Do rodu Passiflora patří několik stovek rostlin. Jsou ozdobou tropických pralesů, ale řadu z nich můžeme pěstovat i doma. Jednu z nich, mučenku Passiflora caeruela, znaly už naše prababičky. Své jméno získala podle zvláštního tvaru květů, který měl symbolizovat utrpení Ježíše Krista.

Nejvíc druhů mučenek roste v tropech a subtropech Střední a Jižní Ameriky, další druhy najdeme v Severní Americe, jihovýchodní Asii, Austrálii a Oceánii. Protože se snadno kříží a tím i šlechtí, odrůd je dnes vyšlechtěn nespočet.

Polibek netopýra

Většinou popínavé mučenky vynikají nápadnými květy. Střed květu obklopuje výrazný věnec nitkovitých brv. Jejich barva často zajímavě kontrastuje s korunními a kališními lístky nebo naopak doplňuje jejich zbarvení.

Některé druhy mají květní kalich prodloužený do dlouhé květní trubky, u jiných jsou brvy spojeny do dlouhé trubičky. Jsou tak přizpůsobeny pro opylování kolibříky s dlouhým, zahnutým zobáčkem. V noci vonící květy zase lákají sladkomilné netopýry, kteří u některých druhů nahrazují obvyklý hmyz.

Sladké plody a léčivé květy

Mučenky nejsou jen krásné, ale také užitečné. Mnohé z nich jsou v různých krajích pěstované pro velmi chutné plody. Známe je i z našich obchodů, kde se prodávají například pod názvem maracuja.

Některé druhy se používají v kosmetice, jiné jsou léčivkami. Je to například mučenka pletní (Passiflora incarnata).

  • Nať mučenky vykazuje účinky zklidňující, navozující spánek, pomáhá proti křečím, má antispastické a antibakteriální vlastnosti.
  • Tradičně je droga používána při bolestech nervového původu, hysterii, zrychlení srdeční činnosti nervového původu, vysokém krevním tlaku, křečovitém astmatu a při nespavosti.
  • Užívat můžete nálev připravený ze sušené nati i tinkturu.

Jak zmást motýla?

Čeleď Passifloraceae má nejrůznorodější tvary listů ze všech rostlinných čeledí. Touto pestrostí se snaží napodobit vzhled jiných rostlin.

Mnohé listy i stonky navíc obsahují světlé žlutavé tečky. Když přiletí hmyz, který vyhlíží živnou rostlinu pro svá vajíčka – budoucí housenky – myslí si, že to jsou vajíčka a vydá se hledat jinou, neobsazenou rostlinu.

Podobnost s jinými rostlinami i tečky na listech jsou obranou především proti druhu motýlů, který klade vajíčka pouze na mučenky, neboť jeho housenky potřebují právě jejich listy jako výživu.

Rostliny se proti těmto motýlům brání také spojenectvím s mravenci. Nabízejí jim nektar, který se tvoří na stopkách listů nebo na listech. Mravenci přilákaní nektarem se pustí i do motýlích vajíček.