Opuncie do zahrady?

I mezi klasickými kaktusy se najdou druhy, které při správné péči můžeme pěstovat na zahradě celoročně. Například některé druhy oblíbených opuncií nebo jsou i mrazuvzdorné. Stejně tak i některé druhy agáve.

Podrobnosti o pěstování najdete v Receptáři 11/2014 v článku nazvaném Mrazuvzdorné kaktusy.

Všechny zimovzdorné kaktusy a sukulenty vyžadují slunné, chráněné stanoviště s velmi dobře propustnou zeminou, například směsí písku, drobného štěrku a zahradní zeminy v poměru 3:1:2. Ve špatně propustném podloží je nutné použít štěrkovou drenáž o síle asi 15 cm.

Zimovzdorné opuncie přežijí bez jakékoliv ochrany většinou i největší mrazy, škodí jim však časté střídání mrazů a oblev. Právě kvůli rychlým teplotním výkyvům je dobré rostliny na zimu přikrýt třeba chvojím.

Mrkve, salátové řepy, rajčata, tykve…

Semenářské firmy hlásí novinky příští sezony. Seznamte se v listopadovém Receptáři s odrůdami zeleniny, kterými se šlechtitelé chtějí ucházet o přízeň zahrádkářů v roce 2015.

Tak třeba nový mrkvový hybrid Cascade F1 má kratší konické kořeny s kulatou špičkou a širokou hlavou, vyrovnaný tvar a velikost, rovnoměrné vybarvení bez viditelné středové dřeně. Mrkev má šťavnatou a sladkou dužninu, hodí se k přímému konzumu, do salátů i na mrkvové džusy.

  • Další pěstitelské tipy na novinky mezi zeleninou uvádí titulek Na co se můžeme těšit.

Jabloně i pro balkon

V poslední době jsou velkým hitem sloupovité ovocné stromky označované též jako sloupcovité, sloupové nebo baleríny, odborně nazývané kolumnární. Tyto stromky mají velmi úzký štíhlý a malý růst, který je dán genetickou vlastností odrůdy. Výhodou tohoto tvaru je, že se nemusí pracně udržovat řezem a na pěstování vyžaduje málo místa, s úspěchem je můžeme pěstovat i ve větších nádobách na balkonech, lodžiích nebo terasách. Na zahradě lze sloupovité stromky vysazovat ve vzdálenosti 0,5 až 0,7 m od sebe podle odrůdy a zvolené podnože. V dospělosti mohou dosáhnout výšky až 3 m. Hodily by se vám?

  • V listopadovém Receptáři najdete rady pro nákup výsadbu a pěstování sloupových jabloní v článku nazvaném Nenáročné a krásné.

Trápení s hrušněmi

V listopadovém Receptáři odpovídá rostlinolékař Josef Gall na dotaz týkající se rzi hrušňové, ale také strupovitosti hrušní a radí, kterými opatřeními a přípravky obávané choroby likvidovat. Čtenáře, který loni z okolí stromu odstranil všechny jalovce, zaskočilo, že letos začátkem léta se na listech opět objevily skvrny rzi hrušňové a některé listy navíc začaly černat.

„Na zaslané fotografii jsou na listech hrušně s velkou pravděpodobností i nějaké skvrny rzi hrušňové, ale pokud skvrny rzi nepoškodí polovinu listové plochy a listy neopadají před dozráním plodů, na jinak zdravém stromě rez úrodu příliš neovlivní,“ píše rostlinolékař a dodává: „Se rzí je také ta potíž, že i když odstraníte napadené jalovce z okolí, při silném větru mohou být spory rzi zaneseny i z jalovců 500 m vzdálených. Hnědočerné skvrny na listech však může mít na svědomí strupovitost hrušně.“

  • Přečtěte si v Receptáři, čím se liší vývoj strupovitosti jabloní od strupovitosti hrušní, co je základem účinné ochrany před jarními infekcemi a které povolené chemické přípravky použít.

Ptačí laskominy na krmítku

Jedenáctý Receptář roku 2014 připomíná, že je čas připravit krmítka a potravu do nich tak, aby bylo prostřeno pro nebeské hosty. Osvědčenou klasikou je slunečnice, energetická bomba, která i hmyzožravým ptákům pomůže překonat zimní období.

V článku najdete řadu vyzkoušených rad a tipů, které udělají radost vám a hlavně opeřencům.

Semenožraví zvonci, vrabci a dlasci semena bleskurychle v šikovných zobácích oloupou a slupku vyplivnou. Jemné zobáčky sýkorek, stvořené ke sběru hmyzu, to nedovedou, ale vynalézavé sýkorky si poradí — slupku proklovají a obsah vyzobají. Proto jsou pro ně vhodnější drobná černá slunečnicová semínka, která mají tenčí slupku než velká žíhaná.

Výživnou pochoutkou, zdravou pro nás i opeřence, jsou ořechy. Podáváme je nejlépe podrcené. Vlašáky případně jen rozpůlíme…

Dekorace jako ulitá

Věnec ze šnečích ulit působí až exoticky. Spolu s dalšími devíti návody na výrobu pěkných dekorací nabízí Receptář tvořivým čtenářům obvyklou dávku nápadů, tentokrát na listopad. Ulity je důležité vyvařit a po usušení nalakovat, aby vynikla jejich krásná textura. Tavnou pistolí je pak postupně nalepujeme na slaměný věncový korpus a dozdobíme lýkem.

Dědeček, vnučka a kopec

„Jako kluci jsme stavěli káry z kusu prkna a koleček z kočárku,“ zavzpomínal pravidelný přispěvatel rubriky Pošta plná nápadů. Zdeňka Neubauera z Vidonína totiž napadlo vyrobit minikáru vnučkám. Svařenou, sešroubovanou a nalakovanou krásku na čtyřech kolech obdivují páni kluci bez rozdílu věku.

Rám je svařen z jeklu 15x30 mm, přední rohy jsou vyztuženy 10 cm dlouhými jekly s otvory pro řízení. Na přední příčku rámu je přivařen držák sloupku volantové tyče, na zadní příčce jsou přivařeny čtyři matky s odvrtanými závity, do nichž jsou vsunuty poloosy.

Přední náprava: kulatiny Ø 80 mm a Ø 180 mm jsou svařeny do pravého úhlu a v místě spojení je k nim přivařena páka z pásoviny 4x20x90 mm. Díly jsou zhotoveny jako pravý a levý. Kratší kulatina slouží jako svislý čep řízení a na delší jsou nasazena kola (koupena po 285 Kč).

  • Další snímky a detailní popis konstrukce řízení, brzd, výškově i délkové nastavitelného volantu, posuvné sedačky i pedálů minikáry najdete v Receptáři 11/2014.

„Pro vytažení vozítka na kopec slouží popruh a vzadu na kapotě je ,čudlík‘, do kterého zapřeme třeba vycházkovou hůl a můžeme s malým řidičem absolvovat pěkné procházky,“ dodává dědeček.

Podrobný obsah

Předplaťte si Receptář