Kvalita vína závisí také na umění vinaře a na tom, do jaké míry dá vyniknout stanovišti révy (dnes ji říkáme viniční trať) a té které odrůdě.

Česká republika a zejména vinice na Moravě mají velkou přednost v obrovské odrůdové rozmanitosti vín. Oproti jiným zemím mají tuzemští vinaři k dispozici velký výběr odrůd pro výrobu zajímavých aromatických vín bílých i červených.

Odrůdová typičnost a zvýrazněná aromatičnost moravských vín je dána polohou Moravy v severní části evropské oblasti pěstování révy vinné, tedy i chladnějším počasím. Zejména střídání teplých dnů a studených nocí dává vyniknout vyššímu odrůdovému aroma ve srovnání s jižními oblastmi, kde je sluníčka více. Více tepla přináší vínu zejména vyšší obsah alkoholu, ale nižší aromatičnost.

Které nejznámější odrůdy révy se pěstují na Moravě?



Bílá vína

Veltlínské zelené

V typickém Veltlínském zeleném naleznete v chuti i vůni zejména mandlovost. Dále je to kouřovitost, vůni pepře a někdy i muškát. Odrůda bývá plnější v chuti a přesně vyhovuje středoevropským chuťovým pohárkům i mentalitě lidí. Je to společník pro dlouhé večery i denní sklenku pro zdraví. Typické jsou zejména na Znojemsku.

Rulandské bílé

Chuť i vůni si lze zapamatovat většinou přirovnáním k vůni čerstvého másla. Lze v něm také objevit broskev nebo čerstvou chlebovou kůrku, někdy i vůni kosatce. Je to méně aromatická odrůda a dobrý přítel v gastronomii. Vynikající jsou zejména vína z okolí Strážnice a v okolí Pálavy.

Ryzlink rýnský

Říká se mu také král vín, neboť má velmi jemné vznešené aroma připomínající ve vůni lipový květ nebo zelené jablíčko. Někdy lze nalézt medovost a minerálnost. Odrůdovou typičnost naleznete v okolí Bzence, výjimečný je z vinice Šobes, která leží v meandru Dyje na Znojemsku. Jemné úpravy všech rybích specialit má doprovázet tato odrůda.

Sauvignon

Odrůda, které se na Moravě mimořádné daří. Klima a rozmanité půdy dávají vzniknout světovým Sauvignonům s typickými vůněmi a velkou rozmanitostí. Nejdříve hledejte ve vůni chuť kopřivy nebo broskve. To objeví i naprostý laik. Dále můžete najít černý rybíz, často angreštový kompot nebo grep. Vynikající Sauvignony mají na Mikulovsku a zvláště na Znojemsku.

Tramín červený

Toto bílé, ve vůni a chuti aromatické víno si získává stále více příznivců. Chuť i vůni si zapamatujete, zejména když už jste ochutnali exotické ovoce ličí. Ve vině najdete typickou kořenitost, zázvor, ale také vůni růží. Doporučujeme k čínské kuchyni a to i tramín mírně nasládlý. Výborný je z Velkopavlovicka, ale daří se mu i na celé Moravě.

Muškát moravský

Typicky moravská odrůda, velmi voňavá. Voní jako pomerančová marmeláda. Někdy lze ve vůni nalézt i rozemnutý list černého rybízu a také exotické plody mochyně peruánské (Physalis). Doporučujeme pro příjemné chvíle, a to od renomovaných vinařů z celé Moravy − vyrobit vynikající Muškát je velké umění.



Červená vína

Rulandské modré

Typická je cihlově červená světlejší barva. Ve světě se odrůdě říká Pinot noir nebo také burgundské. Na Moravě představuje celou paletu ovocných chutí a vůní. Charakteristická je zejména podobnost s červeným ovocem – malinami a jahodami. V Rulandském modrém často odhalíte chuť čerstvých žampionů nebo skořice. Odrůda má na Moravě velkou perspektivu a její krása se s globálním oteplováním stále více zvýrazňuje. Dobrá je zejména na Valticku.

Svatovavřinecké

Modrá neboli červená odrůda s velkou moravskou tradicí, bobule se začínají zbarvovat 10. srpna na sv. Vavřince. Chuť přesně vyhovuje Středoevropanům. Víno rozpoznáte podle typických švestkových povidel v chuti i vůni. Často lze nalézt i borůvky nebo tabák. Svatovavřinecké doporučujeme k delšímu posezení. Vybírejte Vavřince s méně kyselinami, zejména ze Znojemska.

André

Kdo byl Christian Carl André (1763 – 1831)

Přírodovědec, pedagog, vydavatel, redaktor, organizátor řady aktivit. Vedl Moravskoslezskou společnost pro zvelebení orby. Vypracoval první program rozvoje přírodních věd na Moravě. Věnoval se šlechtění, stal se předchůdcem J. G. Mendela. V roce 1806 podnítil vědecké zušlechťování révy na Moravě.

Odrůda tmavě granátové barvy s vůní zralých ostružin dosahuje časem vyšší plnosti. Čím déle leží, tím lépe. Kříženec odrůd Frankovka a Svatovavřinecké vznikl ve Velkých Pavlovicích a nese jméno přírodovědce francouzského původu Ch. C. Andrého, který mj. založil první spolek pro šlechtění ovoce na světě. Odrůdu si oblíbili vinaři v brněnské, mutěnické, bzenecké oblasti i v té části Moravského Slovácka, které se říká Podluží, v regionu na jihovýchodě Moravy.

Modrý Portugal

Jemně rubínová barva a mladistvá vůně květin provázejí lehčí víno, které vyniká souladem. Roku 1772 byla réva dovezena z Portugalska do Rakouska a od konce 18. století se vyskytuje na Moravě. Není však jisté, že réva je portugalského původu. Víno se nehodí k delšímu uchovávání. Na Moravě ho pěstují ponejvíce ve velkopavlovické oblasti.

Frankovka

Rubínová barva charakterizuje víno, které po vyzrání, zejména v lahvích, voní ovocem a v nejlepších ročnících vyniká hebkostí. Na Moravu se odrůda rozšířila z Dolního Rakouska nebo Chorvatska. Nejznámější jsou Frankovky z oblasti Velkých Pavlovic.

Cabernet Sauvignon

Typickou vůni černého rybízu doplňuje podle zralosti vůně třešní, ostružin, tabáku, cedrového dřeva i trávy. Velmi ceněné víno až časem dosáhne sametové lahodnosti. Odrůda vznikla náhodným opylením odrůd Cabernet Franc a Sauvignon. Víno si oblíbil kardinál Richelieu, který se postaral, aby se tato réva pěstovala v mnoha vinohradech v oblasti Bordeux. Barikované, tedy zrající v dubových sudech (barrique), je víno ještě lepší. Hodí se k hovězímu masu, zvěřině a ušlechtilým sýrům.

Foto Shutterstock a Jan Tomášek