K bohatému nakvétání růží přispívá i správná zimní ochrana. Na podzim růže mírně seřízneme a přikopčíme. I jahodníky bývají náchylné k namrzání, hlavně stále plodící odrůdy, které jsou na podzim již dosti oslabené. Za dobré přezimování se bujným růstem a bohatým kvetením odvděčí i oblíbené hortenzie.

Ochrana pro královnu

Aby růže bohatě kvetly, je důležité udržet je celoročně v dobré kondici. Proto je také podstatné správné zimování. Důležitá je zejména ochrana výhonů v místě očkování před vymrzáním. To lze zajistit tzv. kopčením – zahrnutím spodní třetiny rostlin zeminou.

  • Před přikopčením výhony růží částečně zkrátíme na tzv. pracovní výšku, to znamená asi o třetinu, aby se nám mezi keři lépe pracovalo.
  • Po přihrnutí zeminy je dobré růže ještě přikrýt chvojím.

Růže na kmíncích

Kopčení bývá bezproblémové u běžných záhonových, keřových či popínavých růží. Ochrana před zimou je však důležitá i pro růže na kmíncích.

  • Pokud jsou kmínky dostatečně pružné, ohneme je, připevníme k zemi například drátěnými oky a korunku zahrneme zeminou. Kmínek obalíme chvojím.
  • Pokud se nedaří stromkové růže ohnout, obalíme korunku i kmínek chvojím, nebo celou rostlinu zakryjeme bílou netkanou textilií – oba způsoby můžeme i zkombinovat. Před mrazem růže dobře ochrání i obal z papíru.

Jahody mráz nemilují

Také jahodníky jsou náchylné k namrzání. Proto je na zimu musíme připravit.

  • Od matečních rostlin odstřihneme všechny výhony a krčky rostlin přihrneme zeminou či kompostem.
  • Pro lepší ochranu je dobré rostliny ještě zakrýt chvojím nebo celý záhon překrýt netkanou bílou textilií.

V posledních letech jsou na našich zahrádkách oblíbené převislé jahody. O ty je nutné se před zimou dobře postarat.

  • Na podzim je ze závěsných květináčů přesadíme na záhony a ošetříme je stejně jako jahody klasické.
  • Zjara odstraníme nastýlku a když trsy začínají obrůstat, rozdělíme je na více dílů a zasadíme je do květináčů do nové čerstvé zeminy.

Hortenzie pod peřinou listí

Hortenzie jsou stále oblíbenější zahradní květinou, ale pozor, zima pro ně může být zatěžkávací zkouškou. Pro naše podmínky se hodí především opadavé druhy, kterým se u nás daří, jako by tu rostly odjakživa. Ty neopadavé, takzvaně pokojové, musíme samozřejmě na zimu přestěhovat do bezmrazé místnosti.

Abychom venkovní hortenzie ochránili před mrazem, musíme je zakrýt listím poměrně vysoko nad zem. Když bude násyp vysoký kolem 40 cm, lze celkem s jistotou počítat s tím, že zůstane živá část výhonů do výše alespoň 30 cm. Keř je ovšem nutné listím prosypat, nestačí je jen nahrnout okolo. Nejlepší je listí bukové, které nesaje tolik vlhkosti a tudíž nehnije. Navrch keře hortenzií ještě pokryjeme chvojím. Ze zimního kabátku hortenzie rozbalíme podle počasí zhruba od poloviny do konce března. Nejdéle v květnu by měly hortenzie znovu obrazit.

Rostliny ochrání netkaná textilie i papír

Pro ochranu rostlin před zimou nikdy nepoužívejte neprodyšné igelitové fólie. Jednak se pod čirými neprodyšnými fóliemi mohou rostliny za slunných dnů i v zimě přehřát a zapařit, a také se pod takovým krytem udržuje po celou zimu příliš vysoká vlhkost a rostliny mohou zahnívat. K ochraně rostlin je nejlepší bílá netkaná textilie v několika vrstvách, která dobře chrání před chladem a zároveň je vzdušná a uvedené problémy při jejím použití nehrozí. Vhodné jsou však i jiné izolující a zároveň propustné materiály, např. lehčí pytlovina nebo pevný balicí papír.