Dozvědět se něco více o provedení tlakové myčky není úplně jednoduché. Dnešní stroje jsou velmi kompaktní a hnací jednotku šikovně ukrývají pod rozměrnými krycími plasty. Proto by měl prodejce, u kterého si chceme zařízení zakoupit, nejprve svému zákazníkovi povědět, jaká myčka je pro něj nejvhodnější z hlediska nejen užitného, ale i životnosti.

Plast, hliník nebo mosaz?

Úplně nejlacinější základní modely tlakových myček mají tělo vysokotlakého čerpadla vyrobené z termoplastického materiálu. Odpovídá to tomu, jak často máme takový stroj používat - tyto wapky jsou stavěny na občasný provoz a jejich parametry tlaku a průtoky vody jsou menší.

Mnohem kvalitnější jsou vysokotlaké čističe, vybavené čerpadlem z hliníkové slitiny, případně mosazi. Taková čerpadla generují tlak kolem 150 barů, se správnou mycí tryskou bezproblémově vyčistíme zašlou dlažbu, odstraníme mech ze zídek kolem domu nebo můžeme čistit i omítku našeho obydlí.

Vrcholnými modely jsou ty, které pohání spalovací motor - většinou se perfektně hodí do míst, kde chybí přívod elektrické energie a jako zdroj vody je možné použít sud s dešťovou vodou. Ale pozor! Při používání dešťovky ze sudů, barelů a jiných nádob je třeba se přesvědčit, že je čerpadlo vybaveno samonasáváním a vodním filtrem, aby nedošlo k vniknutí nečistot.

Mytí se saponátem a ohřev

Většina dražších tlakových myček má v základní výbavě nádrž na saponát. S takovým strojem potom snadno umyjeme i osobní automobil. Práce je to snadná, když použijeme příslušenství ve formě kartáče, který se nasazuje na rychlospojku stříkací pistole. Benzinové modely mají nasávání saponátu řešeno vstupem do čerpadla, kam se napojí hadice s nasávacím košem. Tam, kde je potřeba čistit například silně znečištěné nebo mastné povrchy, se výborně hodí ohřev vody. Ideální je, pokud myčka umí ohřát vodu na přibližně 40 °C nebo více.

Příslušenství tlakových myček

Ke každé tlakové myčce se dodává základní řada příslušenství, obsahující buď několik různých trysek nebo příslušenství ve formě různých kartáčů či rotační trysky. Užší trysky se obecně hodí k čištění dlažby, zašlých povrchů, otryskávání omítek nebo například k likvidaci mechorostů z různých cestiček v zahrádce. Širší jsou vhodné především k umývání různých pracovních strojů a vozidel.

Bezpečnost práce

S tlakovou myčkou musíme zacházet opatrně. Například na mytí automobilu není dobré používat úzké trysky, díky kterým vzniká velký tlak vody. Tímto způsobem by mohlo dojít k poškození laku, případně k deformaci pneumatiky. U pracovních strojů dáváme pozor, aby se voda nedostala do ložisek či elektroniky, což je v obou případech nežádoucí.