Vyvýšené záhony jsou výhodné na těžkých a příliš vlhkých či neúrodných půdách, pro pěstitele s nemocnými zády, kteří se nemusí tolik ohýbat, a také při zahradničení bez rytí, kdy se na záhony vrství sypká zemina a kompost. Mohou však být také zajímavým estetickým prvkem zahrady, který jí dodá pestrost a originální vzhled.

Vyvýšené záhony mohou vyčnívat nad terén pouze několik centimetrů, ale také mohou sahat až do výše pasu – podle potřeby. Záhony vysoké 60-75 cm může celkem snadno opečovávat i člověk upoutaný na invalidní vozík.

Materiály pro obruby

Velmi oblíbené je dřevo v různých formách. Působí přirozeně, do zahrady dobře zapadá. Je však třeba jej ošetřit kvalitním impregnačním prostředkem, aby byla zajištěná jeho vyšší trvanlivost. Nátěr zároveň nesmí být zdraví škodlivý, aby nekontaminoval pěstované plodiny. Proto jsou zcela nevhodné železniční pražce ošetřené toxickým kreozotem.

Zatímco na nízké obruby postačí podélně ložená prkna, velmi vysoké záhony se budují například pomocí velmi pohledných dřevěných palisád.

Z cihel lze obruby postavit podobně, jako klasické zdi. Cihly spojené s maltou však nepropouštějí vodu a vzduch tak snadno, jako dřevo. Proto je třeba u základny zdí ponechat odvodňovací otvory. Jinak se za vydatných dešťů záhon přemokří a kořeny rostlin mohou uhnívat. Podobné zásady platí i z obrub postavených z přírodních kamenů.

  • Vrchní okraje obrub mohou být upraveny i jako lavička k posezení.
  • Stěny oživí a zjemní splývavé rostliny, například krásně kvetoucí lichořeřišnice.

Jednoduché nízké ohraničení

Jako nízká obruba poslouží obyčejná 15 cm široká prkna. Měla by být alespoň 2 cm silná.

  • Zapusťte je do 5 cm hluboké rýhy a vždy po metru podepřete dřevěnými hranolky.
  • V rozích prkna k hranolkům přibijte.
  • Jako podpěra mohou posloužit i do země mírně zapuštěné cihly.

Jak založit vyvýšený záhon?

  • Půda ve vyvýšených záhonech rychleji vysychá, čemuž je třeba přizpůsobit zálivku.
  • Pokud bude záhon vyšší než půl metru, je třeba spodní část vyplnit drenáží. Rostlinám postačí svrchních 45 cm kvalitní zeminy. Při vyplňování záhonu je třeba počítat s tím, že se substrát časem trochu slehne.
  • Podobně jako u běžných záhonů i u vyvýšených je výhoné i pohledné prostor mezi rostlinami mulčovat.
  • Přechodem mezi vyvýšeným záhonem a nádobou je pěstování rostlin v kovových či dřevěných sudech, betonových skružích a podobně. U nádob s pevným dnem nesmí chybět drenážní otvory.
  • Obdoby zespodu izolovaných vyvýšených záhonů lze využít i pro komfortní pěstování rostlin na terase.