Zahradní skleník: vše, co o něm potřebujete vědět
9. 3. 2015

Zahradní skleník: vše, co o něm potřebujete vědět

Skleník si zaslouží každý, kdo s nadšením pěstuje zeleninu a květiny. Dá vám zcela nové možnosti, rostliny jsou v něm jako v bavlnce. Jakou vybrat velikost, konstrukci? Jak v něm zeleninu i květiny nejlépe pěstovat a jak skleník využít po celý rok?

Skleník ocení každý zahrádkář, ať již je jeho koníčkem pěstování zeleniny, nebo okrasných květin. Ve skleníku rostliny rychleji rostou, kvetou i plodí, jsou chráněné před povětrnostními vlivy, mají prodlouženou sezónu. Můžete v něm pěstovat výtečnou zeleninu, skleníkové papriky a salátové okurky, hýčkat tropické rostliny, orchideje, sukulenty, množit pokojové i zahradní okrasné květiny i řízky dřevin. Za určitých podmínek poslouží i k přezimování přenosných rostlin, jež nesnesou mráz.

jaký tvar skleníku vám bude vyhovovat?

i

Minimální rozměry skleníku by měly být alespoň 2,5 x 2 m, v menším skleníku je již obtížné pracovat.

Tradiční skleník obdélníkového půdorysu se svislými bočními stěnami a sedlovou střechou poskytuje nejlépe využitelný prostor. Pokud chcete i na policích pěstovat vyšší rostliny, musí být dostatečně vysoký (i u stěn), sklon střechy bývá značně strmý.

Skleník s šikmými bočními stěnami, takzvaný japan, poskytuje rostlinám maximální možné množství světla. Šikmé boční stěny ho totiž propouštějí více než svislé, které ho zčásti odrážejí.

Pokud máte nedostatek místa a volnou, nejlépe jižně či jihovýchodně orientovanou zeď, může se vám hodit pultový skleník, přistavěný ke zdi. Z domu snadno zavedete elektřinu, pokuj jej máte v plánu vytápět.

Některé firmy vám postaví i atypický skleník, napříkald s kulatou apsidou.

Vyberte si ten největší skleník, který vám rozpočet dovolí – jakmile objevíte kouzlo pěstování ve skleníku, co největší prostor pro rozmanité druhy rostlin určitě oceníte.

Ideální stanoviště, aneb kam jej postavit

Skleník musí stát na co nejslunnějším místě. Přebytek slunce v létě lze vždy regulovat rohožemi, žaluziemi či bílým nátěrem vápenným mlékem, ale jeho nedostatek se nijak napravit nedá.

zahradní skleník

  • V ideálním případě stojí podélný skleník severojižním směrem – tak bude uvnitř po celé léto maximální množství světla.
  • Pokud je však pro vás nejdůležitější zimní osvětlení, neboť ve skleníku budou zimovat rostliny, bude výhodnější východozápadní orientace.
  •  Důležitý je ale i převládající směr větrů. Větru, který prostor uvnitř skleníku v zimě či na jaře výrazně ochlazuje, by měly být vystaveny co nejmenší plochy.

Konstrukce: krásné dřevo nebo lehký hliník?

 

Relativně levná i trvanlivá je kovová konstrukce, pozinkovaná ocel.

Nejlepší životnost má konstrukce hliníková, která je i velmi lehká. Nepotřebuje žádnou údržbu a pokud má barevnou povrchovou úpravu, může být i velmi pohledná. Nevýhodou je vyšší cena.

Stále častěji je používána i konstrukce plastová, která dobře izoluje a její trvanlivost je rovněž dobrá, ale je méně pevná, nežli kov či dřevo.

Nejlépe a nejpřirozeněji působí dřevo. Kvalitní dřevo pro profily však bývá dražší a také musíte počítat s jeho údržbou. Vyznavači staré dobré klasiky vyhledávají červený cedr: odolný vůči hnilobě i hmyzu, ale drahý. Měkká dřeva jsou levnější, ale dlouho nevydrží – je třeba je každoročně pečlivě ošetřovat, napouštět a natírat ochrannými prostředky.   

Sklo, plexisklo nebo polykarbonát?

i

Sklo by mělo být nejméně 4 mm silné, aby jej nerozbily například kroupy.

Sklo nejlépe propouští světlo, je nejtrvanlivější, zvláště pokud je zesílené a tvrzené. Nehodí se však pro výborně vytápěné skleníky, protože nemá dobré izolační vlastnosti (a nežli izolační vícevrstevná skla, je cenově přijatelnější zcela jiný materiál). Levnější netvrzené sklo se snadno rozbije.

komůrkový polykarbonát

Polykarbonátové či akrylové desky mají poměrně dobré izolační vlastnosti, ale bohužel i nižší propustnost světla oproti sklu, kratší životnost, méně estetický vzhled a vyšší cenu. Jsou však odolnější proti rozbití, nežli sklo. Díky tomu, že jsou lehčí, postačí menší nosnost skleníku.

Pěstování ve skleníku

Rostliny lze ve skleníku pěstovat na záhonech, nebo v pěstebních nádobách.

pěstování na záhonech

Na záhonech propojených s okolní půdou, které odděluje pouze středová cestička, se pěstují saláty, rajčata, papriky, okurky, melouny. Bývá však náročné udržet půdu zdravou, neboť prostředí svědčí rozmanitým škůdcům. Jednou za několik let je nezbytné ji vyměnit až do hloubky 60 cm.

Alternativou je pěstování rostlin v pytlích, ať již na plocho položených a opatřených otvory, nebo stojících.

Rostliny lze ve skleníku pěstovat i v nádobách. Pak je výhodné prostor využít pomocí polic. Skleníkové regály či parapety mohou být hliníkové, ocelové, postavené z betonu, cihel i dřeva. Zásadní je stabilita, protože vlhká zemina má velkou hmotnost.

  • Plné parapety se zvednutými okraji můžete vyplnit štěrkem nebo pískem. Ten lze pak podle potřeby vlhčit – rostliny v pěstebních nádobách, zasazených do písku, si budou odebírat vlhkost podle potřeby.
  • Děrované parapety plochy zase umožní volné proudění vzduchu kolem rostlin i ve více patrech.

Skleníkový efekt

V relativně uzavřeném prostoru skleníku lze s úspěchem využít biologickou ochranu proti škůdcům: dravé roztoče, parazitická háďátka, vosičky.

 

Skleník lze využívat pro pěstování sezónní zeleniny, která ve skleníku zraje i roste rychleji a je chráněna před deštěm a tedy i houbovými chorobami (výhodné například u rajčat), a předpěstování méně choulostivých užitkových i okrasných květin na jaře. V tomto případě není třeba žádné vytápění. I bez něj totiž rostliny dostanou mnohem více tepla, nežli venku – ve skleníku je pověstný skleníkový efekt opravdu žádoucí. Krátkovlnné záření prostupuje sklem a uvnitř prostoru vytváří teplo, které se uvnitř drží a neputuje zpět ven. Vzduch se tak postupně stále více ohřívá.

Pokud je skleník vytápěn, poskytuje další široké možnosti pro pěstování exotických rostlin. Vytápění, které umožní celoroční růst i choulostivých rostlin, je poměrně nákladné. Vytápění, které zajistí pouze podmínky pro zimování rostlin, jež nesnášejí mráz, je mnohem levnější. Skleník může být udržován jako bezmrazý, temperovaný či tropický a vytápět jej lze různými způsoby.

Rostlinám svědčí skleníkové mikroklima, vlhký a teplý vzduch, dostatek světla. Ale pozor na to, že nezbytné je i dostatečné větrání, protože bez přísunu čerstvého vzduchu rostliny prospívat nebudou a zdolají je houbové choroby a plísně.

Prodloužená sezóna

Některým druhům zelenin prospívá denní teplo, ale v noci je neohrozí pokles teploty až k mrazu. Proto je lze i do nevytápěného skleníku vysévat poměrně časně – patří mezi ně například raná mrkev, salát, hrách, košťáloviny, pórek. Naopak choulostivá rajčata, lilky, papriky, dýně, okurky, melouny či cukety může jediná mrazivá noc zničit, proto je ani do skleníku neumisťujte předčasně.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

dotaz

(VWPsQNut78AuRYTuVVSsQNu), 30. 7. 2015, 13:06

je nutné skleník zamazat ( udělat kulaté velké kola ?) bílou barvou?? Děkuji Blanka

Pročítám si vaše názory a tak bych mohl doporučit jiný skleník. Celoplast, polykarboát tl.8, vystužené a různě dekorované profily, pouze lepený bez šroubů, větrání ventilátorem s termostatem.

žádost o informaci

(VWPsQNuzWgnjEKz79hIjeN4sI7bMQMvaVWR), 9. 6. 2011, 15:00

prosím o sdělení na které straně skleníku by měly být umístěny větrací okna, když mám skleník postaven dlouhou stranou na jih.
tel. 721 119 897. Děkuji za odpověď

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

Recepty na vánoční cukroví - to nejlepší cukroví podle našich receptů

Řez ovocných dřevin - jak a kdy prořezávat

Orchideje - Jak úspěšně pěstovat doma i venku

Bylinková zahrádka - vypěstujte si koření nebo lék

Domácí chléb - od přípravy kvásku po chlebový dort

Pergoly - inspirace, postupy a fotogalerie

Grilování - recepty, tipy a triky na letní grilování

Eknihy - ke stažení zdarma o zahradě a domově

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2017 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS