„V Boise ve státě Idaho mi dva kolibříci pravidelně létají celý den po zahradě. Mám tu pro ně speciální plastové krmítko, z jejhož dna je vyvedeno pět barevných trychtýřků ve tvaru květů lilií. Z nich mohou ptáčci sát cukrovou vodu. Stačí, abych se na chvilku přiblížila ke krmítku, a už mi některý kolibřík krouží kolem hlavy.

Zblízka vypadají opravdu nádherně a ještě víc ohromují zvukem, který vytvářejí máváním křídel. Právě od něj pochází jejich anglické pojmenování hummingbirds, bzučivý pták. Brrrrruuum zakrouží nade mnou a rychle se vrací ke krmítku. Klidně mohu stát jen metr od něj. Jestliže však pohnu hlavou, rozzlobeně prolétne několikrát kolem mě a dává mi najevo, že ho štvu,“ vypráví Lenka Jiroutová

„Křidýlka jim kmitají tak rychle, že nejsou ani vidět. Zblízka jen hrají pestrými barvami. Je to opravdu krásný ptáček. Nikdy by mne však nenapadlo, že navíc drží tolik rekordů,“ pokračuje ve vyprávění.

Nejmenší ptáček na světě

  • Nejmenší ptáci světa váží sotva 2 gramy až 20 gramů, to podle toho, o který ze zhruba čtyř stovek druhů jde.
  • Dožívají se zpravidla čtyř let, rekord je dvanáct.
  • Jejich srdce tluče frekvencí kolem 500 úderů za minutu v době, kdy ptáček poletuje z květu na květ a sbírá potravu. Při odpočinku tepe pouhými 50 údery za minutu. Uvádí se, že v okamžiku probouzení dosáhne tepová frekcence až 1260 úderů za minutu.
  • Podobně se liší i tělesná teplota. Během noční pasivity se pohybuje kolem 20 stupňů C, zatímco při aktivitě stoupne až na 50 stupňů. Na plný výkon kolibříci nemohou fungovat stále, neboť by energetickou spotřebu nedokázali pokrýt.

Kolibřík létá i pozpátku

Věděli jste, že...