V Dobřívě se historie železářské výroby píše od přelomu 15. a 16. století. V té době tu vznikl vodní hamr, dnes technická památka, od roku 2010 uvedená v prestižním seznamu národních kulturních památek České republiky. Současné vybavení hamru pochází z doby od 17. do 20. století.

Každý rok třetí sobotu v květnu probíhá v areálu hamru Hamernický den. Ves ožívá tlukotem kovářských kladiv, k vidění jsou i další řemesla.

Kola hamru se roztočí, kovářské výhně rozpálí

Voda přitéká k historickému hamru vantrokem uloženým na litinových sloupech a roztáčí tři kola. Dvě pohánějí kovací stroje, tzv. kobyly, jejichž hlavy mají hmotnost asi 140 kg.

Třetí vodní kolo slouží k rozdmýchávání výhně a k pohonu dalších kovářských strojů. V hamru jsou k vidění brusy, nůžky, skružovací stroj na obruče, lis na formování lopat, vrtačky na ruční pohon, polní výheň a množství kovářského náčiní.

Během Hamernického dne se točí vodní kola, v kovářských výhních rudne železo, všude buší strojní i ruční kladiva. Ková se na dobovém zařízení Hamru i venku.

Kovářští učni soutěží ve třech kategoriích, rozdělených podle věku a délky učení, o Dobřívský cvoček, a to ve dvou disciplinách: volné umělecké tvorbě a v soutěži zručnosti − v kování hřebíků na čas. Učňovské práce vyhodnocují zástupci pořadajícího Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech a členové Kovářského společenstva Čech, Moravy a Slezska.

Pro návštěvníky je připraven program i občerstvení, zájemci mohou získat Hamernický list a vyzkoušet si práci na malých hamrech pod vedením zkušeného muzejního kováře.

Do Dobřívu přijíždějí renomovaní kováři, obchodníci s potřebami pro kováře, kovářské a podkovářské firmy.

Na slavnosti vystupují také loutkoherci, muzikanti, tanečníci, šermíři a jiní.

Budete-li mít bušení kladiv plné uši a případně jste si už s některým z kovářů dohodli nějakou práci, třeba zakalení ostří majzlíků, rýčů nebo radlic, zajděte se projít po starobylém Kamenném mostě nebo voňavou lipovou alejí podél vodního náhonu pod hamrem.

V roubené Staré hospodě, kterou si oblíbil herec Jindřich Mošna, najdete pamětní síň věnovanou herci a postavám, které ztvárnil...

Hamernický den začíná v 9 a končí v 18 hodin.

Více informací:

Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech,
nám. J. Urbana 141/I, 337 01 Rokycany

telefon 371 722 160, info@muzeumrokycany.cz

Foto Muzeum dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech