„Za všechno může kamarádka. Té jsem z cest do ciziny vozila náprstky do její sbírky, pak jsem si na Maltě koupila jeden také pro sebe a definitivně jsem propadla kouzlu těchto krásných věciček,“ říká lékařka Mirka Záhorová.

Od roku 2001 se její sbírka rozrostla na více než třináct stovek exemplářů.

První náprstek na světě údajně vyrobil v německém Norimberku Sebastian Prawn dávno před Kolumbovým objevením Ameriky.

O sériovou výrobu se zasloužil až v roce 1695 holandský mechanik John Lofting. Kovové náprstky tehdy měly chránit prsty šiček.

Mnohem později se začaly vyrábět náprstky i z jiných materiálů, především porcelánové — hlavně jako suvenýry či reklamní předměty. Především ony přilákaly sběratele.

Britská vášeň, poklad sběratelům zaslíbený

„Sbírání náprstků je velmi rozšířené v anglosaských zemích, kde nejsou výjimkou až tísícičlenné sběratelské kluby. Může za to zdejší náprstková tradice.

Například ve Skotsku má náprstek se svým logem, erbem či obrazovým motivem nejen každé město, hrad či nějaká jiná pamětihodnost, ale i textilka, palírna whisky a další firmy.

Sama jsem si oblíbila anglické náprstky, a to hlavně z porcelánky Cawerswall. Dnes jsem tak trochu pyšná na svou sbírku ve sbírce — o Vánocích v letech 1973 až 1993 porcelánka vydávala omezenou kolekci ručně malovaných signovaných náprstků a mně se podařilo celou sérii posbírat. Stejně tak mě těší kolekce náprstků s motivy britské královské rodiny,“ říká doktorka Záhorová.

„Mám samozřejmě i jiné náprstky z mnoha zemí, často exotických a některé unikátní kousky z různých materiálů, třeba z rohu vodního buvola z Vietnamu, ze žuly ze severního pólu, ze dřeva ze skotských vřesovišť, z onyxu, z křišťálu, ručně malované dřevěné náprstky z Ruska, z velbloudí kosti z Turecka, plněné čajem ze Srí Lanky…

V Keni jsem dlouho žádný náprstek nemohla sehnat. Nakonec mi ho na pláži jeden černoch vyřezal z ebenového dřeva. Rok poté je prodával na letišti v Nairobi.

Některé náprstky mají značnou cenu, třeba za ty z míšenské porcelánky platí sběratelé stovky euro. Asi nejdražší náprstek světa pochází z dílny zlatnického mistra Verona. Vznikl roku 1700 a byl vydražen ve známé aukční síni Sotheby´s v roce 1983 za 6000 dolarů.

Mirka sbírá, manžel náprstky vyrábí

Sběratelská vášeň Mirky Záhorové inspirovala jejího muže k výrobě náprstků s motivy více než sto třiceti českých, moravských a slezských hradů a zámků. Zejména cizinci mají o tyto suvenýry velký zájem.

Ing. Záhora připravil i náprstky k 200. výročí bitvy u Slavkova nebo pro Prazdroj. S manželkou vydávají kalendář s kouzelnými obrázky neobvyklých náprstků, založili 1. český klub sběratelů náprstků...

Foto autor a archiv ing. Záhory