Malé bubnové sekačky

Oblíbeným nástrojem na sečení luk jsou dnes malé bubnové sekačky. Usnadňují práci i svou konstrukční odolností vůči nerovnostem a nárazům do hrbolů či jiných pevnějších překážek.

Rotující nože se při nárazu do pevné překážky schovají dovnitř disku. Při poškození je lze snadno nabrousit, případně vyměnit. Přitom cena sady 4 nožů se pohybuje kolem 200 Kč a při méně častém sečení rozlehlejšího nečlenitého pozemku břity vydrží nejméně dvě sezony.

Tipy pro bubnové sečení

  • Pro sečení přerostlé trávy na větších pozemcích volíme bubnovou sekačku s pojezdem.
  • Šíři záběru sečení vždy přizpůsobíme hustotě a kvalitě porostu. Pokud je sečený porost velmi hustý, polehlý apod., je nutné snížit šíři záběru stroje tak, aby se nesnižovaly otáčky žacího disku a kvalita sečení.
  • Při sečení v nerovném terénu je nutné dbát na to, aby spodní disk neustále klouzal po zemi a neodskakoval. Jinak získáme nerovné strniště.
  • Při práci na svazích sečeme po vrstevnici svahu. Dbáme také, aby motor bubnové sekačky měl dostatečnou náplň výrobcem doporučeného motorového oleje. Respektujeme také výrobcem udanou svahovou dostupnost.

Některé bubnové adaptéry lze namontovat i na starší pohonné jednotky, které poháněly lištové sekačky trávy.

Dokonce i ten, kdo nevlastní převodovku s aktivním vývodem, ale má k dispozici jen odepínací motor, si může pořídit samotný podvozkový modul s koly, sekacím diskem a přímým napojením na motor.

Ceny bubnových sekaček s motorem začínaji zhruba na 22 000 Kč, moduly určené pod odepínací motor přijdou asi na 15 000 Kč.

Křovinořez nebo sekačka?

Pro úpravu rozlehlých pozemků velkých několik arů a více se vyžínače ani křovinořezy nehodí.

Motorové kosy jsou určeny především pro sečení členitých, různě svažitých pozemků, náspů, příkopů a podobně, kam se nedostaneme s větší technikou. Hodí se všude tam, kde je třeba žací mechanismus citlivě vést rukou, například:

  • k průklestu zanedbaných porostů na neznámém terénu
  • k sečení zarostlých kamenitých či podmáčených pozemků, kde by velká sekačka mohla uvíznout či se poškodit,
  • k vyžínání porostů s nálety mladých dřevin

Vyžínače a křovinořezy se liší druhem pohonu

Slabší vyžínače mají síťový elektrický pohon, nezávislé motorové kosy mají dvoutaktní nebo moderní čtyřtaktní benzinové motory.

Výkonost stroje je pak dána kubaturou motoru. Slabé disponují objemem 25 cm3, do střední třídy patří ty s objeme 33 až 25 cm3. Výkonné profi nářadí má motor s objeme nad 35 cm3.

Výkonné lesní křovinořezy s pilovými kotouči dokážou při probírce silných náletů v lesních školkách zdolat kmínky o průměru až 10 cm.

Křovinořezy se rovněž liší konstrukcí žacího ústrojí: Vyžínače mají pouze žací strunu, na výkonnější křovinořezy lze vedle strunové hlavy nasadit nožové či pilové kotouče, případně i různé další adaptéry včetně kypřiče aj.

Kvalitní značkové stroje pořídíme v rozmezí 10 až 15 000 Kč. Na rozlehlé a přehledné louky či parkové plochy však rozhodně patří dražší bubnové sekačky. Nejenže plochu posečou rychleji a s mnohem menší vynaloženou námahou, ale posečená plocha vypadá mnohem úhledněji než plocha sečená ručně vedenou motorovou kosou.

Bezpečnost především

I při samotné práci se sekačkou je potřeba dodržovat některé základní bezpečnostní zásady. Především při sečení v dosud neznámém terénu nejdříve zbavíme přerostlý porost eventuálních pevných předmětů, které by mohly být vymrštěny, nebo by mohly poškodit stroj.

Při sečení také dbáme, aby se alespoň padesát metrů před zapnutou sekačkou nepohybovaly žádné osoby nebo zvířata, které by mohl zranit kamínek odmrštěný rotujícím diskem.

Mulčování má budoucnost

Mulčování je vlastně nejlevnější způsob péče o travnatou plochu: Sečená tráva je žacím mechanismem rozmělněna nadrobno a ponechána v travním porostu. Tam se o ni brzy postarají mikroorganizmy, které ji během několikaměsíčního intervalu mezi sečením stačí rozložit.

Co nejjemnější rozmělnění posečených rostlin dosáhneme křížovým sečením, kdy nejprve pozemek postupně přejíždíme mulčovačem jedním směrem a poté ještě v kolmých řádcích. Pravidelným mulčováním trávník během tří sezon podstatně získá na kvalitě. Ze zanedbaného pozemku lze nadobro vypudit kopřivy, další plevele či nálety.

Mulčovač vhodný na plochy do 15 000 m2 vyjde kolem 30 000 Kč, kvalitní bubnová sekačka na stejnou plochu asi na 28 000 Kč. Dvoububnová sekačka na velké plochy vyjde na 80 000 Kč, velký mulčovač stojí kolem 75 000 Kč.

(my), foto Vari-Honda, archiv