U málokterých výrobků užité keramiky poznáme na první pohled výrobce. Vesele barevné hrnky, talířky, džbány, misky a další předměty z obrázků patří k výjimkám. Kdo by nepoznal, že je to keramika z Maříže!

Nový život Maříže

Ves, kterou v minulosti stihl smutný úděl obcí ležících „za dráty“ u západních hranic, se počátkem devadesátých let nadechla k novému životu. Její atmosféra si znovu podmanila nové osadníky. Mezi prvními byl Kryštof Trubáček, který se rozhodl přestěhovat sem svou keramickou dílnu. I díky němu vesnice ožila. Většina domů byla postupně opravena a slouží převážně k rekreačním účelům.

Výtvarník sice v červnu roku 2000 zemřel, ale díky jeho manželce Markétě a šikovným keramikům a malířkám nám svérázná keramika dělá radost dál. A Maříž je známá i jako kulturní a turistické centrum.

Markéta Trubáčková převzala štafetu i pokud jde o zvelebování obce a provozuje v Maříži kulturní centrum, které poskytuje zázemí návštěvníkům obce.

Technikou fajans

Základní surovinou pro Mařížskou keramiku je klasická keramická hlína, která se po vytvarování suší a pak vypaluje na 970 °C na tzv. střep neboli přežah. To řadí „Maříž“ do skupiny měkčí keramiky fajans, u níž je možné používat širokou škálu barevných glazur.

Režný polotovar však propouští vodu, proto se póry musí uzavřít glazurou. Po prvním pálení se tedy keramika namáčí do bílé glazury, na kterou výtvarníci po zaschnutí malují glazurami barevnými. Nakonec se umělecké předměty podruhé vypalují v peci, tentokrát už na 1050—1060 °C. Barvy zůstanou navždy zářivé a hrnky, vázy či misky zcela nepropustné. Lze je mýt i v myčce.

Každý kus je jedinečný

Spolupráce dílny s dvacítkou tvůrců, jejichž rukopis milovníci keramiky této značky dobře rozeznávají, je příležitostná; výtvarníci mají svá další zaměstnání — od scénografie přes výuku na uměleckých školách až po volnou malířskou tvorbu. Ovšem pokud jde o keramiku, jejich nápady zkrášlují jen tu mařížskou.

Radost v celém domě

V prodejnách, ale i na internetových stránkách najdeme i další velmi zajímavé předměty a realizace, které mohou rozzářit náš domov. Jde o nejrůznější talíře na stěnu, zrcadla, hodiny, plastiky.

Kouzelné jsou i kachle použité jako pruh nebo obraz v jednobarevném obkladu koupelen. Maříž nabízí také listely, jejichž dekor si sami vybreme. V kombinaci s jednoduchým základem taková originální koupelna může vyjít levněji než s běžným obkladem.

Hlouběji do kapsy musí samozřejmě sáhnout ten, kdo si nechá na kachle namalovat a v peci vypálit exotické nebo mořské výjevy jako „živý obraz“. Ovšem koupání ve vaně, nad níž po stěnách plavou mořští živočichové, nebo se prohánějí zvířata jako na safari, je zážitek!

Chalupáři si dokonce mohou nechat vyrobit obklad kachlových kamen s vybranými motivy. Vzhledem k náročnosti však musí počítat s tím, že za ně v porovnání s klasikou zaplatí trojnásobek.

Namalujme si svůj hrnek

Do Maříže, Slavonic a Prahy–Braníku (Ke Krči 17), kde jsou další dílny, míří nejen profesionální umělci, ale i laičtí milovníci keramiky nebo turisté, kteří si chtějí domů z Česka přivézt něco skutečně originálního. Každý si totiž může pod odborným vedením namalovat na hrníček nebo jinou keramiku svůj vlastní dekor.

Čekají tu lektoři, štětce, barvy a v bílé glazuře namočené tvary od hrnků až po plastiky zvířat. Na malování je třeba vyšetřit si alespoň hodinu a půl. Kdo nemá čas nebo si nevěří, může si samozřejmě koupit osobitou keramiku s dekorem od profesionálních malířek.

A pokud si nejsme jisti, kterým dárkem uděláme radost svým blízkým, můžeme tam dokonce koupit dárkový poukaz v hodnotě 1500 Kč, který je možné použít v průběhu jednoho roku na nákup či malování keramiky, ale i na ubytování, případně posezení v mařížské restauraci.

Více informací na www.keramikamariz.cz

Tip pro výletníky

Okolí Maříže láká k výletům do městečka Slavonic nebo na hrad Landštejn. V okolí je množství turistických a cyklistických cest. Jedna z cyklotras vede na trojmezní kámen, kde je historická hranice Čech, Moravy a Rakouska. Slavonice navíc leží na stezce Greenways Praha — Vídeň. Milovníci jezdectví se mohou ubytovat i s koněm, protože obcí protíná hippostezka.

Foto Maříž