Jak důležitá je příprava stavby, co všechno je třeba promyslet předem a kde a jak pořídit materiál jsem nastínila v článku Luxus jménem pergola

Do samotného budování se odvážně pustili tři muži a dvě dámy, což se mi zdá jako skvělý počet i poměr. Chlapi stavěli, měřili, vrtali a křehké pohlaví reagovalo na příkazy typu „přines, podej, dojdi, naměř, podrž“.

Příprava místa pro stavbu

Připravte si vodováhu, hrábě, krumpáč, dlouhou rovnou lať, drenáž, metr, provázek, 4 kolíky a pevné nervy. Podle plánku vyměříme půdorys pergoly. V našem případě 3x4 m, které měříme v zahradě, kde bylo dříve ohniště. Prostor nejprve musíme zbavit kamení, dřeva i travnatých drnů. Vše vykopat, uhrabat a srovnat latí. Tady stačí opravdu rovnat jen dlouhou latí. S vodováhou si pohrajeme až později. Ze zkušenosti radím prostor vysypat drenáží, aby se vám později neutopily základní dlaždice v bahně a nenarušila se tak stabilita stavby.

Základy nešiďte, vymstilo by se to

Připravte si dlaždice, palety, OSB desky, aku šroubovák, vruty. Základy pergoly je potřeba mít stabilní, v rovnováze a kvalitně ukotveny. Jak říkal můj děda, „když to zvoráš u startu, nemusíš se do cíle vůbec dohrabat“. Na drenáž umístíme dlaždice. Na základní dlaždice položíme palety. Tady už přichází na řadu vodováha, aby podklad pro OSB desky byl rovný. Když si dáme práci s tímto krokem, ušetříme kupu nervů na další trati. Jakmile jsou palety položeny v rovině, můžete složit OSB desky a postupně připevnit vruty do palet. Základ je hotový a odměnou může být dopolední káva, při které se naplánuje a odsouhlasí další pracovní část.

Každá ruka dobrá, aneb montujeme stěny

Připravte si samotnou stavebnici pergoly – jednotlivé dřevěné části dvou stěn. A můžeme začít s nejpříjemnější prací, která voní dřevem, lazurou a už se jí říká „pergolová“. Podle plánku stavebnice pergoly, ve kterém jsou jednotlivé díly očíslovány, sestavíme na podlaze první stěnu pergoly. I tady používáme vodováhu. Sešroubujeme základní části, svoláme tři lidi, kteří postaví a budou držet základní trámy. Můžeme je nyní ukotvit pomocí Lka a vrutů do podlahy. Opět se zde osvědčil počet pěti lidí. Tři trámy – tři lidi, čtvrtý nosí Lka a vruty na ukotvení trámu v pergole a pátý má v ruce aku šroubovák. Když stojí první stěna, složíme stejným způsobem druhou. Pomocí jedné střešní části střechy naměříme přesnou vzdálenost dvou základních stěn a ukotvíme druhou stěnu.

Pergola má střechu a my oběd

Hrubá stavba stojí a já dlouhé minuty nevěřícně zírám, že JAKO UŽ opravdu máme skoro hotovo. Že to fakt není skoro hotovo a zbývá ještě spoustu práce, mi dochází později. Spojíme tedy dvě, již k podlaze přidělané, stěny všemi díly, které také na pevno pojíme vruty. Jejich vzdálenost je potřeba řádně rozpočítat. Pokud budete mít na pergole okap, nezapomeňte zabudovat háky do střešních dílu dřív, než položíte palubky na střechu. Nyní je čas na oběd, aby se brigádníci nerozutekli. Kromě dobrého jídla se rozdá pochvala a nenápadně začněte debatu na poslední etapu.

Krytina střechy - koruna vašeho díla

Připravte si palubky, šindel, štafle, aku vrtačku, vruty, lepící tmel, stavební sešívačku, spony. Kdo má, ocení chrániče kolen. Nohy pak máte „jako v bavlnce“. Kdo chce jen pergolu, má vlastně už hotovo. Kdo touží užívat pergolu za každého počasí, čeká ho další prácička. Ale ve velikém vedru i v dešti to vše oceníte, věřte mi. Na střechu jsme si vymysleli palubky, které do sebe skvěle zapadnou. Jeden pracant tedy palubky podává a druhý je přivrtává na střešní díly. Po přidělání háků na okap dokončíme první pokrytí střechy. Štafetu přebírá šindel. Zde jsme jednotlivé díly šindele ještě podlepili tmelem a nastřelili na poskládané palubky. Po stranách jsme nechali šindel trochu přesahovat, což se osvědčilo už při prvním dešti.

Poctivě udělaná střecha je stejně důležitá, jako přesné základy. U pergoly platí podobné pořekadlo, jako u domu. Střecha je nejvíc a musí být udělána správně, pečlivě a dokonale. Nikam nespěchejte. Šindel vedle šindele, hezky podlepit, nastřelit a zase, šindel vedle šindele, hezky podlepit, nastřelit a zase…

A příště už jen pár drobností…

A tak nám pyšně stojí krásná stavba, která ještě chybí okapy, osvětlení a nějaký ten nábytek, ale o tom až zase příště… Poděkujte všem zúčastněným, poděkujte sobě a třeba i svým dětem, které to vydržely s nervní matkou a chaosem na celé zahradě. Poděkujte svému účtu, že se jeho stav proměnil možná více, než se v počátku očekávalo. To všechno ale bude za to stát. Protože v létě budete páni. Páni v letním sídle své zahrady.