Možná ten scénář znáte. Rodinná procházka rozkvetlým krajem ubíhala přímo idylicky, než ji přerušil dětský řev. Stačil jeden neopatrný krok a na dětském koleni svítí červenající se odřenina. Ránu je nutné vyčistit, ale pro zklidnění poraněné pokožky, lepší snášení bolesti a urychlení hojení je třeba udělat víc

Skvělým pomocníkem se v tuto chvíli stane heřmánek pravý (Matricaria chamomilla). Notoricky známá léčivka má široké spektrum využití. Pro tento případ je nejlepší volbou odvar, kterým napustíte
gázu. Máte-li to chatu daleko, může stačit i v ruce podrcená bylina. Velké oblibě – a zaslouženě – se těší také heřmánkové masti nebo tinktury. Na zimu si je můžete vyrobit do zásoby.

Kam nemůže lékař, musí měsíček

Rány zklidní také meduňka lékařská (Melissa officinale). Ta sice získala proslulost coby čaj na přivolání spánku, prospět ale umí i podrážděné pokožce. Urychluje její hojení – a to nejen, pokud jde o různé škrábance, ale i následky útoků dotěrného hmyzu. Listy natrhejte a rozmačkejte mezi prsty a ránu jimi potírejte. Pomůže také měsíček lékařský (Calendula officinalis). Hojí malý poranění. Vyplatí se z něj vyrobit účinnou mast, která zachránila už nejedno menší zranění a dokonce zhojila jizvy, které by jinak zůstaly vyrýsované v kůži.

Raději mast, nebo tinkturu?

Stačí rozehřát půl kilogramu sádla a nasypat do něj dvě plné hrsti nadrobno nasekaných květů, listů i stonků měsíčků. Sádlo znovu zahřejte, nechte krátce provařit a den odstát. Poté opět prohřejte, přefiltrujte přes plátno a nechte znovu ztuhnout, ideálně již do připravených kelímků. Měsíček lékařský je skvělou volbou i pro případ spálenin – a to jak od ohně, tak od sluníčka. V tomto případě je však nejvhodnější tinktura. Její výroba není žádná věda. Plnou hrst květů měsíčku dejte do vodky (někdo používá jen vodu, tam však hrozí zkvašení) a dva týdny nechte louhovat na slunci. Pak stačí přecedit a tinktura je připravena k použití.

Dezinfekce kvete žlutě

Má žluté kvítky a velké oblibě se těšil již v dobách Starého Řecka. Řeč je o řepíku lékařském (Agrimonia eupatoria). Tahle neprávem trochu opomíjená bylinka má překvapující antiseptické a antibakteriální účinky. Můžete si vybrat, jak ji chcete jako dezinfekci použít. Buď stejně jako výše uvedené – nadrtit nať i listy, nebo můžete dokonce připravit protizánětlivý odvar!

Když není kostival, hledejte tobolky

Vaší pozornosti by neměl ujít ani kostival lékařský (Symphytum officinale). Na krvácející rány se hodí jeho chlupaté listy, které trochu potrháte a podrtíte. Významnější účinky má však kořen, který kromě jiného mírní bolesti kloubů. Však se v podobě masti používá již přinejmenším od 12. století. Pokud se marně poohlížíte po fialových kvítkách kostivalu, můžete jen nahradit také často se vyskytující kokoškou pastuší tobolkou (Capsella bursa pastoris). Má srdíčkovité listy a bílé malé kvítky. Krvácející ranku potírejte jejími lístečky. Lepší je však

tinktura. Celou rostlinu podrťte, rozsekejte a na dva týdny nechte odstát v 80procentním alkoholu. Po dvou týdnech sceďte.

Jitrocel je jistota

Nemusíte hned zakopnout či se potrhat o trnky. Stačí nové boty nebo srolovaná ponožka a na patě vás tlačí puchýř. Co s ním? Přiložte jitrocel kopinatý nebo přesličku rolní (Equisetum arvense), která má hojivé a dezinfekční účinky. Nemusí jít jen o puchýře, třeba jste si natáhli sval či si pohmoždili nohu při přelézání kmenu stromu. Pak je skvělou volbou prha arnika (Arnica montana), někdy zvaná arnika horská. Nejúčinnější je v podobě tinktury.

Jak ji vyrobit? Nejdříve si musíte nasušit drcený kořen a květ v poměru 1:1. Obě nasušené ingredience vložte do tmavé sklenice a zalijte 80procentním lihem. Nechte louhovat opět dva týdny, jen s tím rozdílem, že tento nálev musíte alespoň třikrát denně protřepat. Po dvou týdnech sceďte, nechte usadit kal a slijte. S tinkturou můžete jak natírat pokožku, tak napouštět obklady.