[Komerční prezentace]

Tím nejvyhledávanějším a nejpoužívanějším způsobem je stále řetězová pila. Vybírat se dá z pil benzinových, elektrických, na výsluní se v poslední době derou i AKU pily poháněné baterií.

Jaká jsou kritéria výběru správné pily? V první řadě je třeba si uvědomit, k jaké práci a kde se pila bude používat.

Elektrické pily

Na prořez stromů na zahradě nebo řezání menšího množství dřeva je vhodná elektrická pila. Samozřejmě za předpokladu, že máte po ruce zdroj elektřiny.

Elektrické pily jsou nenáročné na údržbu, oproti benzinovým jsou lehčí a tišší. Dají se využít nejen v okolí domu, ale třeba i na stavbě nebo v dílně. A jejich pořizovací ceny jsou zpravidla nižší než u pil benzinových. Dají se koupit třeba už za 2000 korun.

Benzinové pily

Na řezání většího množství dřeva i práci v lese je nejvhodnějším pomocníkem pila benzinová. Kdo už má s řezáním „motorovkou“ nějaké zkušenosti, může vzít do ruky i silnější pilu a vyrazit s ní třeba do lesa. Na to nemusíte být vyloženě dřevorubec. Jde o pily s výkonem 2,5 kW a více a řeznou lištou přes 40 cm. Nejsou to vyloženě stroje pro několikahodinovou každodenní těžbu v lese, ale rovněž snesou přísné nároky na kvalitu.

Na řezání dřeva doma na zahradě jsou optimální pily z řad farmářských. Pro občasné uživatele jsou perfektní volbou. Zvládnou nařezat dřevo na špalky, jsou vhodné na odvětvování.

Pro lidi, kteří vytáhnou pilu jen jednou za čas a nekladou na ni přehnané výkonnostní nároky, lze doporučit stroje z kategorie hobby. Mají motory s výkonem kolem 1,5 kW a řezné lišty od 30 do 40 cm. V okolí domu jsou to výborní parťáci. Můžou po nich sáhnout i začátečníci, kteří s motorovou pilou ještě nemají moc zkušeností.

Okružní pily

Pro toho, kdo doma potřebuje řezat velké množství dřeva na úhledné špalky, přijde vhod okružní pila neboli cirkulárka. Ty nejsilnější stroje rozřežou i metrová polena o průměru až 24 centimetrů.

Modely vyrobené kutily doma v dílně dobře známé ještě z minulého století sice v některých domácnostech vidíme dodnes, ale v současné době už můžete koupit moderní okružní pily od renomovaných výrobců. Jsou vyráběny v souladu s nejpřísnějšími bezpečnostními předpisy. To znamená, že kotouč má masivní kryt a stroje disponují i elektrickou brzdou.

Sekery a štípačky

Pokud máte dřevo nařezané na špalky, ať už pomocí řetězové či okružní pily, většinou tím práce nekončí. Zpravidla ho potřebujete ještě dál zpracovat, to znamená špalky naštípat na menší kusy. Nejběžnějším způsobem je klasická sekera.

Na trhu patří k nejpopulárnějším sekery s dlouhou životností, na které výrobci poskytují sedmi a někdy i desetiletou záruku. Díky speciálním materiálům zůstávají stále ostré, bez problémů odolávají vlhku i výkyvům teplot a mají dlouhou životnost. Topůrko z lehkých kompozitních plastů, vyztužených skelnými vlákny, je pevně spojeno s hlavou, takže nehrozí její uvolnění. Čepel bývá potažena moderním hi-tech materiálem Xylan, jenž snižuje tření a usnadňuje průnik do dřeva.

Kdo chce ušetřit námahu a především čas, měl by sáhnout po hydraulické štípačce dřeva. Ty nejvýkonnější disponují silnými elektromotory, štípacím tlakem přes 10 tun a poradí si s poleny dlouhými až 130 cm. Štípačky zvládnou za 15 minut zpracovat až 15 metrových klád.

Na trhu existují horizontální a vertikální štípačky. Horizontální varianta vyhovuje těm, kdo zpracovávají menší množství dřeva pro občasné přitápění, ale nejsou na tomto druhu paliva závislí. Tlak kolem pěti tun rozpůlí až půlmetrová polena.

Pro spotřebu větších objemů už jsou lepší volbou vertikální stroje se štípacím tlakem 6, 8 nebo 10 tun. Velkou výhodou je variabilní konstrukce klínu, která dává na výběr, zda budete polena půlit, nebo čtvrtit.