Zeď, střežící zahradu, vytvoří soukromí i bezpečí. Ovšem může posloužit jinak – dovede zadržet mrazivý vzduch. K tomuto účelu ani nemusí být vysoká, stačí metrová, neboť chladný vzduch se valí při zemi. Stejně, jako vinaři chránili před mrazivým vzduchem valícím se ze strání vinice, můžeme ochránit i zahradu. Studený vzduch je třeba podél zdi odvést pryč, nebo alespoň na nejnižší místo, kde se zastaví. Pozor na to, že v takové mrazové kotlince se nedaří většině ovocných stromů ani časně kvetoucích trvalek.

Užitečná i krásná

Mrazolamová zídka může být sama o sobě malou zahrádkou, pokud zvolíme suchou variantu - z kamenů bez malty. Stavba vypadá přirozeně a ve spárách mohou růst a kvést suchomilné rostliny. Jako oplocení a mrazová zábrana se hodí oboustranné, volně stojící suché zídky – návod na jejich stavbu naleznete zde.

Při tvorbě zdí a zídek bychom měli myslet na to, že pokud budou zahradu obepínat neprostupně, nebude se k nám moci dostat užitečný ježek. Ovšem nižší suchou zídku přeleze, je mnohem šikovnější lezec, nežli se na první pohled zdá. Dutiny v suché zídce navíc poslouží jako úkryt užitečným užovkám nebo lasičkám - tito pomocníci na zahradě neúnavně loví hryzce a hraboše.

Proti větru nepomáhá

Zeď může odrazit mráz, ale i vítr – ovšem jako větrolam ideální není. Neprostupná překážka vítr nezbrzdí – ten se jen rychle prožene kolem ní, ještě zesílí a udeří o kousek dál. Větrolam by měl vítr roztříštit a zpomalit, a to dovede jenom překážka, která ho částečně propustí, tedy stromy a keře.

Chytré kombinace

Pokud si přejeme spíše živý plot, i ten může podobně jako zeď mrazivý vzduch odklonit, pokud je velmi hustý a neprostupný. Další možností je vysadit keře na vyvýšený val. Terénní vlnka bude zahradu chránit před návalem ledového vzduchu plazícího se při zemi, ale nebude působit vzdušné turbulence, protože je nízká a na ni navazuje již prostupnější plot - val vítr zvedne a dále ho už zpracují dřeviny.