Legenda o vzniku Halloweenu praví, že o poslední říjnové noci se vracejí domů duše zemřelých. Hledají zde pomoc příbuzných, kteří jim mají pomoci překročit pomyslnou hranici do světa mrtvých, do Země Mrtvých, kde vládne bůh Anwin. Aby duše nebloudili, rozsvěcovali jim živí na cestu světla z vydlabaných řep, které později nahradily dýně. Přitom se lidé převlékali do starých hadrů, na obličej si malovali masky, které je měly chránit proti zlým duchům.

Irská pověst o vzniku halloweeenu mluví o opilci a šprýmaři Jackovi, který přelstil ďábla. Za sklenku alkoholu mu upsal svoji duši. Mladý opilec dokázal přemluvit hrozivého vládce pekel, aby vyšplhal do větví staré jabloně. Než stačil ďábel slézt dolů, vyryl Jack na kmen do kůry stromu kříž. Pekelník se dostal do pasti, kříž mu zablokoval cestu pět. A to byla správná chvíle pro Jacka. Přišel s velkorysou nabídkou, že ďáblovi pomůže slézt, pokud se on, coby pozemský hříšník, nikdy nedostane do pekla. Ďáblovi nezbylo, než nabídku přijmout.

Problém nastal ve chvíli, kdy Jack zemřel. Nebo ho nemohlo přijmout, protože byl příliš velký hříšník. A peklo ho nepřijalo díky slibu, který mu dal sám ďábel.

Jackova duše bloudí od té doby světem a do tmy si svítí jediným žhavým uhlíkem, který mu nechal ďábel. A aby mu uhlík vydržel, tak ho vkládá do vydlabané dýně.

Během Halloweenské noci zní ulicemi věta „Trick or treat“, pokud bychom to chtěli za každou cenu přeložit, vyšla by nám věta „Koledu, nebo ti něco provedu“ z doby, kdy chodí ulicemi děti na koledu a dostávají sladkosti a drobné mince.

Halloweenské hry, které se během této noci hrají, nejsou u nás moc známé. Mezi nejoblíbenější hru patří například Bobbing fot Apples, při které děti loví z kádě plné vody jablka a použít k tomu účelu smí pouze zuby.

Zajímavosti o Halloweenu

  • Halloween má několik znaků, které ho charakterizují. Je to oranžová a černá barva, oheň, vampýři, černé kočky, pavouci, netopýři, dýně, jablka…
  • Oranžová barva symbolizuje podzimní sklizeň a černá značí temnotu a smrt.
  • Dýně mají svůj původ v Irsku (v Americe se jim, zřejmě díky pověsti o Jackovi, říká Jack o‘ Lanterns), kde do nich kdysi dávno lidé v průběhu svátku Samhain dávali svíčky, aby odehnali zlé síly a duchy.
  • Do Spojených států se Halloween dostal díky evropským imigrantům, kteří jím původně chtěli oslavit úspěšnou sklizeň velkou vatrou, strašidelnými historkami, tancem a zpěvem.
  • Staří Keltové věřili, že se o halloweenské noci se venku po vesnicích potulují duchové. Mysleli si, že když se převléknou do strašidelných kostýmů a masek, duchové v nich nepoznají živé lidi.
  • Každý rok se na Halloween v USA prodají sladkosti za 2 miliardy dolarů, nejoblíbenější jsou čokoládové tyčinky.
  • Halloween patří mezi nejoblíbenější a nejslavenější svátky ve Spojených státech. Je na druhém místě, hned po Vánocích.
  • Jedna z mnoha tradic, při které se děti snaží z kádě vylovit v zubech jablko, má svůj původ ve starém římském festivalu, který velebil bohyni ovocných stromů Pamonu.
  • Kdysi dávno lidé věřili, že černé kočky jsou duší propojeny s čarodějnicemi a že jejich síla lidi chrání.
  • Vlkodlaka rozeznáte podle toho, že má spojené obočí, hodně chlupaté ruce, je potetovaný a má velmi dlouhý prostředníček.
  • Vampíři jsou mýtické bytosti, které odolávají smrti tím, že se živí vysáváním lidské krve.
  • Na světě dokonce existuje několik vampířích klubů. Jejich stoupenci se naprosto smrtelně vážně považují za vampíry.
  • Jedno přísloví říká, že pokud o Halloweenu spatříte pavouka, je to znamení o tom, že vás ochraňuje někdo blízký.
  • Netopýři jsou přirození nepřátelé nočního létajícího hmyzu.
  • Průměrně u jedné ze čtyř pitev se u zemřelého zjistí některá vážná choroba, která předtím nebyla objevena.

Halloweenské hry

Lovení jablek z vody

Nejznámější a především nejoblíbenější Halloweenská hra je lovení jablek. Pravidla spočívají v tom, že napplníme nádobu vodou a na její hladinu umístíme jablka. Ještě před tím jablka zbavíme stopky, aby nebylo možné je tahat z vody za stopku. Hráči obstoupí nádobu, a pouze ústy se snaží vylovit co nejvíce jablek z vody a umístit je na určené místo. Nesmí při tom používat ruce! Vyhrává ten, kdeo za určený čas vyloví nejvíce jablek. Můžeme hrát i ve dvojicích.

Jablečná slupka

Pomocí škrabky se soutěžící snaží oloupat z jablka co nejdelší slupku. Samozřejmě se slupka nesmí přetrhnout.

Vyprávění strašidelných příběhů

Příběhy se vyprávějí v naprosté tmě, svítit může maximálně malá svíčka nebo lampion. Můžete vyprávět příběhy smyšlené nebo pravdivé, je to jedno, hlavně když budou strašidelné. Většinou jde o atmosféru.

Balení mumie

Hráči se rozdělí do dvojic. Jeden z nich bude za chvíli mumie, druhý ho bude balit. Cílem hry je zabalit druhého pomocí toaletního papíru jako mumii. Hrajete-li s dětmi, dávejte pozor, aby nezabalily druhému dítěti nos, pusu nebo oči.

Dýňový bowling

Představte si, že stojíte na bowlingové dráze. Házíte dýní tak, abyste porazili co nejvíce kuželek. Dýni před házením odstraňte tvrdou stopku. Jako kuželky můžou posloužit pet lahve různých velikostí naplněné celé nebo zčásti vodou. Budete potřebovat asi deset lahví.

Házejte ze vzdálenosti cca šesti metrů, vyznačte si startovací čáru.

Závod strašáků

Hraje se ve skupinkách. Každá skupina obleče svého strašáka do oblečení, které dostane. Staré košile, staré kalhoty, trika, klobouky, kšandy, šátky. Podle libosti můžou do oblečení vkládat noviny, slámu, polštáře. Obličej můžete pomalovat nebo vytvořit kápi a tu pomalovat.

Mezi další hry patří třeba hra o nejkrásnější dýni, o nejstrašidelnější smích, dekoraci nebo kostým.

Už máte inspiraci na dekoraci pro Halloweenskou noc? Podívejte se na naše návody. Přiznám se, že nejvíc mě zaujal návod na výrobu fondue. Máte svítilnu a zároveň sladké posezení s dětmi nebo s přáteli.

HTML kód


Halloweenská fondue