Soutěž

Pamětníci a věrní čtenáři vědí, že Receptář je, řečeno lidskými měřítky, už nějaký čas dospělý. Jde jen o to, jak dlouho. V Receptáři 6/2014 na str. 58 a 59 najdete soutěž s jedinou otázkou a dvěma variantami odpovědi označenými písmeny A a B. Jen jedna je ta správná. Kdo chce soutěžit, pošle formou SMS zprávy své řešení.

Z autorů správných odpovědí bude vylosováno 25 výherců podle předem daného klíče, v němž rozhoduje datum a čas doručení SMS zprávy, tedy pořadí došlých odpovědí. Výhru získá odesílatel každé 100. SMS zprávy se správnou odpovědí, a to do celkového počtu 25 výher. Výherní tedy bude 100., 200., 300., atd. SMS zpráva se správnou odpovědí.

  • Další podrobnosti o cenách a pravidlech soutěže najdete v červnovém vydání Receptáře roku 2014.

    Mezi pětadvacítkou výher jsou 3 robotické vysavače, 5 digitálních fotoaparátů Swing, 3 stolní elektrické grily, 5 čtyřpatrových přenosných fóliovníků, 3 sušičky potravin, 3 sady nádobí na pečení a 3 keramické rychlovarné konvice.

Karkade, čajový nápoj faraonů

Sladkokyselý čajový nápoj jasně červené až vínové barvy se připravuje ze sušených okvětních, případně i kališních lístků jednoletého druhu ibišku súdánského. Ten si oblíbili i čeští pěstitelé pokojových rostlin. Říká se mu súdánská růže, rudá růže, okra, Šaronova růže či rudý šťovík.

Karkade chutná teplý i studený. Léčitelé ho například využívají k rozpouštění močových kamenů a tukových a vápenných usazenin v cévách, ke snížení krevního tlaku, proti křečím, na zmírnění horečky. Karkade působí mírně projímavě, má protizánětlivé účinky, ve vyšších koncentracích pomáhá proti parazitům. Doporučuje se pít 4x denně asi 250 ml nápoje.

Jak čajový nápoj správně připravit a další informace o rostlině přináší v červnovém Receptáři článek nazvaný Ibišky nejen okrasné.

Andrea, Dagmar, Elvira, Lidka…

Červnový Receptář pokračuje v jahodovém tématu, které načal jeho květnový předchůdce. V květnu psal Receptář o vlastnostech jahod, jejich rozdělení a pěstování. V červnu přináší časopis pod titulkem Jahody jsou chutné a zdravé (II.) přehled odrůd vhodných na české zahrady.

Popsané odrůdy jsou řazeny podle způsobu sklizně do skupin jednouplodících, stáleplodících a zvlášť je jmenován jahodník měsíční. Každý popis doprovází fotografie odrůdy.

Bílý, černý, nebo červený?

Někdejší dětskou radost z volby barvy pastelky si po čase může užít i dospělý zahrádkář: Při výběru vhodných odrůd rybízu ho totiž čeká rozhodování, která barva a chuť rybízu je pro něj ta nejlepší.

  • Bílé rybízy bude sklízet od poloviny července. Jsou chuťové sladší a ptactvo si jich nevšímá.
  • Černý rybíz sklidí v červenci nebo v srpnu. Plody mají osobitou příjemnou příchuť a velké množství zdraví prospěšných látek.
  • Červené rybízy zrají podle odrůdy od začátku června do konce září. Jsou krásně barevné, mají ovšem kyselejší chuť.

V červnovém Receptáři, v článku Různobarevné rybízy se dozvíte, proč se oblíbené keře hodí do každé zahrádky. Hodit se vám bude i třístrana červnového Receptáře s popisem a fotografiemi 16 odrůd rybízu zapsaných ve Státní odrůdové knize.

Kterou další zeleninu teď vysadit na záhon?

Třeba fenykl. Zdužnatělé báze listů — bílé bulvy, které vyrůstají těsně nad zemí a vynikají křehkostí, vůní a jedinečnou chutí. Jde o další zdravou zeleninu, která zpestří jídelníček.

  • V českých podmínkách se osvědčil přímý letní výsev: Semena fenyklu na záhony vyséváme od poloviny června do poloviny srpna, bulvy sklízíme od srpna do října.

V červnovém Receptáři se pod titulkem Fenykl, zdravá letní zelenina, dozvíte podrobnosti o jeho pěstování, tipy pro labužnické využití a také, čím se liší zeleninový fenykl od fenyklu pěstovaného pro voňavá a léčivá semena.

Lehkou otravu houbami posiluje panika

Jaroslav Klán, vědec se specializací na mykologii, lékař s atestací z toxikologie a soudní znalec v tomtéž oboru sleduje více než třicet let případy otrav houbami v České republice, dříve i na Slovensku. Pomáhá identifikovat příčiny otravy, provádí laboratorní analýzy a doporučuje postupy účinné léčby ošetřujícímu lékaři.

Užitečné houbařské čtení najdete v rozhovoru nazvaném Houby nejsou jenom jedlé.

Červnový Receptář si se znalcem hub povídal vedle jiného o tom, jak se liší lehké a těžké otravy, které houby jsou nejjedovatější, které napadají ledviny, jak je to s jedovatostí muchomůrky červené.

Nejlepší husí mámy

Husa česká chocholatá vznikla z husy české dlouholetou selekcí na chocholatost. Chovatelé si ji cení především proto, že je samostatná, odolná, má velmi dobrou jateční výtěžnost a kvalitní maso i peří. Jako samostatné plemeno byla uznána v roce 1988.

Červnový Receptář roku 2014 se vydal za uznávaným chovatelem drůbeže Václavem Justychem z Chodouně na Berounsku, jenž tyto husy chová také proto, že příkladně pečují o housata, které spolehlivě vysedí a odvodí. Návštěvu u chovatele i jeho chovatelské poznatky a doporučení přináší stránka s titulkem Husa s chocholkou.

Také sedmikrásky potřebují hřeben

A ještě červnový tip z pravidelné rubriky Čtenáři radí čili pošta plná nápadů: Trháte květy sedmikrásek? Mají prý léčivé účinky, sbírají a suší se na čaj, jenže trhání jednotlivých kvítků je pracné. Osvědčil se mi obyčejný hřeben. Sedmikrásky „češu“ vodorovně těsně pod květy a za chvíli mám plný košíček. Z květů si podobně jako z pampelišek můžeme udělat i medovitý sirup.

Podrobný obsah

Předplaťte si Receptář