Současný ráz počasí trefně charakterizuje termín ,,na houpačce“. Jeden den napadne i deset centimetrů sněhu a druhý den začne pršet takovým způsobem, že do dvou dnů není po sněhu ani památky. S přívalem sněhu na malé, krátké cestičce od domu ke kůlně si poradíme, na větší plochu už to chce přemýšlet nad vhodným strojem.

Jeden, dva nebo tři stupně?

Nejjednodušší typ sněhové frézy je stroj jednostupňový, tvořený komorou, ve které se vysokou obvodovou rychlostí točí speciální vyhazovací lopata, tvarovaná do písmene U. Nabírá a rozmělňuje sníh, zároveň jej však vyhazuje přes odhozový komínek. K pohonu slouží některý z malých čtyřtaktních motorů s horizontální konstrukcí, přičemž převod pohonu mezi ním a pracovním nástrojem slouží klínový řemen, plnící zároveň funkci rozběhového elementu. Tato fréza je jednoduchá a levná, není vybavená pojezdem a hodí se na dlážděné či asfaltové plochy. Nejlépe vybavené modely pak nabídnou například světlo pro práci v noci, nastavené směru odhozu z místa obsluhy nebo elektrické startování.

Dvoustupňové frézy mají v pracovní komoře šnek, drtící sníh. Vzadu za ním je ukrytý ventilátor, sloužící k odhozu sněhu komínkem ven. Kolové či pásové frézy mají běžně několik dopředných rychlostí, zpátečku a třeba i vyhřívanou rukojeť. Velmi důležité je, aby takový model měl motor v zimní úpravě, to znamená odolnější uložení klikového mechanismu, pístní kroužky pro nižší tření nebo absenci vzduchového filtru, který by tady stejně zamrzal. Elektrický startér již patří do standardu, některý z modelů může nabídnout i ozubený šnek pro snadné odklízení zmrzlého sněhu. Nejvyšší typy umí nabídnout hydropohon nebo hybridní systém, kdy pásy jsou hnány za pomocí elektromotorů.

Třístupňové frézy jsou celkovým ztvárněním podobné dvoustupňovým, jen mají navíc v pracovní komoře ještě rozrušovací lopatky pro odklízení velkého množství sněhu, který je mokrý nebo zledovatělý.

Se sněhem si poradí i zahradní traktor či stavebnicový stroj

Na úklid sněhu můžeme vyrazit i se zahradním traktorem, ale ten musí mít odpovídající specifikaci - především silnější motor a zesílenou převodovku, nejlépe ještě vybavenou uzávěrkou diferenciálu. Na přední závěs je možné zapojit jak sněhovou radlici, tak velkou frézu nebo válcový zametač. Pro náročné použití v nerovném terénu se vyplatí pořízení traktoru v provedení s pohonem všech kol.

Českou specialitou jsou stavebnicové stroje. Ať už je to vícefunkční bubnová sekačka, jednoosý stavebnicový malotraktor nebo některý z řemenových kultivátorů, se všemi těmito stroji sníh odklidíme. Jen si při nákupu musíme dát pozor na různé akční ceny. Některé řemenové stroje jsou v základu laciné, ale dovybavení redukcemi a dalším příslušenstvím je cenově vyhoupne tak, že nakonec vyjdou dráž než oblíbené skládačky s odstředivou spojkou, používající převodovky s ozubením ve stálé olejové lázni.

Hitem v jednoúčelových strojích jsou jednoúčelové zametače, dostupné i v nabídce českých producentů zahradní techniky. Ty nabídnou kompaktní stavbu, více rychlostí a především velmi propracovanou koncepci, kde vše ovládáme z místa obsluhy, což je velmi dobré při déletrvající práci. Sníh nakonec můžeme uklízet i s benzinovým foukačem, ale zde je práce omezena pouze na poprašek.