Vinaři, jejichž výrobek se ocitne mezi stovkou nejlepších vín v České republice pro ten který rok, smějí lahve označovat medailí Salon vín. Kdo si chce dát dobré vínko, může i toto označení zohlednit při výběru.

Příznivci opravdu kvalitních tuzemských vín mohou navíc navštívit celoroční degustační expozici ve sklepení státního zámku ve Valticích a vybraná vína ochutnávat v nabízených degustačních programech nebo si lahve také kupovat domů.

Například do Salonu vín pro rok 2011 vstoupilo 56 bílých, 40 červených, dvě růžová vína a také dva sekty.

Vinařské mistrovství republiky

Valtický Salon vín představuje vína, která uspěla v Národní soutěži vín. Toto spojení soutěže a celoroční prezentace výsledků v historickém sklepení valtického zámku vzniklo v roce 2011 a je pokládáno za jakési vinařské mistrovství České republiky.

Soutěž pořádaná Národním vinařským centrem totiž sjednocuje pravidla nominačních předkol a dvoukolového profesionálního výběru nejlepších vín.

Vinařské oblasti jsou v České republice dvě: vinařská oblast Morava a vinařská oblast Čechy.

Čechy se dále dělí na Mělnickou a Litoměřickou podoblast. Moravu tvoří Znojemská, Mikulovská, Velkopavlovická a Slovácká podoblast. Každá z oblastí a podoblastí má své specifické půdní a klimatické podmínky a dává vína s rozdílnými charaktery a to ve velmi širokém spektru odrůd pěstovaných na českém území.

Nominace probíhají ve vinařských podoblastech od května do září, poté následuje první a druhé, finálové kolo Národní soutěže vín. V něm odborníci poměřují kvality dvou stovek nejlepších vín a polovinu jmenují do Salonu vín.

  • Těchto sto nejlepších vín obdrží zlatou medaili Salonu vín. Ostatní špičková vína z finálové dvoustovky získávají od roku 2016 stříbrnou medaili Salonu vín.

Hodnotitelé — sommeliéři — udělují titul absolutního šampiona a vítězů jednotlivých kategorií Národní soutěže vín. Ty tvoří skupiny

  • suchých a polosuchých bílých vín,
  • červených suchých a polosuchých vín,
  • bílých polosladkých vín,
  • růžových vín a klaretů,
  • sladkých vín,
  • jakostních šumivých vín,
  • nejlepší kolekce vín.

Nápověda pro zákazníky

Přátelům dobrého tuzemského vína se samozřejmě mohou hodit i další aktuální informace o tom, které odrůdy, vinařství, vinařské podoblasti nebo ročníky uspěly ve znaleckém hodnocení nejlépe.

Tak například v Salonu vín 2011 byly nejvíce zastoupeny Rulandské modré (9), Ryzlink rýnský (8), Sauvignon (8), Chardonnay (6), Frankovka (6), Merlot (6).

Nejvíce vín pocházelo z moravských podoblastí — z Velkopavlovické 22, z Mikulovské 21, ze Slovácké 20. Z Čech se do Salonu vín pro rok 2011 propracovala tři vína.

Kdo vyhrál soutěž pro rok 2014?

Šampionem, tedy nejlepším vínem České republiky pro rok 2014 se stal Ryzlink rýnský 2011 pozdní sběr ze Zámeckého vinařství Bzenec. Hrozny pocházejí ze Slovácké vinařské podoblasti, z obce Vracov, viniční tratě Klínky. 9. ledna 2014 zsíkal v Mikulově titul absolutního Šampiona Salonu vín — národní soutěže vín 2014. Pro tento rok bylo do soutěže přihlášeno 1526 moravských a českých vín. Šampion se stal zároveň vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín.

  • Do kolekce stovky nejlepších vín pro rok 2014 bylo vybráno 64 vín bílých, 34 vín červených a 2 vína šumivá.
  • Nejúspěšnějšími odrůdami se staly Ryzlink rýnský (9 zastoupení), Frankovka (7) a Rulandské modré (6).
  • V jakostním zařazení se na kolekci Salonu vín ČR 2014 nejvíce podílela vína v pozdním sběru (48) a výběry z hroznů (32).
  • Ročníkem s největším zastoupením se stal ročník 2012 se 45 víny, ročník 2011 se 43 a ročník 2009 se 6 víny. Nejstarší víno Salonu 2014 pochází z roku 2008.

...2015

Zámecké vinařství Bzenec tak oslavilo třetí titul Šampiona v řadě. Letošním Šampionem se stalo víno ze téže viniční tratě jako v roce 2013.

Nejlepším vínem České republiky pro rok 2015 se stalo Rulandské bílé Ego75, výběr z hroznů 2013 Zámeckého vinařství Bzenec. Hrozny pocházejí ze slovácké vinařské podoblasti, z obce Vracov, viniční tratě Klínky.

Šampion Salonu vín — národní soutěže vín 2015 uspěl v konkurenci 1646 moravských a českých vín přihlášených do soutěže. Porota jej posléze v konkurenci dvou set finalistů soutěže vyhodnotila jako absolutního vítěze. Šampion se stal zároveň vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín.

...2016

Vítězný Merlot vyniká nádhernou tmavě granátovou barvou a díky ležení na barrique sudech jsou ve vůni cítit tóny vanilky, tmavého ovoce, dřeva a lehce i kávy. V chuti je víno harmonické, plné s výraznou tříslovinou.

Nejlepším vínem České republiky pro rok 2016 se stal Merlot 2012, výběr z hroznů barrique od Château Valtice — Vinné sklepy Valtice, a. s. Víno zvítězilo také v kategorii suchých a polosuchých červených vín. Absolutním šampionem se stalo v konkurenci 1423 moravských a českých vín od 215 vinařů a vinařských firem.

Mezi stovkou vín, oceněných zlatou medaili Salonu vín České republiky 2016, je 66 vín bílých, 31 vín červených, 2 vína šumivá a 1 víno růžové.

  • Odrůdová skladba čítá 25 odrůd révy vinné a 9 vín cuvée.
  • Z bílých odrůd nejvíce uspěli Ryzlink rýnský (9 vín), Rulandské bílé (8), Chardonnay a Veltlínské zelené (po 7 vínech), Rulandské šedé a Tramín červený (po 6), Pálava (5).
  • Z červených odrůd Frankovka, Merlot a Rulandské modré (po 5 vínech), Zweigeltrebe, Svatovavřinecké (po 4) a Cabernet Sauvignon (2 vína).
  • Převažují pozdní sběry (59 vín) a výběry z hroznů (19).
  • Nejvíce zastoupeny jsou ročníky 2013 s 45 víny a 2014 s 22 víny.