Vzhled a životnost zahradního nábytku výrazně prodlouží správný výběr materiálu a také vhodné postupy při jeho údržbě. Ještě před nákupem je tedy dobré vědět, co který materiál vyžaduje a co od něj naopak můžeme vyžadovat my. Neplatí přitom přímá úměra, že čím dražší nábytek, tím snadnější údržba. Míra péče totiž závisí totiž především na typu materiálu, který byl použit při výrobě.

Například o relativně drahý nábytek z teaku se budeme muset starat vždy, zatímco hliníkový nábytek — a to i ten nejlevnější — naopak takřka žádnou péči nepotřebuje. Jak se tedy o jednotlivé materiály, které se na výrobu zahradního nábytku používají nejčastěji, starat?

Hliníkový nábytek

Nábytek z hliníku je prakticky bezúdržbový, je jen potřeba jej čas od času omýt vodou a nechat oschnout. Na zimu je vhodné ho uklidit, aby tak byl chráněn před vlhkostí a mrazem. U moderního hliníkového zahradního nábytku se často objevují kombinace s dalšími materiály, například s dřevem nebo se syntetickými výplety či s textiliemi. Tyto doplňkové materiály často vyžadují speciální péči, proto bychom měli dbát pokynů výrobce o jejich údržbě.

Nábytek z ušlechtilé oceli

Také tento typ nábytku nevyžaduje přehnanou péči, stačí ho jen občas omýt od nečistot proudem vody. Stejně jako hliníkový nábytek je vhodné nábytek z oceli na zimu uskladnit v suchu. Také ocel se často kombinuje s doplňkovými materiály (například s teakovým dřevem, s textilem či se syntetickými výplety). Tyto materiály většinou vyžadují další péči, také pro ně platí výše zmíněné pravidlo.

Nábytek z kovu

Ani péče o kovový zahradní nábytek nás nebude stát příliš času, ovšem pouze v případě, že jde o kvalitní výrobek s ochrannou technologii, která jej chrání před korozí. Pak obvykle opět postačí občasné umytí vodou a následné osušení. Čistě kovový nábytek dokonce není ani potřeba uklízet na zimu do suchých prostor. Nábytek bez speciální povrchové vrstvy je však lepší uskladnit mimo sezonu v suchu. Opět je třeba dávat pozor na použité doplňkové materiály, které vyžadují pravidelnou údržbu.

Plastový nábytek

Plastový nábytek je relativně levný a nevyžaduje příliš péče. Stačí jej čas od času setřít teplou vodou s neagresivním čisticím přípravkem. Nevýhodou plastového nábytku je, že levnější výrobky obvykle časem ztrácejí původní odstín. Charakteristické pro nábytek z plastu je i nepříjemné usazování nečistot v pórech hmoty. Nábytek tak časem šedne a nečistoty lze jen těžko odstranit. Někteří výrobci proto u tohoto typu nábytku používají speciální povrchovou úpravu, která tento nedostatek odstraňuje.

Vyplétaný nábytek

Nejčastějším materiálem pro vyplétaný nábytek byl ještě nedávno ratan, v současnosti jsou na výsluní zájmu syntetické výpletové materiály, které jsou mnohem odolnější a přitom si zachovávají vzhled přírodního materiálu. Kvalitnímu vyplétanému nábytku postačí pravidelné umytí teplou vodou s přídavkem neagresivního čisticího přípravku. Tento nábytek můžeme s klidem nechat na zahradě po celé léto. Kvalitní výrobky mívají i speciální ochranu proti UV záření, takže na slunci neblednou. Na zimu je ovšem vhodné vyplétaný nábytek uskladnit, protože vlhkost by mohla poškodit konstrukci, mráz zase škodí syntetice.

Teakový nábytek

Teakové dřevo se těší stále větší oblibě. Důvodem není jen fakt, že ceny tohoto nábytku jsou v poslední době mnohem příznivější než dříve. Podstatné pro mnoho uživatelů je také to, že teak jako každý přírodní materiál přirozeně stárne, aniž by se změnila jeho kvalita. Teakové dřevo časem získává šedou patinu, na povrchu dřeva se vytvářejí vroubky.

Někteří právě pro tyto vlastnosti vyhledávají teakový nábytek. Ale kdo chce, může dřevo čas od času jemně zbrousit a vrátit materiálu jeho dokonale hladký povrch a částečně i odstranit šedou patinu.

Napuštění speciálním olejem na teak oživí charakteristickou barvu dřeva a zlepší jeho pružnost a odolnost. I teakový nábytek je vhodné na zimu uklidit.

Foto Kettler