Celoročně vytápěný skleník je sen mnoha zahrádkářů – na rozdíl od okenních parapetů v pokoji poskytuje dostatek světla i prostoru. Vytápění, které umožní celoroční růst i choulostivých rostlin, je poměrně nákladné, ale koneckonců existují i dražší a méně ušlechtilé koníčky. Vytápění, které zajistí pouze podmínky pro zimování rostlin, jež nesnášejí mráz, je mnohem levnější.

Topení je možno používat také pouze na prodloužení skleníkové sezóny, podobně, jako se používá pařeniště vytápěné organickým materiálem.

Bezmrazý, temperovaný či tropický?

V různých způsobech a stupních vytápění je velký rozdíl co do možností pěstování, ale i finančních nákladů.

  • Nejméně nákladné je takové vytápění skleníku, které zajistí bezmrazé podmínky, tedy teplotu alespoň 5°C.
  • Temperovaný skleník vyhřívaný na 10°C umožní mnoha rostlinám růst i v zimním období. Náklady na jeho provoz jsou však ve srovnání s předchozí variantou dvojnásobné.
  • Tropický skleník je i v zimě vytápěn na minimální teplotu 15°C a rostliny v něm lze pěstovat stejně, jako v bytě, mají zde ovšem mnohem lepší světelné podmínky i příznivé klima co do vzdušné vlhkosti. Ovšem náklady jsou nejméně pětinásobné oproti bezmrazé variantě.

Způsoby vytápění

  • Elektrické vytápění je účinné a komfortní, nejlépe ve spojení s termostatem. Do skleníku však musí být zavedena elektrika a elektrická energie nepatří k nejlevnějším.
  • Vytápění plynem zajišťují přenosné propanbutanové ohřívače na bomby. Při tomto způsobu vytápění je nutné dostatečně větrat, neboť při hoření plynu vzniká řada zplodin.
  • Malé skleníky lze vytápět i tělesem na spalování topného oleje. I při tomto způsobu je zásadní dostatečné větrání.

Jak snížit náklady na vytápění?

Větrání se sice nezbytné i v zimě, ale ve skleníku by rozhodně neměl být zbytečný průvan, žádnými zbytečnými škvírami by nemělo táhnout.

Izolace

I skleník lze v zimě proti tepelným ztrátám izolovat.

  • Stěny lze pokrýt průhlednou bublinkovou fólií.
  • Během noci se vyplatí zatáhnout žaluzie, s příchodem světla je však nutné je zase roztáhnout.

Přepažení

Vytápět lze pouze jednu menší, oddělenou část skleníku, kam můžete umístit ty nejchoulostivější rostliny. Ostatním, otužilejším postačí mírně zbytek prostoru.

Vytápěné množárny

Ve skleníku, zrovna tak jako v zimní zahradě, hale či jakékoliv světlé, chladnější místnosti, lze používat i vytápěné miniskleníčky, množárny. Používají se pro předpěstování sadby ze semen a množení rostlin řízky. Vyhřívány jsou odspoda, přičemž teplý substrát rostlinám velmi svědčí.

Vytápěnou množárnu si můžete snadno zhotovit i sami, například na skleníkovém parapetu s pomocí topného kabelu nebo vyhřívané podložky. Svrchu pak můžete místo přikrýt přenosným krytem.

Podle Knihy Ilustrovaný průvodce zahrádkáře Zima, nakladatelství Reader´s Digest Výběr