Jak vyřezat dýni na Halloween?
23. 10. 2014

Jak vyřezat dýni na Halloween?

Svítící dýně pohádkově září do podzimního večera. Jak vyrobit dýňové strašidlo pro radost dětí i dospělých? Nabízíme návod i fotogalerii pro inspiraci.

Halloween rozsvěcí sychravý podzim 31 října. Tento svátek se  zajímavou historiií, přinesli do Ameriky Irové. Již ve své vlasti vyřezávali do vydlabané řepy nebo brambory strašidelné obličeje, které kladli na okenní římsy, aby od domu během noci Všech svatých odehnali duchy zemřelých. Proto se i převlékali do strašidelných kostýmů a dávali za domovní dveře sladkosti. V Americe pak místo chybějící řepy začali využívat dýně. K rozsvíceným vyřezávaným dýním se váže stará irská pověst o opilci a šprýmaři Jackovi, kterého nechtějí ani v nebi, ani v pekle, a bloudí světem s dýní s uhlíkem uvnitř.

Původně uvnitř dýní opravdu zářily kousky řezavého uhlí (což mohlo vypadat díky temnějšímu tónu a červenější záři ještě o něco strašidelněji), teprve později svíčky. Pro bezpečné osvětlení do dýní vkládejte svíčky ve skleněných ochranných kelímcích, nebo tzv. hřbitovní.

Vyřezávání dýně na Halloween

Jak vyřezat strašidelnou dýni? Postup krok za krokem:

 • i

  Při vydlabávání dejte pozor, aby se slupka dýně příliš neztenčila, pak by nemusela být dostatečně pevná.

  Nejprve ostrou a velkou lžící vydlabejte z dýně dužinu. Otvor musí být dostatečně velký (asi jako 2/3 dýně), kvůli snadnému vydlabávání i pozdějšímu vkládání svíčky. Řez veďte jej kolem stonku dýně.
 • Velké dýně také můžete jednoduše přeříznout na půl a vytvořit masku za každé poloviny tak, že řeznou plochou bude stát na zemi.

Jak naložit s dužinou? Vyzkoušejte lahodné dýňové kompoty a džusy. Výtečné jsou ale i méně tradiční pokrmy z dýně, například slaný dýňový koláč či dýňové kari.

Halloween - vyřezané dýně

Dobré nástroje, základ úspěchu

 • Pro vlastní vyřezávání jsou nejlepší tenké a ostré, dobře nabroušené vykosťovací nože.
 • Vyřezávání z dýní se věnují i lidé zapálení do tzv. carvingu, kdy ze zeleniny a ovoce vznikají přímo umělecká díla. Existují i speciální pilky a další nástroje pro jemnou práci. Pro vytvoření obličeje či jednoduché siluety pravděpodobně s dobrým nožem vystačíte. Maličká „pilka zlodějka“ se však například pro vyřezání složitější siluety z velké dýně může hodit.
i

Aby vyřezávaná část dýně nevypadla celá, nesmí být jednotlivé otvory příliš pospojované.

Dýním můžete vtisknout nejrůznější obličeje, veselé i děsivé. Oblíbené jsou také siluety, například koček, netopýrů…ale vytvořit můžete cokoli, co vaše fantazie a tvořivost přinese. Siluety mohou být prázdné a tudíž svítící, ale ještě působivější jsou plné na prázdném poli kolem nich. Zde je však ještě důležitější dobrá rozvaha než u obličeje. 

halloween

Předkreslení obrázků a šablony

 • Obličej či siluety si můžete rovnou nakreslit na dýni lihovým popisovačem či měkkou tužkou.
 • Pro složitější vyřezávání si můžete vytvořit nejprve papírovou šablonu, a tu na dýni přenést.
 • Lidé, kteří jsou zručnější u klávesnice počítače nežli papíru s tužkou, používají i různé programy pro kreslení a výsledný obrázek si vytisknou.
 • Snadné je nalézt a použít vhodný obrázek, který již vytvořil někdo jiný. Šablony si můžete stahnout například na stránkách: http://www.celebrating-halloween.com a na řadě dalších. Stačí do vyhledávače obrázků zadat například "halloween cat", pokud si přejete siluetu kočky, nebo "halloween templates či patterns" pro vzory různé.

halloween

Jak prodloužit životnost vyřezané dýně?

Rychlé vysušování, ke kterému přispívá svíčka uvnitř, ubírá dýním na kráse hned druhý den.

 • Pokud si je chcete uchovat déle, namočte je na několik hodin do vody.
 • Další metodou je ihned po vydlabání a vyřezání potřít všechny řezné plochy vazelínou, která brání dehydrataci a dýni na chvilku „zakonzervuje“ . Hodí se, pokud si dýně chcete připravit trochu v předstihu.

Halloweenské dýně pro inspiraci

halloween

Foto: Flickr, Spider.Dog

halloween

Foto: Flickr, Steve

halloween

Foto: Flickr, Amelia Exra

halloween

Foto: Flickr, Mike McCune

halloween

Foto: Flickr, Out.of.Focus

halloween

Foto: Flickr, Spencer Wright

halloween

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětmínusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

co na tom?

(lulu), 23. 9. 2014, 09:46

Proč ne, když se to dětem líbí? Také používáte doma jen české výrobky? Tv, pračky, lednice, mobily....??? Asi ne, že? Tak nevím co je špatného na tom vydlabat si dýni, dýně prostě k podzimu patří a je mi šumák, jaký svátek slaví v Americe. Zrovna dnes školka pořádá na zahradě dlabání dýní a můj pětiletý syn, nemá o Haloweenském svátku ani potuchy, ale nesmírně se těší, že si z dýně udělá strašidlo. Chce to trochu rozumu a tolerance. Pěkný den.

Vyřezávané dýně

(), 11. 11. 2013, 15:31

Vyřezávání dýní přivezli do Ameriky přistěhovalci je to starý keltský svátek, takže žádná Amerika.

Jdu blejt

(), 29. 10. 2013, 13:02

Jděte s celým Halloweenem do háje. Sakra, to jsme Češi, vlastenci? Neskutečný, ještě tenhle americký svátek podporujte na českých stránkách. Je mi blivno! Co třeba příspěvek o Dušičkách?

RE: Jdu blejt

(Lída), 30. 10. 2013, 13:54

můj táta, rok narození 1928, na vesnici kousek od Mníšku pod Brdy dlabal na dušičky dýně s kamarádama, dělali z nich strašáky a chodili s nimi po vsi, takže to bylo už před druhou světovou válkou, určitě taky někde jinde v České republice, není to tak nový svátek.....

RE: Jdu blejt

(Marie), 30. 10. 2013, 12:41

Až budou dušičky, bude se psát o dušičkách. Tak těm dětem radost z dýňových lampiónů dopřejte, co je na tom špatného? Také nejíte brambory, protože pocházejí z Ameriky? Volat po vlastenectví a vyjadřovat se přitom vulgárně, to je typické.

RE: Jdu blejt

(), 29. 10. 2013, 18:38

Paní Petro!
Naprosto s vámi souhlasím,když navíc pamatuji doby,kdy jsme takhle do zadku lezli rudé velmoci.Svět se měn a bude.Já už mám ubytovaného číňana na půdě.

pavbal@seznam.cz

(), 27. 10. 2012, 14:24

pavli, pro zajímavost.

halloween???

(), 6. 11. 2011, 17:39

Proč halloween? Ach jo, kam se poděly staré české zvyky...?? :-((

Halloween

(), 1. 11. 2011, 19:50

dýně


Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
RSS | Pro inzerenty | Ochrana osobních údajů | Podmínky použití | Mapa stránek | Průvodce webem | Vyber.cz | facebook | twitter | blog | Odkazy
Portál provozuje Tarsago | © 2014 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS