Begónie zdobí balkony, parapety, pergoly, domy i ulice

Převislé begónie jsou ideální do okenních truhlíků či do mís či závěsných květináčů, kde vynikne jejich efektní převis, díky němuž vytvářejí obdivované girlandy květů. K výhodám begónií patří květy na dlouhých stopkách, které se při větru pohybují, takže je slabší vítr nezláme. Jsou vhodné i do vyšších pater domů, kde jiné květiny z tohoto důvodu špatně rostou. Dobře rostou a bohatě kvetou v řadě krásných odrůd.

  • Nechte se inspirovat v Receptáři 3/2016 článkem Královna stínu. Najdete v něm doporučení na výborné odrůdy a cenné pěstitelské rady. Nepřehlédněte ani dvoustranu nazvanou Balkonovky se probouzejí.

Proti bleskům a pro radost

Z doškových střech našich předků kdysi často vyrůstalo několik růžic netřesků. Podle starých pověr (a před vynálezem hromosvodu) měly chránit stavení před nebezpečnými blesky. Z této pověry patrně vyplývá i hezký český název — netřesk. Péči o nezvykle vyhlížející dekorativní rostliny zvládnou i začínající pěstitelé, atraktivní jsou rovněž pro sběratele. A mnoho radosti udělají také dětem.

  • Pod titulkem Stále živý netřesk připomíná březnový Receptář jeho zahradní druhy a odrůdy, zásady pěstování, léčivé účinky i možnost použít lístky netřesku střešního k přípravě salátu.

Semínkovna v retrostylu

Obecně prospěšná společnost Gengel vznikla v roce 1998 s cílem uchovat vzácné staré odrůdy obilnin. Odtud název Gengel — tak moravští hospodáři odedávna nazývali krajovou odrůdu ječmene, která je dnes památkou na původní zemědělství. Společnost dnes nabízí semena jedinečných odrůd zeleniny, luštěnin, obilnin či bylin všem zájemcům o pěstování. Výrazně tak přispívá k uchování pestrosti a rozmanitosti odrůd. Zahrádkáři si díky tomu mohou staré odrůdy vyzkoušet, naučit se semenařit a o semena se dělit s dalšími pěstiteli.

  • Přečtěte si v Receptáři 3/2016 o užitečném a dobrodružném způsobu pěstitelství v článku Živoucí poklad: staré a krajové odrůdy. Vedle jiného se dozvíte, jak se do Podkrkonoší vrátil krajový tuřín dumlik, ač místní měli za to, že původní odrůdu nikdo neuchoval.

Jak vykouzlit tak neobvyklý vzor?

Seznam potřebných pomůcek a materiálů najdete v březnovém Receptáři mezi sadou návodů na výrobu velikonočních dekorací. Tento nese název Hadí vajíčko.

Zraku svědčí mrkev, ale nejen ona

Také v případě, že nemáme žádné zrakové potíže, měli bychom očního lékaře z preventivních důvodů navštívit aspoň jednou za dva roky, Po čtyřicítce pak jednou za rok. Předcházet onemocněním oka je totiž jednodušší, než je léčit. Lékař by se nás měl zeptat na rodinnou anamnézu, vyšetřit nás, zda jsme krátkozrací či dalekozrací, trpíme-li astigmatismem či tzv. stařeckou vetchozrakostí (presbyopií). Zkontrolovat by měl oční tlak a zrakový nerv (aby vyloučil zelený zákal, glaukom) a také oční pozadí (při něm lze odhalit zvýšený krevní tlak nebo cukrovku).

  • Zajímá-li vás, které potraviny zařazovat do jídelníčku právě kvůli kvalitě zraku, nahlédněte do Receptáře 3/2016 pod titulek Abychom dobře viděli co nejdéleKardamomJedno z nejlepších indických a cejlonských koření bývalo důležitou ingrediencí nakládané zeleniny a pokrmů s kari. Dnes se používá v dezertech po celém světě, dokonce i ve finském pečivu zvaném pulla. Sláva koření se šířila ze strání monzunových pralesů Kardamomských hor Západního Ghátu v Kérale v jižní Indii, kde se dnes pěstuje na nádherných stupňovitých terasách. Po staletí byl zásadní pro ekonomiku této části země a sběru jeho plodů chotta elaichi byla věnována velká péče.
  • Přednosti kardamomu, pokládaného za vynikajícího nositele aromatických hořčin, které ovlivňují činnost trávicího traktu, jater i žlučníku, popisuje v březnovém Receptáři další pokračování cyklu Rostliny, které měnily zdraví světa.

Letní teploty za sklem v mrazivém dni

František Smola bydlí v nadmořské výšce 450 m a čtenářům Receptáře 3/2016 nabízí své zkušenosti s teplotami v zimní zahradě. Měřením si ověřil, že za slunných zimních dnů se vnitřek zimní zahrady komfortně ohřeje i bez přídavného vytápění. Za jasného zimního dne může i za velkých mrazů v zimní zahradě za příjemné teploty poobědvat, dát si kafe a ještě hodinku či dvě se z křesla kochat pohledem na zimní přírodu.

  • Podrobnosti o teplotách i konstrukčním řešení autor uvádí v článku Celoročně obývaná zimní zahrada.

Veselé jarní pískání

Z bezového proutku, čerstvého, silného asi jako prst dospělého muže, a z dalšího, třeba vrbového, si s březnovým Receptářem vyrobíte bezovou píšťalku. A rovnou to naučíte děti nebo vnoučata, protože jaro začíná a Velikonoce jsou za dveřmi.

Pěkné svátky s Receptářem!

Podrobný obsah

Předplaťte si Receptář