Než se vydáme do obchodu pro travní sekačku, měli bychom vědět: Jak velkou plochu budeme sekat, jak často, jak svažitý a členitý je terén, co uděláme s posečenou trávou, zda bude nářadí používat žena či senior, jestli by hlučný stroj vadil sousedům.

Při samotném výběru bychom se pak měli vedle ceny řídit také

  • náročností údržby,
  • ekonomikou provozu,
  • ovladatelností,
  • ergonomií a estetickým vzhledem sekačky.

Velikost plochy

Základním kritériem výběru je plocha, o kterou se budeme starat.

Plocha trávníku a vhodný průměr záběru nože:

do 200 m² 32 cm

200–500 m² 40 cm

500–1000 m² 46 cm

nad 1000 m² nad 48 cm

  • Na menší plochy zhruba do 300 m² (nejčastěji uváděná hranice) bude stačit sekačka bez pojezdu s užším záběrem nože, obvykle elektrická s přívodní šňůrou, případně akumulátorová.
  • Na větší plochy nad 300 m² se již uplatní sekačky s širším záběrem poháněné benzinovým motorem a nejlépe s pojezdem. Další rozlišení se v této kategorii obvykle týká velikosti záběru rotačního nože. Kupříkladu průměr 51 cm bývá výrobci doporučován na plochu do 1600 m². Na plochy větší než dva tisíce metrů čtverečních je lepší počítat s tzv. miniriderem, malým zahradním traktůrkem, nebo zahradním traktorem.

Četnost sekání

Čím častěji budeme trávník sekat, tím bude hustější. Pokud naopak sečeme v delších intervalech, sekačka bude muset zvládnout vyšší porost. V obou případech tedy budeme potřebovat stroj s motorem, který udělí noži dostatečnou energii (točivý moment), aby hustý či přerostlý porost nejen ustříhnul, ale také vyhodil travní hmotu do sběrného koše.

  • Nastavení výšky sečení je pak nutností.
  • Vhodná je také možnost měnit rychlost pojezdu a v potaz bereme i objem sběrného koše.

Povaha terénu

Do svažitých terénů volíme sekačku s vlastním pojezdem a s dostatečnou rezervou výkonu motoru. Motor musí nejen dodat patřičnou razanci žacímu noži, ale také utáhnout několik desítek kilogramů vážící stroj při jízdě do svahu.

Pro představu: Sekačka s šířkou záběru 53 cm a mechanickým pojezdem poháněná motorem o výkonu 3,5 HP může být sice levná, ale ve svažitém terénu bude jen nekvalitně sekat a sbírat, nebo pouze pojede – obě funkce motor nezvládne.

Členitý trávník rozdělený záhonky, stromky, keři, zídkami, chodníčky apod. vyžaduje stroj dostatečně velký a přitom obratný. Snadné manévrování ovlivňuje především vhodné rozložení hmotnosti stroje i při naplněném sběrném koši, typ pojezdu a koleček stroje.

  • Členitý terén si žádá sekačku s většími, případně natáčecími kolečky a vícestupňovou převodovku pojezdu.
  • Nabízeny jsou rovněž sekačky schopné vyžínat porost i velmi blízko pevných překážek.

Jak naložit s posečenou trávou

Sekačky mohou trávu sbírat do sběrného koše, nechat ji ležet, nebo ji mulčovat. Při mulčování speciální žací nůž trávu rozseká na drobné kousky, které zůstanou v trávníku, kde se rozloží. Porostu tak vlastně vracíme, co jsme mu odebrali.

  • Systém Versamow (Honda) umožňuje ve čtyřech krocích plynule měnit režimy sečení, sběru trávy či sběru a drcení podzimního listí

Snadnost obsluhy

V současné době jsou na trhu benzinové sekačky, jejichž obsluha již nevyžaduje takové úsilí — počínaje snadným spuštěním motoru (automatický sytič) a pohodlnou manipulací s naplněným košem konče. Obsluhu a manipulaci s vylehčenými stroji s ergonomicky řešeným držadlem a jednoduchými, přehlednými ovládacími prvky snadno zvládne i žena nebo senior.

Hlučnost

Celkovou hlučnost rotační sekačky ze sedmdesáti procent ovlivňuje typ konstrukce podvozku a tvar žacího nože. Vysoký provozní hluk byl dříve příznačný především pro benzinové sekačky. S nástupem moderních čtyřtaktních spalovacích motorů s rozvodem OHC se hlučnost těchto strojů značně snížila.

Rotační sekačky podle konstrukčních prvků

Skelet

U levnějších sekaček je skelet vylisovaný z ocelového plechu, který je chráněn proti korozi lakem, jehož kvalita a odolnost mohou být různé. Skelety se rovněž lisují z plastů, které nekorodují. Je však třeba, aby výrobce zvolil plast odolný proti vibracím i tepelnému zatížení. Těmto nárokům odpovídají polypropylenové plasty. U vyšší třídy sekaček se uplatňují i skelety z hliníkových slitin.

Tvar žacího prostoru by měl být co nejvíce oblý, bez hran, ve kterých se usazuje posekaná tráva. V rozích usazená tráva se hůře odstraňuje, drží se v ní vlhkost a vytvářejí se podmínky pro korozi plechového skeletu. Výrazně se také zhoršuje proudění vzduchu a tím i kvalita sběru trávy.

Sběrný koš

Může být kompaktní celoplastový, nebo textilní na konstrukci, který lépe kopíruje terén. Naplněný koš by se měl dát bez problémů uvolnit a jeho obsah snadno vysypat.

Nůž

Jeho délka určuje šířku záběru sekačky. Není to taková samozřejmost – někteří výrobci totiž jako šířku záběru uvádějí šířku žacího prostoru skeletu sekačky. Rozdíl mezi šířkou skeletu a délkou nože je obvykle 4 cm a ty mohou sekačku posunout do vyšší cenové kategorie, aniž by tomu odpovídala skutečná užitná hodnota stroje!

Nože se vyrábějí z měkčího materiálu. Tvrdší oceli jsou totiž křehčí a nůž z nich zhotovený by se mohl při nárazu do kamene nebo jiné pevné překážky rozlomit, nebo se z něj ulomit střepina, což je z bezpečnostního hlediska nepřípustné.

Je zde i další důvod: U většiny sekaček je nůž upevněn přímo na hřídeli motoru. Měkčí ocel se při nárazu deformuje, nůž tak pohlcuje energii nárazu překážky a tím chrání osu elektromotoru a především klikovou hřídel benzinového motoru před poškozením. Energii nárazu u moderních sekaček také absorbuje unašeč nože i střižné šrouby, jimiž je na něj nůž upevněn.

  • Před poškozením chrání klikovou hřídel rovněž třecí spojka (rotostop), která v běžném provozu umožňuje zastavit otáčky nože při běžícím motoru a bezpečně tak vyprázdnit sběrný koš naplněný posekaným materiálem.

Tip: Nabroušení nože sekačky zvládne i šikovnější kutil, který má k dispozici stolní brusku. Po vybroušení ostří je nutné nůž vyvážit: Středovým otvorem navlékneme nůž na šroubovák o větším průměru a pokud jedna strana nože klesá, ubíráme na ní materiál, dokud se nůž na šroubováku nedrží ve vodorovné vyvážené poloze.

Nože z měkčí oceli se tedy musí častěji ostřit, protože sečená tráva je celkem brzy otupí (pomineme-li poškození ostří nárazy do drobných kaménků, větví apod.). Měli bychom je nechat odborně nabrousit (v servisu prodejce sekaček či ve specializované dílně) zhruba po patnácti hodinách práce.

  • Konce nožů moderních sekaček jsou zároveň tvarovány do jakýchsi vyhnutých křidélek (wingletů), které zajišťují účinný transport posečené travní hmoty z pracovního žacího prostoru — ať již do sběrného koše či do komínu výhozu.
  • U novějších typů elektrických sekaček a u sekaček s moderními nízkohlučnými čtyřtaktními spalovacími motory jsou pak nože zároveň tvarovány tak, aby při práci působily co nejmenší aerodynamický hluk (jejich aerodynamiku zlepšují zaoblené hrany a otvory ve wingletech).

Kolečka

Důležité je pevné uložení osiček kol, aby i po čase zůstal zachován souběh kol. Lepší sekačky mají kolečka uložena v ložiscích, sekačky bez pojezdu mívají zadní kolečka s větším průměrem, která lépe překonávají drobnější nerovnosti a usnadňují zatáčení.

  • Některé typy mají přední kolečka otočná, aby se sekačky snadněji řídily v členitém terénu. Pro jízdu ve svahu po vrstevnici je možné páčkou na rukojeti otáčení zaaretovat do přímého směru.

Pojezd

Může být jednostupňový nebo vícestupňový. Vybavenější benzinové sekačky mají plynule měnitelnou rychlost nezávisle na otáčkách motoru, což zajišťuje

  • hydrostatická převodovka (hydrodynamický měnič točivého momentu)
  • nebo bezúdržbová vario převodovka (dva kužele v uzavřené skříni v olejové lázni).

Rychlost pojezdu se snadno ovládá pootočením ergonomicky tvarované rukojeti – podobně jako se ovládá plyn na řídítkách motocyklu. Výhodou plynulé regulace rychlosti pojezdu je zejména možnost sekat i mírně přerostlou trávu a také snadnější manipulace v členitých a svažitých pasážích zahrady.

Benzinové motory

Travní sekačky již dávno nepohánějí zapáchající dvoutaktní uřvanci. Zcela převládly čtyřtaktní pohonné jednotky s ventilovým rozvodem systémů SV, OHV a OHC. Zastaralý systém SV se dnes objevuje již jen výjimečně, nejlepších parametrů (poměr objemu válce k výkonu, spotřebě, hlučnosti, emisím, spolehlivému startu) vykazují motory s rozvodem OHC.

Různí výrobci montují do svých sekaček motory od několika specializovaných firem. K renomovaným značkám patří mj. motory Briggs&Stratton, Honda, Kawasaki.

Elektřina – čistota s omezením

Rotační elektrické síťové sekačky jsou oproti benzinovým snadno ovladatelné, lehké, jejich provoz je levný a údržba jednoduchá. Vyrábějí se i modely s pojezdem. Příkony motorů se pohybují od 0,9 kW do 2 kW, šířka pracovního záběru od 32 do 46 cm.

Hlavní nevýhodou je úplná závislost na připojení k elektrické síti, kabel s omezeným dosahem (z bezpečnostních důvodů) často vadí ve vlastní práci. Bezpečnostní předpisy rovněž vyžadují, aby sekačka i kabel byly jištěny proti nebezpečí úrazu elektrickým proudem při práci za vlhka nebo při přeseknutí kabelu.

Nevýhodu omezeného dosahu síťových elektrických sekaček do značné míry napravují elektrické akumulátorové sekačky. Především firma Bosch přišla s významnými technickými inovacemi, které zajímavě zvyšují užitnou hodnotu akusekaček. Malou kapacitu zdroje a tedy krátkou pracovní dobu na jedno nabití podstatně prodloužily moderní Li-Ion akumulátory, které mají čtyřnásobnou kapacitu než předchozí typy, rychle se dobíjejí, aniž by se časem samovolně vybíjely, nemají paměťový efekt, takže je možné je dobíjet v jakémkoliv stupni nabití bez snížení jejich kapacity.

Li-Ion akusekačka Bosch Rotak s šíří záběru 43 cm zvládne plochy do 600 m² a dokáže tak konkurovat i benzinovým sekačkám, které navíc převyšuje nižší hlučností, snadnější údržbou, ekonomickým provozem a žádnými škodlivými emisemi. Tyto výhody jsou však vyváženy vyšší cenou.

Pokud bychom si chtěli přikoupit další akumulátor, abychom s ním mohli pracovat, než se nabije první vybitý zdroj a mohli sekat prakticky bez přerušení, zaplatíme za něj cenu srovnatelnou se samotnou sekačkou.

Další inovaci přinášejí elektrické síťové sekačky Bosch Rotak, které nemají přímý náhon žacího nože, ale vysoké otáčky motoru jsou na nástroj zpřevodovány do pomala (systém Powerdrive). Výrazně se tím zvyšuje žací síla sekačky (točivý moment impozantních 18 Nm při příkonu pouze 1,2 kW), která proto snadno zvládne i značně přerostlou suchou trávu.

Automatické elektrické akumulátorové rotační sekačky Tyto travní roboty (Ama, Husqvarna) ve vymezeném prostoru sekají trávník bezobslužně. Jejich pracovní režim lze programovat podle povětrnostních podmínek, před vyčerpáním kapacity akumulátoru sekačka sama vyhledá nabíjecí stanici.

Zvládnou i svažité plochy, po eventuálním nárazu do překážky se obrátí a pokračují v sečení. Podmínkou je upravená plocha zbavená jakýchkoliv větších nerovností (krtince), kaménků či větví. Jejich cena je srovnatelná s výkonnými a vybavenými benzinovými sekačkami.

Několik rad pro dobrý nákup

Dražší značkové zboží (např. AMA, Bosch, Brill, Electrolux, Gardena, Honda) vyniká kvalitou, spolehlivostí, důležitý je rovněž zajištěný servis.

Kvalita laciných sekaček méně renomovaných výrobců i jejich servis vždy více či méně pokulhává.

Sekačku je nejvhodnější koupit na jaře. Někteří prodejci v tomto období poskytují zákazníkům různé výhody a především můžeme sekačku začerstva důkladně vyzkoušet. V případě závady pak máme dostatek času na reklamaci a eventuální záruční opravu.

Na výrobním štítku sekačky je vždy nutné zkontrolovat, zda se prodejce či výrobce neskrývá za výrobce motoru. Jen originální značkový výrobek je bezpečný a funkční.

Sekačka by měla být zkonstruována pro konkrétní podmínky zeměpisného regionu. České trávníkové porosty jsou husté a obsahují hodně vlhkosti. Proto i některé značkové sekačky určené například pro severoamerický kontinent, kde sečou řidší a sušší travní porosty, se ve středoevropských podmínkách často ucpávají.

Při výběru motoru je rozhodující údaj o točivém momentu motoru. Výkon uvedený na samolepce motoru je často jen marketingové číslo, které naznačuje řadu motoru, nikoliv jeho reálný výkon v HP.

Řada moderních sekaček nabízí kromě mulčování i další funkce jako například provzdušňování půdy a podobně. Pečlivě tedy zvážíme, zda tyto funkce dostatečně v praxi využijeme a zhodnotíme tak vyšší cenu multifunkční sekačky oproti nářadí, které „pouze“ seká trávu.

Orientační ceny rotačních sekaček podle typu

Typ Cena
Elektrické bez pojezdu 2000—5000 Kč
Elektrické s pojezdem 8000 Kč
Benzinové bez pojezdu 6000—12 000 Kč
Benzinové s pojezdem (1rychlost) 10 000—30 000 Kč
Benzinové s pojezdem (vícerychlostní) 20 000—35 000 Kč

Cena sekačky v udaném rozmezí závisí na šíři záběru sekačky, typu motoru, u sekaček s vícestupňovým pojezdem též na typu převodu a komfortu výbavy.

Foto archiv Honda a AMA, Bosch