Adventní kalendář je zvláštní druh kalendáře, který ukazuje 24 dní spojených s křesťanskými Vánocemi a dobou adventu. Asi nejrozšířenější je papírová verze, kde je 24 políček, která bývají vyplněná čokoládou či drobnými sladkostmi. Ať už má adventní kalendář jakoukoli podobu, základní princip – odpočítávání dnů zbývajících do Štědrého dne - zůstává stejný.

Nejstarší adventní kalendář

Nejstarší adventní kalendáře měly podobu uměleckých děl. První známý ručně vyrobený adventní kalendář vznikl v roce 1851, letos by tedy oslavil 165. narozeniny. První tištěný kalendář s malými barevnými obrázky přilepenými na lepence vznikl mnohem později- V roce 1908 jej vyrobil mnichovský tiskař Gerhard Lang z Maulbronnu. Svůj vystřihovací kalendář nazval „V zemi Ježíškově“. Tento „Mnichovský vánoční kalendář” neměl ještě otevírací okénka, ale na počátku 20. století už Lang vydal první adventní kalendář s malými otevíracími dvířky.

Jiná země, jiný kalendář

Adventní kalendáře se nemusí jen kupovat, můžete si je i vyrobit. Oblíbeným obalem na drobné dárky z adventního kalendáře se ve Skandinávii staly jutového pytle. Nabízejí se i speciální adventní svíčky, kde jsou vyznačeny jednotlivé adventní dny až do 24. prosince.

V některých městech se fasády některých domů, nejčastěji radnic, promění do velkých adventních kalendářů. Proslulá je například vídeňská radnice , před kterou probíhají vánoční trhy.

Rozhlasový adventní kalendář

V Dánsku, Finsku, na Islandu, v Norsku a ve Švédsku existuje tradice tzv. Julekalender. Je to kalendář v podobě televizního nebo rozhlasového pořadu, který začíná 1. prosince a končí na Štědrý den (24. prosince). Poprvé se adventní rozhlasová přehlídka vysílala v roce 1957 v podobě švédského rozhlasového seriálu Barnens Adventskalender.