Dodržujte pravidla, vyhnete se pokutám

Mnoho měst a vesnic má v obecních vyhláškách stanoveno povinné sečení zatravněných ploch, které jsou v soukromém vlastnictví. Proto je vhodné se seznámit s pravidly, která platí v místě, ve kterém se nachází váš pozemek. Nejčastěji je taková vyhláška (např. obecně závazná vyhláška udržování zeleně) stanovena z důvodu oslabování vegetace odolných plevelů.

Pravidelnou sečí dochází k vytlačování nežádoucích rostlin a k rozšiřování původních lučních kultur, které máme tolik rádi především kvůli své přirozenosti a také, že řada původních druhů, jako jsou kopretiny, zvonky a další rostliny, zkrášlují v letním období tyto plochy svými květy. Omezováním přerostlé stařiny pravidelným sečením dochází také k lidvikaci útočišť slimáků, což jsou pro nejednoho zahrádkáře velmi nevítaní tvorové, páchající rozsáhlé škody jak na zelenině, tak okrasných rostlinách.

Firma nebo vlastní ruce?

Existují nejrůznější zahradnické firmy, které nám vysokou trávu posečou. Ale mnohokrát za to zaplatíme nemalé částky z vlastních kapes, navíc musíme s objednávkou takových služeb počítat ve větším časovém předstihu. Vhodným řešením pro ty, kteří takovou plochu potřebují udržovat dlouhodobě může být pořízení některého ze strojů, který si s takovým porostem dovede poradit.

Bubnovka, mulčovač a křovinořez

Bubnová sekačka zvládá posekat vskutku velmi přerostlý porost, v terénu jí nevadí ani krtince. Základem stroje je profilovaný disk, na kterém jsou otočně usazeny žací nože. Spodní splaz "dělá strniště", tedy kopíruje terén a jeho nerovnosti a tím zajišťuje, že porost nebude na nerovném terénu skalpován do země. Jednoúčelové sekačky mají jednu či více rychlostí pojezdu, kryt sečení z termoplasu či pozinkovaného plechu.

Dnes můžeme vybírat z mnoha typů bubnovek, lišících se kromě záběru také velikostí kol nebo použitým motorem. Menší pojezdová kola jsou vhodná na svažitý terén, stroj má nižší těžiště, s většími koly se pro změnu snáze překonávají nerovnosti. Posledním výbavovým trendem bubnových sekaček je provedení s elektrostartérem, které je určeno především ženám a méně fyzicky zdatným osobám. Bubnové sekačky je vhodné používat všude tam, kde nejsou v porostu pevné předměty, jako kameny, stavební zbytky a podobně. Sekaný porost je možné dále zpracovat, použít ke krmení nebo do kompostu.

Na podobném základu jsou stavěny mulčovače, avšak pro sečení používají žací skříň se speciálně tvarovaným zesíleným nožem. Tím, že nůž opakovaně seče do porostu, dochází k jeho drcení. Posekaný porost pak není třeba odklízet, protože se sám během několika týdnů rozloží. U mulčovačů je třeba vybírat z typů, které mají výkonné motory, toto sečení je totiž poměrně energeticky náročné. Slabší motor zvládne pohánět tento stroj také, počítejte ale se zvýšenou spotřebou paliva. Při výběru si všímejte kromě motoru i provedení žací skříně, čím nižší je, tím lépe, protože stroj pak zanechává menší travní zbytek, hodí se i více rychlostí pojezdu nebo automatický sytič pro snadné startování.

Křovinořezem se sečou především menší plochy, kde není možné pracovat s předchozími dvěma typy strojů. Stačí nám na to osazení stroje vícebřitým žacím listem, zvládajícím jak klasickou trávu, tak drobné náletové dřeviny. Na větší kmeny již musíme mít model, jež můžeme osadit i malým pilovým kotoučem. Moderní uživatel zvolí čtyřtakt - ten osloví především velmi snadným startem, malou hlučností a střídmou spotřebou paliva. Pro velké plochy, které budeme sekat motorovou kosou, pak sáhneme po silném dvoutaktním modelu, nabízejícím vyšší výkony, ale také nutnost míchat benzin s olejem.