Tradici Halloweenu přinesli do Ameriky Irové. Také tento obyčej má podobně jako křesťanská Památka zemřelých dávné kořeny v pohanském, nejspíš keltském svátku. Irové ve své vlasti vyřezávali do vydlabané řepy nebo brambory strašidelné obličeje, které poslední říjnový den kladli se zapálenou svíčkou na okenní římsy.

Dělali to proto, aby od domu během následující noci Všech svatých odehnali umrlce, duchy svých zemřelých příbuzných a blízkých. Kvůli tomu se i převlékali do strašidelných kostýmů a dávali za domovní dveře sladkosti.V Americe pak místo chybějící řepy začali využívat dýně.

Jak Jack přelstil ďábla

K dýním symbolizujícím Halloween se váže stará irská pověst o opilci a šprýmaři Jackovi, kterému se povedlo přelstít ďábla poté, co si mu za skleničku alkoholu slíbil svou duši. Jack totiž přemluvil pekelníka, aby vylezl do větví jabloně, a potom rychle vyryl do kmene znamení kříže. Kvůli tomu ďábel nemohl slézt. Jackovi pak už jen stačilo, aby lapenému čertisku velkoryse nabídl, že mu pomůže na zem — pokud se nikdy on, pozemský hříšník, nedostane do pekla.

Jenže když Jack umřel, v nebi ho nechtěli. Měl příliš mnoho hříchů. Ovšem nepustili ho ani do pekla. Jednak čertovský slib je čertovský slib a potom — ďábel si dobře pamatoval, jak ho šprýmař podvedl.

Od té doby Jackova duše bloudí po světě a temnotu si ozařuje jediným žhavým uhlíkem, kterým mu ďábel ponechal. Aby uhlík déle vydržel, vkládá si ho Jack do svícínku z vydlabané dýně...

Dlabu, dlabeš, dlabeme

Tradice Halloweenu je v naši oblasti cizí, na vyřezávané dýně se svíčkou uvnitř si však děti rychle zvykly a tvoření příšerných obličejů baví čím dál tím víc dospělých. Možná všichni doufají, že tak přece jen nějaké zlo od sebe odeženou. A některé láká vymýšlet, jak dlabání dýní vylepšit. Třeba tím, že místo ohebné lžíce použijí pevnější kopečkovač zmrzliny nebo obvyklou svíčku nahradí cyklistickou či jinou LED diodou.

Dopřejme si tu zábavu také kvůli pěkné podívané. Za šera podzimního večera jsou světélkující dýně opravdu kouzelné. V České republice inspiruje vydlabávání dýní a jejich rozsvěcení pořadatele nejrůznějších akcí určených především dětem.

V USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii nebo na Novém Zélandu slaví Halloween také hlavně děti, které vedle jiného ve strašidelných kostýmech a maskách obcházejí domy, aby si „vykoledovaly“ sladkosti. Název vychází z anglického označení All Hallow Eve (předvečer Všech svatých).