produkuje jedlá a zdravá poupata. Ve smíšeném záhonu by neměl chybět ani aksamitník, jehož specifická vůně působí odpudivě na savý hmyz. Insekticidně působí i chryzantémy, krásenky a krásnoočka. Květiny vysadíme nebo vysejeme po celé zahradě mezi zeleninu a byliny, nekoncentrujeme je jen na jedno místo.

Přilákejte opylovače

Podpoříme i užitečný hmyz. Včely se nechají zlákat voňavými květy, navštíví ty, na nichž lze dobře přistát a vlézt do nich. Zajímají je rostliny, které produkují hodně nektaru. Nevidí červenou, proto upřednostňují modré a žluté květy. Vysadíme pro ně třeba léčivý brutnák. Jeho modré květy se hodí na ozdobu a mladé rostlinky do salátů, neboť chutnají po okurkách. Včely ocení i svazenku, pohanku, mateřídoušku, chrpu a diviznu. Motýli vidí v celém barevném spektru a lákají je jasně zbarvené červené a karmínové květy. Z okrasných a zároveň užitkových druhů je vhodná také slunečnice, jejíž zralá semena můžeme nechat na vyzobání ptákům.

Pěstování

Aby se rostlinám dařilo, pěstujeme je na kvalitní půdě s neutrální či lehce zásaditou reakcí. Zemina by měla být výživná a propustná. Přídavek kvalitního kompostu a organické hmoty zajistí výživu a nahradí umělá hnojiva. Malé plochy záhonků lze snadno ručně obdělávat - je vhodné nedělat záhon příliš široký a zároveň umožnit přístup z obou stran. To platí pro záhonky v úrovni terénu i pro vyvýšené záhony, jejichž doporučená šířka je 80–100 cm. Rostlinné zbytky lze zarýt do půdy a obohatit ji o organickou hmotu; přídavek kompostu či rozloženého koňského hnoje na podzim udrží úrodnost půdy. Na malých plochách se vyplatí i slámový mulč, který je ochrání před vysycháním a omezí růst plevelů. Slámou můžeme pokrýt i cestičky mezi záhony.

Vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony jsou praktickou alternativou záhonů v úrovni terénu. Hodí se také tam, kde původní terén pěstování neumožňuje. Pro jejich ohraničení se nejčastěji používají dřevěná prkna, jejichž trvanlivost můžeme zvýšit plastovou folií, kterou oddělíme dřevo od substrátu z vnitřní strany. Nikdy ovšem nevytváříme z fólie neprodyšné koryto, voda musí odtékat nebo se vsakovat do země. Vyvýšené záhony nebo velké dřevěné kontejnery můžeme využít i pro pěstování rostlin na terasách, balkonech a ne střechách.