Najít v naší republice místo, na kterém se všichni shodnou jako na tom „nejlepším pro lyžování“ – respektive sjezdování či jízdu na snowboardu – je takřka nemožné. Zatímco jedni se rozhlížejí po mírném svahu pro relaxační sjezd, další odmítají ski areály, ve kterých není dostatek adrenalinu a pořádně příkrá černá sjezdovka. Velké rozdíly názorů najdete i mezi rodinami, které na hory berou děti a těmi, kteří si užívají zimních radovánek jen s kamarády či partnerem. Přesto jsme se pokusili sestavit žebříček deseti nejoblíbenějších lyžařských center. Ještě jste některé nezkusili? Pokud není na druhé straně republiky, tak směle do toho…

1. Černá hora – Pec

Třetí nejdelší sjezdovku v ČR – Suzuki Černohorskou s délkou 3057 metrů – najdete právě tady, ve SkiResortu ČERNÁ HORA - PEC. Ubytovat se můžete třeba v malebných Janských lázních. V současnosti je v průměru otevřeno na 15 kilometrů sjezdovek. Můžete vybírat mezi kabinkovou lanovkou, vleky a pro děti je k dispozici také pojezdový pás. Malé lyžaře tu ostatně čekají dokonce tři dětské areály.

Milovníci večerního lyžování si přijdou na své mezi 18. a 21. hodinou, pročež od 17. do 22. hodiny je parkování zdarma. A mimochodem, sjezdovka Protěž, je s délkou 1,6 kilometru nejdelší osvětlenou sjezdovkou v Česku. Využít můžete také SkiTour z Černé hory do Pece pod Sněžkou. Pokud si chcete raději užít běžky, připravte se na to, že tratě nemusejí být upravené. Na své si tu přijdou i sáňkaři - Černohorská sáňkařská cesta je uzavřena málokdy. Pokud máte rádi výzvy, můžete si zkusit zdejší oblíbenou „atrakci“ – obří slalom s časomírou vám ukáže, jak si, alespoň co do rychlosti, vedete.

Ceník skipasů najdete zde.

2. Ještěd

9,2 kilometrů sjezdových tratí si můžete užít na slavném Ještědu. Začátečníci mohou na cvičné hřiště Bucharka dorazit rovnou tramvají, jinak jsou k dispozici tři parkoviště, zastavit se dá i na krytém stání. Sjezdovky jsou v provozu od 8:30 do 16 hodin a pro večerní lyžování 18 až 21 hodin. Ještědu se někdy nejen kvůli skvělé dopravní dostupnosti přezdívá český Innsbruck. Na vrchol se dá pokračovat i kabinovou lanovkou, kterou provozují České dráhy.

Na ceny skipasů se můžete podívat tady.

3. Harrachov

Večerní lyž

ování tu začíná již v 15:55, mnohem dříve, než v jiných areálech. A také dřív končí, již ve 20 hodin. Skipas si můžete pořídit od 7:30, vleky se rozjedou v 8 hodin ráno a v 16 končí denní lyžování. Na vrchol Čertovy hory se můžete nechat vyvézt dvojicí čtyřsedačkových lanovek. K dispozici jsou čtyři různě dlouhé a obtížné sjezdovky. Celkově v Harrachově narazíte na čtyři vleky, z toho standardně jsou v provozu tři – lanovka na skokanské můstky obvykle nejede. A pokud si budete chtít dát od lyžování na chvíli pauzu, můžete vyrazit na výlet ke slavnému Mumlavskému vodopádu.

Za kolik si zalyžujete v Harrachově najdete zde.

4. Klínovec

Z Plzně to sem máte jen 100 kilometrů, z Karlových Varů pouhých 15 a k zahození není ani dojezd z matičky Prahy - to je 120 kilometrů. Pokud míříte na Klínovec za večerním lyžováním, pamatujte, že v lednu probíhá jen ve středu, pátek, a sobotu od 16:00 do 21:00 na vleku F. Na Klínovci najdete sjezdovky všech obtížností a dva dětské parky. Některé sjezdovky jsou víceméně kultovní – třeba U Zabitýho. Ale pozor, ta bývá kvůli zasněžování s omezeným provozem. Pokud jste na Klínovci dlouho nebyli, příjemně vás překvapí rozšíření části sjezdovky Přemostěná pod mostem přes komunikaci.

A za kolik si zalyžujete zde? Podívejte se sem.

5. Špindlerův mlýn

Od 8.30 do 16. hodiny a poté od 18. do 21. hodiny. V tomto časovém úseku si můžete zalyžovat s místech, které již bylo svědkem mnoha sportovních soutěží celoevropského rázu. Vybírat můžete z několika možností – ve Svatém Petru, oblíbeném místě i pro sportovní špičky, je tu zejména černá FIS World Cup sjezdovka. Hromovku mají rádi snowboardisté a díky délce a členitosti i zkušení lyžaři. Největší oblibě napříč všemi skupinami se těší Medvědín. Horní Mísečky jsou pro změnu vhodné pro začínající lyžaře i menší děti. Podobně Labská – zdejší červená sjezdovka, u Labské přehrady na začátku Špindlerova Mlýna sice zavání nudou pro zkušené lyžaře, ale pro rodiny s dětmi je ideální volbou.

Ceník lyžování si můžete prohlédnout zde.

6. Chotouň

Malé, ale útulné lyžařské centrum kousek od Prahy (jezdí sem i linka Pražské integrované dopravy – 444), je skvělou volbou pro začínající lyžaře i rodiny s menšími dětmi. Za velmi sympatické lze ocenit i sebehodnocení na stránkách ski areálu: „Velmi zdatným lyžařům bychom doporučili spíš náš stánek s občerstvením.“ Na vrchol vás vyvezou čtyři vleky. Parkování v areálu je zdarma.

A kolik za to? Můžete se podívat zde.

7. Vysoké nad Jizerou

Skiareál šachty nabízí 5x lyžařský vlek a 2x dětský vlek. Jde o poměrně skromné centrum, které si oblíbí hlavně rodiny s dětmi. K dispozici je 5,5 kilometrů sjezdových tratí a parkování je zdarma. V dětském parku kromě cvičných louček najdete i oblíbený snowtubing – a ten si můžete užít i vy, dospělí.

Na ceník skipasů se můžete podívat zde.

8. Severák

Severák spadá pod skiarénu Jizerky. V provozu je od 9 do 16 hodin a večerní lyžování v úterý a pátek na pomě u Arniky mezi 17. a 20. hodinou. Kromě Severáku můžete navštívit i Tanvaldský špičák a Bedřichov. Celkově je k dispozici 17,6 kilometrů sjezdovek, 21 vleků, lanová dráha a 3 pohyblivé koberce pro děti.

Ceníky si můžete nastudovat tady.

9. Rokytnice nad Jizerou

V Rokytnici si můžete vybrat ze dvou areálů. Ski areál Studenov najdete v nadmořské výšce 620 – 933 metrů nad mořem. Čekají vás mírné a poměrně široké svahy. Milují to tu rodiny i snowboardisté. Na horní část sjezdovky vás vyvezou dva kotvové vleky, poma a dětský tyčový vlek.

Kolik stojí skipas? To se dozvíte zde.

Druhou volbou je lyžařský areál Horní Domky v Horní Rokytnici nad Jizerou na jižních svazích Lysé hory. Leží v nadmořské výšce 657 až 1315 m n.m. Tratě mají celkovou délku 14,4 kilometrů a šířku až 100 metrů.

Ceník skipasů najdete zde.

10. Monínec

Trochu opomíjené malé lyžařské centrum Monínec spadá pod Sedlec-Prčice a najdete ho v srdci České Sibiře. Zdejší sjezdovka je dlouhá 1,2 kilometru. Výhodou je zejména poloha blízko hlavního města a čtyřsedačková lanovka. Zdejší koberec pro výuku lyžování je dlouhý 93 metrů.

Na ceník se můžete podívat tady.